Divočina (2014)

F

Wild, USA, 2014, režie: Jean-Marc Vallée, scénář: Nick Hornby, podle knižní předlohy Cheryl Strayed, kamera: Yves Bélanger, hrají: Reese Witherspoon, Laura Dern, Thomas Sadoski, Michiel Huisman, Gaby Hoffmann, Kevin Rankin

 

115 minut, 2.35:1, ARRI Alexa, barevný

 

nominace na Oskara – nejlepší herečka v hlavní roli: Reese Witherspoon, herečka ve vedlejší roli (Laura Dern)

 

Film:

 

Každý z nás má chvíle, kdy se cítí mizerně, má všeho plné zuby a všechno se kolem něj hroutí. Cheryl (Reese Witherspoon) se takto cítí už delší dobu. Po smrti matky a krachu manželství, si myslí, že už přišla o všechno. Do života jí navíc vstoupí i drogy a náhodné známosti na jednu noc. A když už má pocit, že nemá co ztratit, udělá nejimpulzivnější rozhodnutí svého života. S nulovou zkušeností s divokou přírodou a s obludně těžkým batohem, poháněná zbylou vůlí, rozhodne se úplně sama zdolat 1770 km dlouhou vysokohorskou trasu pojmenovanou PCT - Pacifik Crest Trail. Což je nejdelší, nejtěžší a nejdivočejší stezka v celé Americe, cesta vedoucí od Mohavské pouště přes celou Kalifornii a Oregon až do státu Washington. Cheryl cítí, že když v této zkoušce dokáže obstát a překoná všechny překážky, bude na konci této cesty stát znovu a pevně na vlastních nohách.

To ale zdaleka zatím netuší, co na ní na této pouti čeká. Vyrazí na trasu hodně nepřipravená a mnohokrát se dostane na dno svých sil. Od začátku přemáhá chuť ten bláznivý podnik vzdát. Batoh jí do krve sedře záda, část cesty projde jen s jednou botou, nevyhne se setkání s chřestýši a medvědy, překonává zničující vedra i sněhové závěje. Prožije odhodlání, hněv, beznaděj, vyčerpání, osamělost a na konci své pouti znovuobjeví vlastní sílu, radost, odvahu a krásu.

Scénář k filmu vznikl podle stejnojmenné autobiografické knihy Cheryl Strayed a jeho sepsání se ujal slavný anglický spisovatel a scenárista Nick Hornby (Škola života, Jak na věc). I díky němu vzniklo humorem okořeněné vyprávění o odvaze mladé ženy, která si tvrdohlavě razí cestu k zvolenému a hodně vzdálenému cíli. Cheryl Strayedová na svou pouť dodnes vzpomíná: “Byl to obrovsky fyzicky náročný počin zdolat PCT během 94 dnů. Ale byla to pro mě také duchovní cesta. Vydala jsem se na tuto trasu v době, kdy jsem se cítila ztracená a zoufalá, kdy jsem se ocitla v mrtvém bodě. Tato cesta mě v mnoha ohledech naučila jak doslova dát jednu nohu před druhou.” Není bez zajímavosti, že Nick Hornby není zrovna člověk, který by chodil na túry a sám trefně dodává, že právě v tom si myslí, že byl ten pravý pro sepsání scénáře. Příroda pro něj byla v podstatě něco úplně nového.

F

Filmaři točili bez umělého svícení na vícero kamer, čímž se jim podařilo docílit velmi zajímavého efektu. Ten film je zajímavý tím, že není precizně výtvarně vycizelovaný, ale funguje v něm citová stránka a emoce, která na diváka dýchá. Právě ta absence stativů a uvolněnost vyprávění je hodně zajímavá. Ocenit je třeba i filmový střih, protože tohle dávat dohromady musela být opravdu fuška.

Valée (Dallas Buyers Club) je navíc „člověčí“ režisér, ten film není ani zdaleka tak odtažitý, jak se o něm někdy v recenzích psalo, ale je třeba si k hlavním postavám najít cestu. Hrdinové snímku nejsou typičtí hrdinové, mají své slabosti a chybující stránky.

R

Reese Witherspoon (Bahno z Mississippi, Walk the Line, Tohle je válka!) ve filmu podává ohromující výkon, musela si máknout úplně stejně jako Leonardo DiCaprio v Zmrtvýchvstání včetně brodění se ve sněhu, koupání se v ledové řece, nošení enormně těžkého batohu a samozřejmě dojde i na medvěda, nebojte. A i na chřestýše!A má tam sex i s několika skutečnými muži! Pro zajímavost kvůli této roli byla ochotna se vzdát hlavní role v thrilleru Zmizelá, kde se spokojila „jen“ s produkcí a odřekla i natáčení Burtonových Velkých očí. Stejně výborná je i Laura Dern (Jurský park, Modrý samet), která se objevuje ve flashbacích.

 

DVD je plné zajímavých bonusů, kde se seznámíte i s hlavní protagonistkou příběhu a hodně věcí navíc ještě určitě pochopíte, které třeba z filmu tak doslovně nevyznívají. Každý tvůrce tam vysvětlí svůj přínos filmu a dozvíte se i o technických aspektech natáčení.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist