Proč je omluva pirátů za ukradení 8 hrozných zbytečná

Variety a následně i idnes.cz zveřejnily zprávu, že skupina filmových pirátů zvaná Hive-CM8 se v neděli omluvila za problémy, které způsobila umístěním novinky Osm hrozných režiséra Quentina Tarantina na internet. Je to zbytečné gesto po všech stránkách.

spectre

Hive-CM8 zveřejnila pirátské kopie filmů Sázka na nejistotu (Paramount), Creed (Warner Bros) nebo bondovky Spectre (Sony, pozn. producenti zaměstnali přes 3000 lidí!) a ve svém prohlášení uvedla, že film Osm hrozných (Weinstein Co.) nezískala hacknutím. Ke kopii se totiž podle jejích slov dostal jeden z členů běžně od překupníka na ulici.

V prohlášení tvrdí Hive-CM8:„O Osmi hrozných teď mluví skoro každý, tudíž si opravdu nemyslíme, že by kvůli nám producenti filmu zaznamenali nějakou ztrátu,“ a dodávají, že jejich činnost je vlastně novodobou formou mediální publicity, která nestojí tvůrce filmu vůbec nic.

Piráti také napsali ve vzkazu veřejnosti recenzi na film: „Osm hrozných je vynikající, strhující a zábavný western, který kombinuje úžasnou režii, fantastické obsazení, výborný scénář, krásnou kameru a nezapomenutelný soundtrack,“ napsali ve svém prohlášení.

harvey-weinstein

Takže jak to je. Mají piráti a samozvaní Robin Hoodové pravdu? Jejich ospravedlnění je, že ukradeným filmem zprostředkovávají film lidem, kteří nemají na lístky do kina a film chtějí vidět. ???. Podívejme se na to kupeckými počty. Piráti zkrátka nemají pravdu. Film produkoval Harvey Weinstein, tedy žádné velké studio, ale soukromník a kromě peněz své společnosti a peněz jednoho londýnského filmového fondu do něj vstupovali soukromí investoři na MFF v Torontu.

 

Rozpočet filmu činil 44 milionů dolarů bez nákladů na marketing. Harvey Weinstein navíc letos provařil peníze na dobrých, ale nikoli úspěšných filmech Carol, Dokonalý šéf a Macbeth (ztráta min. 15 milionů), takže celkem oprávněně doufal, že si na Tarantinovi zahojí průšvihový rok. K tomu aby se Osm hrozných zaplatil v amerických kinech bude potřebovat minimálně 90 milionů dolarů bez nákladů na marketing a aby splatil dluhy bude potřebovat dalších 30 milionů, takže to dělá 120 milionů.

 

Tržby po úvodním víkendu a předchozím týdnu speciálních projekcí jsou cca 30 milionů, z nichž uvidí 40%, takže kde, že ti piráti vzali, že filmu neublížili jako prase, když už je na netu? V podstatě okradli soukromé investory jednoho známého londýnského fondu, ze kterého se financují takové projekty jako Králova řeč nebo Kód Enigmy a mnohé další kvalitní projekty, které nemají šanci ve studiovém systému, který je dnes navíc výrazně složitější, než před řekněme, pěti lety. Možná to není tak zřejmé, ale HBO patří Warnerům, National Geographic patří Foxům, SONY loni koupilo cca třetinu evropské mediální scény, včetně mediatéky kanálů ViaSat, takže mediální mapa se výrazně mění a tohle je další dost nešťastný útok na nezávislou scénu. Investoři se tak budou o to více koncentrovat na „sázky na jistotu“ – Star Wars, kraviny od Marvela a ambiciózní autorské filmy půjdou k šípku.

 

Únik Osmi hrozných totiž pocítí nezávislá scéna v roce 2017 velmi tvrdě.

1 komentář

  1. Ondra Slanina napsal:

    Ojoj, tak to je velký průšvih. Po druhém víkendu návštěvnost klesla o 60%, uvidíme tedy jak si Tarantino povede v zahraničí.

Přidat komentář

TOPlist