Humr (2015)

IMG_2135.CR2

Irsko/Velká Británie, The Lobster, režie a scénář: Yorgos Lanthimos, scénář: Yorgos Lanthimos a Efthymis Filippou, hudba: Johnnie Brun, kamera: Thimis Bakatakis, hrají: Colin Farrell, Rachel Weisz, Lea Seydoux, John C. Reily, Olivia Colman, Ben Whishaw

 

Nominace na BAFTA – nejlepší britský film, MFF v Cannes – cena poroty, nominace na Zlatou palmu, Evropské filmové ceny – nejlepší kostýmy, scénář, nominace na Evropské filmové ceny – nejlepší herecký výkon v hlavní roli (Colin Farrell), režie, film

 

Film:

 

Singleři. K čemu jsou vlastně dobří? Potřebuje společnost samostatné jedince s vlastním názorem, kteří nevyplodí dalšího daňového poplatníka? Někdo v budoucnosti rozhodl, že prostě ne. Stačí nemít partnera nebo náhle ovdovět a už vás lapne policie a odveze do slušně vybaveného hotelu, kde máte limitovaný čas k tomu, abyste se spárovali. Pokud se vám to nepovede, čeká vás transformace do zvířete, které si vyberete. Někdo chce být psem, kočkou, ale David (Colin Farrell) chce být humrem.

 

Nerad bych dopředu vyzrazoval pokročilejší děj, protože kdybych prozradil ještě tak dvě nebo tři podzápletky, ocitli bychom se na konci filmu s vystříleným střelivem. Nikdy jsme to na Realfilmu nedělali, takže nemá cenu začínat.

humr_2

O Humrovi jsem poprvé slyšel na podzim v talk show Grahama Nortona na americké BBC, kde ho čile propagovala ústřední dvojice Colin Farrell a Rachel Weisz a musím říct, že jsem na krátkou ukázku koukal doslova jak vyoraná myš nebo pomyslné péro z gauče. Zde je díl té show. Pak jsem na něj dostal echo z Ameriky, že to stojí zato a když byla možnost ho vidět, tak jsem neváhal. Zítra vstupuje také do českých kin.

 

Humr spadá do subžánru komorních podobenství, které se občas v Británii nečekaně vylíhnou. Některé dějové linky nejsou zrovna nejoriginálnější, pokud tedy máte pomyslně trochu v žánru sci-fi nakoukáno, ale Humr má ohromnou přednost, že kromě toho naprůměrného „CO“, je tady ohromně zábavné „JAK“. Pro některé to může být ohromně zábavné a pokud jste cynik a vyznavač černočerného chytrého humoru, je to rozhodně snímek pro vás.

humr_3

Colin Farrell (Telefonní budka, ,,Total Recall„,““Minority Report„, „Útěk ze Sibiře) je herecký chameleon a jen tak pro zajímavost v show Grahama Nortona byl jedním ze zdrojů humoru Farrellův účes a jeho proměny v různých filmových úlohách. I v Humrovi má teda docela pecku. Přesto i s takovou vizáží udrží divákovu pozornost, protože jako jeden z mála herců – tedy hvězd své generace, je stále především vynikajícím charakterním hercem, což už mnohokrát potvrdil. Jestliže se tedy všichni podivovali, že Oskara až do Zmrtvýchvstání nezískal DiCaprio, tak já se zase divím, jaktože za 15 let v mezinárodních produkcích dosud nedostal Oskara právě Farrell, který svými schopnostmi spasil už lecjakou slabší podívanou.

 

Rachel Weisz  (MumieJak na věcFontána, Bournův odkaz) namluvila komentář k filmu a zahrála si výraznou vedlejší postavu a ani u ní nelze v žádném případě hovořit, že by jela na pomyslného autopilota. Výborný herecký výkon podává ve vedlejší roli sadistická a poněkud frigidní Angelika Papoulia. Film je natočený za reálného světla, prakticky s minimálním štábem a dost se šetřilo třeba i na obyčejném make-upu.

humr_4

Humr je bizarní podívaná, která je určena spíš náročnějšímu divákovi, ale myslím, že má slušně nakročeno stát se malým kultovním filmíkem. Pokud chcete okusit trochu jinou podívanou, tak byste si ho neměli nechat ujít.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

 

Přidat komentář

TOPlist