Sázka na nejistotu (2015)

T

The Big Short, režie: Adam McKay, scénář: Adam McKay, Charles Randolph podle knihy Michaela Lewise, hudba: Nicholas Britell, kamera: Barry Ackroyd, střih: Hank Corwin, hrají: Christian Bale, Ryan Gosling, Steve Carell, Brad Pitt

 

130 minut, 2.35.1, 35 mm a Digitál (4K), barevný

 

Film:

 

Ještě  v roce 2005 a později jste mohli v Americe dostat stoprocentní hypotéku na luxusní vilu s dvaceti ložnicemi a bazénem a nikdo se vás neptal, jestli ji dokážete a máte z čeho splácet. Excentrický finančník a fanoušek heavy metalu Michael Burry (Christian Bale) si uvědomil, že podobných riskantních hypoték je takové množství, že se mohou stát časovanou bombou, která dřív nebo později odpálí celou americkou ekonomiku.

 

Vyvinul proto důmyslný finanční nástroj, který mu měl přihrát obrovský balík peněz v případě, že hypoteční bublina praskne, a investoval do něj celé jmění. Sázka na nejistotu se jemu a třem podobným vizionářům vyplatila o tři roky později, kdy milióny Američanů přišly o střechy nad hlavou a o práci a navíc ze svých daní kryly ztráty nenažraných bank.

 

Takže kde začít. Přes 80% pozitivních recenzí, vysoké hodnocení na imdb.com a doslova hvězdné obsazení. Jenže tak jednoduché to není. Předně Sázka na nejistotu docela slušně tápe v tom, jestli je vážně míněné drama nebo komedie. Adam McKay dlouhá léta režíroval i psal spoty pro kultovní humoristickou show Saturday Night Live a dostal do světa filmu své oblíbence Willa Ferrela a Stevea Carella. Jeho režijní filmografie čítá filmy Zprávař 1 a 2, Bratři z donucení a The Other Guys. Všechny filmy byly v USA velmi úspěšné, všechny filmy byly za hranicemi úspěšné průměrně, spíš podprůměrně. A pokud bych měl všechny filmy hodnotit, tak bych u žádného z nich nesáhl ani k průměrnému hodnocení.

T

S takovou hereckou extraligou jakou má Sázka na nejistotu však McKay ještě nepracoval. A nutno říct, že si napoprvé v dramatických vodách vede s herci celkem slušně. Průšvih nastává v tom, že hlavní hrdinové jsou nesympatičtí sobečtí grázlové a sledování jejich morálního prozření je až fyzicky nepříjemné.

 

Film má výbornou úvodní půlhodinu. Snímek hýří nápady, je zábavný, obrazově nápaditý, vtipný a daří se mu i v dramatické rovině. Nástup Christiana Balea v kanceláři je jednoduše geniální, Bale hraje jednookého excentrika s asociálními návyky doslova bezvadně. Ryan Gosling film doprovází ve voiceoveru (pozn. red. komentáři mimo obraz) a i on je bezvadný. Pak se objeví špičkový nápad. Film operuje s hodně odbornými termíny, které divákům velmi vtipně vysvětlují různé celebrity. Shortování vysvětluje ve vaně nahá Margot RobbieVlka z Wall Street a dojde později i na další camea, včetně mladičké Seleny Gomez.

 

Pak se ovšem objeví Steve Carell a jde to celé do háje. Nevím kdo mu dává nominace na Oskary, ale hrát neumí a navíc je strašně nesympatický. Ona celá jeho postava je velmi nevěrohodná a přiznám se, že po pár minutách jeho působení na plátně jsem celému tomu příběhu přestal věřit.

 

Na Vlku z Wall Street bylo zábavné to, že Martin Scorsese si vybral přesvědčivého hajzlíka Jordana Belforta a Leonardo Di Caprio ho zahrál s naprostou bravurou. Klíčové bylo to, že divák věděl zatraceně dobře, že Jordan Belfort je gauner a okrádá lidi. Karty byly rozdány jasně. Postavy v Sázce na nejistotu jsou až na jednu výjimku všichni hamižní asociální parchanti a jejich motivace velmi těžko ospravedlní to, co údajně způsobili. Podle mě je většina té historky hodně vyfabulovaná a neuvěřitelná a jako drama to příliš nefunguje. Příběh se místy neúnosně vleče a stopáž je dost přemrštěná. Dojem z filmu je velmi hořký, pokud to všechno má být pravda, tak je to velmi znepokojivé.

 

Sázka na nejistotu podle mého nenaplnila očekávání a promarnila svůj potenciál zejména nevhodným výběrem režiséra, který nakonec natočil místo špičkové tragikomedie, moralitu, která s již zmíněným Vlkem z Wall Street v podstatě nesnese srovnání. Pochopitelně, že toto přirovnání pokulhává, když vedle sebe dáváme do ringu Scorseseho a McKaye je o vítězi přeci jen papírově dopředu jasně rozhodnuto, přesto třeba američtí kritici hodnotí výrazně lépe Sázku na nejistotu než Vlka z Wall Street.

 

Sázka na nejistotu se dá doporučit lidem, co se zajímají o bankovnictví a konspirační teorie a jistě i fanouškům zúčastněných herců. Pokud do těchto kategorií nepatříte, tak neříkejte, že jsem vás nevaroval. Zkrátka distributor zvolil vhodný název, je to Sázka na nejistotu, lépe bych to nevystihl.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist