Nikdy není pozdě (2015)

Dalším filmem, na který se letos v záplavě cen zapomnělo je rodinné drama Jonathana Demmeho Nikdy není pozdě s Meryl Streep a její skutečnou dcerou Mamie Gummer.

ricki-and-the-flash-1

Diablo Cody opět napsala scénář, který se naprosto vymyká současnému mainstreamu. Její přešlapy se dají brát vcelku s nadhledem, ať už se jedná o poněkud ujetou melancholickou tragikomedii Znovu a jinak nebo ujetý dívčí horror Bacha, kouše, kde jsem měl pocit, že sleduju něco hodně šuplíkového co prodala za pořádný balík.

 

Nikdy není pozdě je scénář, který ale dostal pod palec zkušený Jonathan Demme (Mlčení jehňátek, Philadelphia, Rachel se vdává) a ten filmu dodal velice specifickou atmosféru, která zřejmě každému nesedne. Je to příjemné asi jako šmirglpapír a zatraceně kousavé, ostatně není se čemu divit, Demme film točil už s rakovinou v těle a na premiéru dorazil z chemoterapie.

 

Titulní postava filmu Ricki Rendazzo (Meryl Streep) je slavná kytaristka, která si ve snaze splnit si své sny o rock’n'rollové slávě dopustila nepřeberného množství životních chyb. Když se jí ozve exmanžel (Kevin Kline), aby za ním přijela, že se jejich společná dcera pokusila spáchat sebevraždu (Mamie Gummer), neváhá ani vteřinu a vypraví se svou dceru podpořit. Během otevřeného dialogu tváří v tvář své rodině zažije velmi krutou lekci.

ricki_and_the_flash_2

Natočit film o komplikovaném vztahu matky a dcery a obsadit do ní matku s dcerou je vždy poněkud ošemetné a ne každý si na to troufne. Demme ale nikdy nebyl žádný třasořitka. Meryl Streep byla první volba na hlavní roli a skutečnost, že nakonec kývla, aby vážnou a charakterní roli hrála její opravdová dcera, zřejmě nebylo nic jednoduchého. Ostatně sama Mamie Gummar řekla, že měla poprvé v životě pocit, že jí její matka viděla jako dospělou.

 

Demme je velmi muzikální, ostatně z jeho kariéry je to vidět a Meryl Streep hraje ve filmu opravdu sama na kytaru a zpívá a nutno podotknout, že skvěle. I její rockový look se velmi povedl. V ničem nezaostává ani tradičně spolehlivý Kevin Kline a příjemné je i obsazení naturščika Ricka Springfielda.

 

Jsem si jistý, že tenhle film nemusí sednout každému, ale rozhodně bych ho nenazval nepodarkem.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist