Berlinale Highlights 2016

O čem vlastně je filmový festival takového významu jako Berlinale? Je o ukázání neobvyklých osudů? Příběhů? Hereckých výkonů? Podívejme na festivalové highlights ať máme jasno.

hail, caesar

Začít musíme samozřejmě s filmem bratrů Coenů Ave Caesar (Hail, Caesar). Zasvěcení zřejmě vědí, že tenhle crazy příběh není až tak úplně vymyšlený, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jsou raná 50. léta. Eddie Mannix (Josh Brolin) vyřeší každý problém, tohle je ale pěkně ostrý oříšek. Někdo unesl filmovou hvězdu (George Clooney), v patách má hned dvě sexy vamp novinářky (jedna z nich je Scarlett Johansson) a pořádně se to zamíchá. Kameraman Roger Deakins natáčel na 35 mm filmový materiál a američtí novináři film celkem slušně ohodnotili, stejně jako diváci. Film se bude brzy hrát i v českých kinech.

alone in berlin

Zajímavou podívanou slibuje také komorní válečné drama Alone in BerlinEmmou Thompson, Brendanem Gleesonem a Danielem Brühlem, které natočil herec a poslední dobou stále častěji také režisér Vincent Perez. V červnu 1940 nacistická propaganda vítězně oznamuje pokoření Francie a dvojice do NSDAP dosud zapálených Němců ví, že porpaganda jsou jen blbé kecy. Jejich jediný syn je totiž mrtev a nic jim ho nevrátí. Rozhodnou se k jedinému správnému kroku, začnou vydávat samizdat proti Hitlerovi. SS a Gestapo však o nich brzy začnou tušit. Adaptace skutečného příběhu Otta a Elisy Hampelových byla od prvního vydání v roce 1946 publikována i zfilmována několikrát, takže uvidíme jak si výborní hráči poradili s tak silnou látkou.

genius firth law

Film, který jsem si zakroužkoval na první pohled je drama Genius s Colinem Firthem, Judem Law a Nicole Kidman. Odehrává se ve dvacátých letech minulého století v New Yorku a popisuje příběh literárního agenta Maxe Perkinse, který světu objevil takové talenty jako Ernest Hemingway nebo F. S. Fitzgerald. Nový spisovatelský objev Thomas Wolfe se svým více než 1000 stránkovým rukopisem, který je posedlý každou větičkou je pro Perkinse doslova zjevením a posedlostí a jeho žena tuší, že je možná mezi oběma muži ještě něco víc, než jen pracovní náklonnost. Když se kniha stane opravdovým bestsellerem, spiosvatel se stává čím dál více paranoidním. Slavnou knihu Max Perkins: Editor of Genius přepsal na plátno uznávaný John Logan (Skyfall, Hugo a jeho velký objev) a film je v hlavní soutěži.

komuna

Další můj favorit je dánský snímek Kollektivet od nečekaně pilného Thomase Vinterberga (Daleko od hlučícího davu, Hon). Profesor architektury Erik zdědí nedaleko Kodaně velký dům a rozhodne se, že do něj pozve své blízké přátele, aby tam společně žili a vytvořili komunitu. Intelektuálové, umělci a milenci s milenkami se naráz ocitnou pod jednou střechou. Od artistní nudy je zajímavá skutečnost, že rodiče Vinterberga svého synka takhle v 70. letech skutečně vychovávali!

 

foto: gerhard kassner, berlinale kirsten dunst

foto: gerhard kassner, berlinale kirsten dunst

Velmi se těším na Midnight Special, snímek stále zajímavějšího Jeffa Nicholse, který má opravdu hodně velké PR na Berlinale, sotatně na festival přijeli hned dvě hlavní hvězdy Joel Edgerton a Kirsten Dunst. Ve středobodu dění je osmiletý chlapec s nadpřirozenými schopnostmi, který se společně s otcem schovávají americké vládě a buranům, kteří jim jsou na stopě. Kombinace sci-fi a rodinného filmu se podle kritiků údajně velmi vydařila, takže radíme si tento film dobře zapamatovat.

Midnight Special

RealFilm.cz je samozřejmě vždycky trochu retro, protože retro je in a cool a trendy. Berlinale dává hold Davidu Bowiemu, ostatně jeho syn je režisér Duncan Jones, jehož jméno se bude letos hodně skloňovat. Pocta však patří také Timu Robbinsovi a festival uvede jeho slavné drama Mrtvý muž přichází.

 

Přidat komentář

TOPlist