Pán sedmi moří (1940)

Pán sedmi moří (1940)

Pán sedmi moří (1940)

USA 1940, The Sea Hawk, režie: Michael Curtiz, scénář: Howard Koch a Seton I. Miller, hudba: Erich Wolfgang Korngold, kamera: Sal Polito, střih: George Amy, hrají: Errol Flynn, Brenda Marshall, Claude Rains, Donald Crisp, Flora Robson, Alan Hale

Nominace na Oskara – nejlepší hudba, zvuk, černobílá výprava, efekty

127 minut (109 minut – obnovená premiéra), 1.37:1, 35 mm, černobílý (existuje i kolorovaná verze)

Film:

Kapitán Geoffrey Thorp (Errol Flynn) je oblíbenec královny Alžběty I. (Flora Robson) přepadává především španělské loďstvo, a tím působí značné ztráty španělskému králi Filipovi II. (Montagu Love), který požaduje po královně, aby pirátství zakázala a kapitány nechala uvěznit. Toto poselství předává při své diplomatické návštěvě i don Alvaréz de Córdoba (Claude Rains), který cestoval do Anglie se svou neteří, půvabnou doňou Máriou, když byli na moři přepadeni kapitánem Thorpem a jeho posádkou.

Jenže Thorp se do hrdé anglo-španělky zamiluje a ani on jí není lhostejný. Alžběta vysílá kapitána Thorpa za tajným posláním do Panamy, ale plán je prozrazen a kapitán i s posádkou zatčen, dopraven do Španělska a odsouzen inkvizicí na galeje. Když se to Mária dozví, omdlí a pak se velice trápí, protože si uvědomí, že už muže svého srdce nikdy neuvidí. Jenže Thorp se jen tak nevzdá a chystá návrat ve velkolepém stylu.

Pán sedmi moří (1940)

Režisér Michael Curtiz (Casablanca, Robin Hood) v roce 1940 režíroval další romanticko-dobrodružný film s hudbou svého oblíbeného skladatele Ericha von Corngold a do hlavní role obsadil hvězdu romanticko-dobrodružných filmů Errola Flynna. Tento legendární hrdina filmového plátna vynikal špičkovou fyzickou kondicí a neuvěřitelným šarmem. Ačkoliv se dožil pouhých 50 let, žil svůj život mimo plátno velmi podobně jako ve filmech. Stihl se třikrát oženit a zplodit 4 potomky.

Film financovalo studio Warner Bros a od začátku bylo jasné, že to bude mimořádně nákladná podívaná. Flynn byl jeden z jejich nejvýnosnějších herců. Kvůli filmu postavili filmaři v ateliéru speciální studio Maritime Stage, které se dalo celé bez problémů zatopit a vešly se do něj dvě velké lodě vedle sebe. V Hollywoodu byl už větší jen Stage 15 v ateliérech studia MGM. Velkou výhodou bylo to, že Flynn hrál rok předtím v kostýmní podívané The Private Lives of Elizabeth and Essex s Betty Davis a tak mohli použít stejné kostýmy. Na filmu pracovalo dohromady na 3000 lidí!

Pán sedmi moří (1940)

Pán sedmi moří byl od počátku zamýšlen jako černobílý, ale scény odehrávající se v Panamě jsou laděny do sépiového odstínu. Tento záměr nebyl dosud nikdy uspokojivě vysvětlen, ale podle teoretické práce Roberta Osbornea byl důvod opět ekonomický. Pán sedmi moří byl totiž remake staršího snímku a studio se rozhodlo staré bojové scény pouze ,,obarvit“ a tím ušetřit značné náklady za opětovné natočení.

Pán sedmi moří (1940)

Film byl ve své době velmi dobře přijat. Pochopitelně, že kritika nenechala nit suchou na svévolné interpretaci dějin, ale na druhou stranu paralela s válečnou Evropou byla zřetelná. Závěrečný proslov Alžběty I. na téma, že moře nepatří jen jednomu byla tak jasná úvaha na téma Hitler a svět, že to bylo nad slunce jasné.

Pán sedmi moří patří k nejlepším dobrodružným snímkům filmového plátna a je určen nejširšímu publiku. I po letech diváky osloví plný akce, intriky, láska, humor a vynikající herecké obsazení. Ruku na srdce, ale tvůrci Pirátů z Karibiku měli rozhodně z čeho čerpat pro svou úspěšnou tetralogii. Pokud jste film dosud neviděli, tak neváhejte a Realfilm ho vřele doporučuje ke zhlédnutí.

Na originální raritní trailer se podívejte zde.

Přidat komentář

TOPlist