Jasmíniny slzy (2013)

1

Blue Jasmine, USA 2013, režie a scénář: Woody Allen, kamera: Javier Aguirresarobe , střih: Alisa Lepselter, hrají: Cate Blanchett, Alec Baldwin, Peter Sarsgaard, Sally Hawkins, Michael Stuhlbarg

98 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

Oskar za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli (Cate Blanchette), nominace na Oskara – nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Sally Hawkins), scénář a desítky dalších cen a nominací

Film:

Možná jí ve svém okolí také máte. Je hezká, úspěšná, má bohatého manžela. očividně jí nic nechybí. Jenže najednou vám stojí u dveří a po první silence bílého se ukazuje, že je všechno jinak. Manžel je fuč, prachy jsou fuč a ten kufr plný značkových a drahých cetek je to jediné, co ta chudobka vlastně má. jenže co s takovou osobou. Umí něco? A proč se na vás tak pořád povyšuje, když by měla být ráda, že jste se jí ujali?

2

Jasmine (Cate Blanchett) je elegantní, okouzlující a zhýčkaná dáma, která má vše, nač si vzpomene. Její zdánlivě idylické manželství s bohatým podnikatelem Halem (Alec Baldwin) i bezstarostný život se v jediný okamžik rozpadnou na kousky.

Jasmine se stěhuje ke své sestře Ginger (Sally Hawkins), která má skromný byt v San Francisku. Jenže útěk z pohádkového stereotypu není tak jednoduchý. Jasmine s nechutí přijímá práci recepční v zubní ordinaci, kde přitahuje nechtěnou pozornost svého šéfa (Michael Stuhlbarg). Přes všechno si hodlá i nadále zachovat aristokratické způsoby, i když je emocionálně na dně a jejím nejlepším přítelem je koktejl antidepresiv a alkoholu.

6

Když potkává Dwighta (Peter Sarsgaard), šarmantního diplomata, který je uchvácen její krásou, oduševnělostí a stylem, má dojem, že nachází novou životní cestu. Jenže co vlastně Jasmine od svého života opravdu čeká?

Nejnovější opus Woodyho Allena uspěl na letošních Oskarech a my jsme ho trestuhodně opominuli v době jeho premiéry, přestože jsme ho v redakci již v té době viděli. Věřte, že takové nedorozumění se u nás děje jen jednou za deset let. A vzhledem k tomu, že fungujeme už 3 roky o tom musíme něco vědět. Zvláště když víme, že ho máte rádi, což je vidět podle statistiky návštěvnosti u jeho filmů.

12

Blue Jasmine je z řady vážnějších filmů newyorského klasika, který byl letos vyznamenán Oskarem za celoživotní dílo. Pochopitelně v něm nechybí ani jeho břitký humor, ale zřejmě mistrovi s přibývajimi léty a zkušenostmi s hysterickými herečkami a nafoukanými primadonami došla trpělivost hořké pravdy halit do snesitelného obalu cynické legrace. I to je důvod, proč se tomuto filmu nedařilo u diváků tak skvěle jako brilantní ukecané poctě belle epoque s názvem Půlnoc v Paříži.

Jeden z důvodů, proč u tohoto filmu všichni nejásají nadšením je také to že, a teď mluvím samozřejmě za sebe, že jsem si chtěl u jeho sledování občas prohnat hlavou kulku. Podobný pocit jsem měl shodou okolností u filmu jiného klasika, a to Federica Felliniho a jeho klasického dramatu Cabiriiny noci. Oba filmy toho maji společného víc, než by se mohlo zdát. V centru je výrazná ženská hrdinka, obě prochází těžkou sociální situací a obě jsou absolutně neschopné ji racionálně vyřešit. Každopádně mistr se Fellinim tentokrát neinspiroval. Přiznanou inspirací je tak Tramvaj do stanice Touha dramatika Tenesee Williamse.

blue jasmine2

U tohoto druhu filmů se režiséři musí spolehnout na herce. Woody Allen měl ohromné štěstí, že mu na jeho nabídku kývla Cate Blachette a upřímně si nedovedu představit, že by jí hrál někdo jiný. Společně pak se Sally Hawkins byly jedinými členy štábu, které měly k dispozici kompletní scénář.

Woodyho Alenna v pořadí třetí širokoúhlý film má jednoznačně stzl, je skvěle zahraný a z hlavy ho jen tak nedostanete. Zřejmě není jeho nejlepším filmem, ale určitě stojí za diváckou pozornost. Realfilm snímek doporučuje ke zhlédnutí. Podle imdb.com film nejlépe hodnotí ženy 45+, ale vysoké hodnocení má ve všech diváckých skupinách.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist