The End of the Tour (2015)

Občas se stane, že se v zápalu boje přehlédne mimořádný film. Už teď je jisté, že snímek The End of the Tour bude patřit k nejpřehlédnutějším filmům uplynulého roku a právem si zaslouží naši pozornost v rubrice přehlédnutých filmů.

the_end_of_the_tour_1

foto: A24

Nezávislý snímek The End of the Tour vychází z bestsellerových memoárů spisovatele a redaktora magazínu Rolling Stone Davida Lipskyho, který sepsal knihu Altough of Course You End Up Becoming Yourself, která popisuje zákulisí vzniku rozhovoru se spisovatelem Davidem Fosterem Wallacem.

Kritici v USA napříč velkými deníky film vyznamenali na rottentomatoes dost neskutečnými 91% a i tradiční kati z New York Times o filmu prostřednictvím známého recenzenta Scotta publikovali, že film milují.

Film začíná momentem, kdy se Lipsky (Jesse Eisenberg – Podfukáři, Do Říma s láskou„, „The Social Network„, „Zombieland) dozvídá, že spisovatel Wallace (Jason Segel) spáchal sebevraždu a zda by se k tomu chtěl vyjádřit. Lipsky tomu zpočátku nevěří a po potvrzení informace se odvíjí příběh, kdy v roce 1996 odjel napsat reportáž z knižní tour Wallace k jeho bestsellerové knize „Infinite Jest“. Celý film je pak klábosením dvou spisovatelů, které ovšem ani zdaleka není nudné.

Film je o tématu, které dobře znám, a to z obou stran. Mám za sebou jak knižní tour s besedami, tak i několik rozhovorů s umělci, kteří mi, z mého pohledu, to nejatraktivnější zakázali z různých důvodů publikovat. V tomto ohledu je The End of The Tour trochu bizarní projekt a morálně poněkud sporný. Autor totiž publikoval „non-fiction“ knihu o člověku, který by za svého života nikdy nedovolil, aby vyšla a tím jsem si 100% jist.

end-of-the-tour-02

Na druhou stranu porušení základního pravidla novinářské etiky ospravedlňuje skutečnost, že výsledek není žádná honba za senzací, ale hluboce lidský příběh. Skutečnost, že Lipsky za knihu získal další uznání a vůbec vznikl tento film, znamená, že se nehoní po soudech s pozůstalými kvůli zákonu na ochranu osobnosti, který je v anglosaských výrazně přísnější, než u nás, kde se osobnostní práva jedince ignorují v tradici bolševického a totalitního soudnictví. Kdyby však film vydělal jmění, jakože nevydělal, je samozřejmě otázkou, zda by pozůstalí zůstali tak smířliví.

 

Konverzační film vždy stojí na hráčích, takže zatímco s Jessem Eisenbergem je to vždy sázka na jistotu, tak seriálový Jason Segel zatím nikdy neprokázal, že by patřil mezi top hráče, ostatně jeho filmografie čítá spíš průměrné tituly a seriálový hit Jak jsem poznal vaši matku. Kvůli roli přibral 15 kilogramů a poprvé jsem měl u něj pocit, že věří tomu, co sděluje.

 

Film režíroval James Ponsoldt, který natočil třeba snímek Spectacular Now a myslím, že do budoucna by mohl určitě ještě s něčím překvapit. The End of The Tour je přehlédnutý nezávislý klenot, který se určitě vyplatí hledat.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist