Truman Show (1998)

Truman_Show_1

USA, režie: Peter Weir, scénář: Andrew Niccoll, kamera: Peter Biziou, hudba: Burkhard Dallwitz, hrají: Jim Carrey, Laura Linney, Noah Emmerich, Natasha McElhone, Holland Taylor, Ed Harris, Brian Delate

 

103 minut, 35 mm, 1.85:1, barevný

 

Nominace na Oskara – nejlepší režie (Peter Weir), scénář (Andrew Niccol), herec ve vedlejší roli (Ed Harris)

 

Film:

 

Na konci devadesátých let přišel do televizního světa trend reality show, formátu, který měl změnit tvář televize a zachytit skutečné lidi v opravdových situacích. Ve světě se nejvíce chytily show Big Brother, v Česku pak maďarská obdoba pod názvem Vyvolení – princip byl ale stejný – vzít rozdílné povahové typy a exhibicionisty a uzavřít je na omezeném prostoru, kde měli společně fungovat a plnit nesmyslné a nereálné úkoly, kterými měli simulovat realitu. Ostatně není se čemu divit.

 

Od vzniku fenoménu tzv. soap operas (mýdlových oper), tedy televizního seriálu typu Ulice nebo Velmi křehké vztahy, které v Americe běží od šedesátých let – General Hospital nebo Family Ties – uteklo několik desetiletí a už to dávno není jen dopolední program pro ženy v domácnosti, kam umisťovaly své reklamy a výrobky továrny na mýdla – odtud název mýdlová opera. Princip obou programů je v rámci televize pořád stejný – udržet si stabilní a vysokou sledovanost a vtáhnout diváka do důvěrně známého prostředí.

truman_show_2

A o to jde i v případě sledování osudu opravdového člověka, který byl od narození určen k tomu, aby se stal televizní hvězdou a strávil svůj život ve sladké nevědomosti. Naplánovat mu život, v určitých časech mu způsobovat radosti a starosti, přesně podle divákova přání, protože divák je v tomto případě Bůh, který rozhoduje o jeho osudech. Jenomže tak to samozřejmě nemůže fungovat, protože divák není žádný bůh a stejně tak jím nemůže být ani žádný člověk, natož režisér této televizní převratné reality show, který by v rámci vysoké sledovanosti nebožáka človíčka klidně i oddělal.

Truman Burbank (Jim Carrey) žije od narození ve fiktivním městě svůj fiktivní život s fiktivními přáteli a myslí si, že je všechno v pořádku, protože nemá ani ponětí, že to může být i jinak. Odhalení, že žije v podivné reality show, přijde až když se z pomyslného studiového nebe utrhne reflektor. Jeho žena je vlastně někým úplně jiným a únik nepřichází v úvahu, protože hranice jeho vlastního města chrání ďábelský režisér Christof (Ed Harris).

truman_show_3

Příběh má zajímavou gradaci a obsahuje velice netypický humor. V záporné roli zaujme svým výkonem vynikající Ed Harris, jehož postava je skutečně odporná, ale evidentně si s režisérem Weirem sedli, když ho obsadil i do filmu Útěk ze Sibiře. Je zajímavé, že film Truman Show vyvolal mánii podobně laděných snímků, ale žádný ani etablovaný filmař nedokázal natočit tak povedenou satiru. Weir byl za film nominován na Oskara za režii, ale musel se ten rok sklonit před Stevenem Spielbergem.

Je ale docela zajímavé sledovat, co tento brilantní snímek vyvolal. Dostal se do učebnic i osnov hned několika oborů. Kromě mediálních studií se objevil také po roce 2008 tzv. Trumanův syndrom, což je současná civilizační choroba, kdy si pacienti stěžují, že mají pocit, že jejich život je někým řízená reality show a oni jsou jejími nechtěnými aktéry.

truman_show_4

Ostatně i režisér Weir měl celkem zajímavou představu pro promítání filmu v kinech. Měl nápad umístit do každého kina kameru a uprostřed filmu prostřihnout z promítaného filmu na diváky v sále. Škoda, že od toho nápadu tenkrát upustil. S dnešní technologií by to bylo levné a velmi efektivní řešení, stačil by smartphone provozního kina. Ostatně kdo se dívá, když si myslíme, že jsme v soukromí? Paranoia ve které denně nedobrovolně, ale i dobrovolně žijeme se bude stále stupňovat, o čemž není pochyb. Minulý týden evropský soud vydal nekompromisní precedens, že šmírování zaměstnanců v pracovní době je legální, takže pokud se to dosud praktikovalo na hraně, teď je to otevřeným relevantním standardem. A půjde se ještě dál. Cožpak víte, kde všude jsou instalovány kamery? A hlavně víte, kdo se na ně dívá a k čemu se nahraný materiál využije? Myslím, že Trumanův syndrom má nakročeno k všeobecné popularitě.

 

Jeden z objektivních problémů tohoto filmu je obsazení Jima Carreyho. Už tenkrát to byl risk a myslím, že i po letech se najde velká skupina lidí, která ho v roli bezmezně přijala, což se týká diváků, kteří mají rádi kvalitní filmy a jeho komedie nikdy neviděli a pak ta, jež sleduje všechno a nikdy nepochopili, jak se může herec s gumovým obličejem z buranských komedií typu Blbý a blbější vydávat do kategorie dramatu. Z mého úhlu pohledu se Carrey s rolí vypořádal se ctí a v roli Trumana Burbanka je mimořádně přesvědčivý.

Peter Weir - filmografie

Vynikající herecký výkon ve filmu ovšem předvádí Ed Harris, kterému režisér napsal dokonce desetistránkový životopis, aby se vžil do role. V životopise Christofa je třeba, že režíroval dokumentární film o bezdomovci, za který dostal prestižní ocenění, proto má pocit, že je umělec.

 

Truman Show je neobvyklý film, je to ten druh originálního filmu, který se neobjevuje pravidelně a je to vzácná kombinace inteligentní podívané pochopitelné pro široké masy a zajímavé rozumové cvičení pro intelektuálně nadanější diváky. RealFilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí.

 

 

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

A věnujte pozornost naší zimní akci s Realfilmem, kdy si můžete za 250 korun koupit námi vydanou knihu Slavná světová filmová klasika podepsanou autorem, ke které dostanete ještě skvělý film z knihy na DVD! Více po kliknutí na obrázek.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/ZIMA-Klasika-reklama.jpg

Přidat komentář

TOPlist