Petr Oukropec představil film Ani ve snu! na Berlinale a míří do českých kin

Na letošním Berlinale se uskutečnila slavnostní světová premiéra Česko-Bulharsko-Slovenského filmu Ani ve snu! v Zoo Palast. Snímek byl vybrán do soutěžní sekce Generation 14+, která prezentuje to nejlepší ze současné světové tvorby pro děti a mládež.

Berlinale_Ani ve snu_tvurci a herci na premiere

Premiéra byla v doprovodu netradiční show parkouristů, kteří si zahráli i ve filmu. Diváci sledovali skvělé akrobatické kousky a triky v podání parkouristické skupiny IN MOTION v čele s hlavní představitelkou Barborou Štikarovou, která ve snímku ztvárnila paličatou šestnáctiletou dívku Lauru snažící se dostat do skupiny parkouristů. V delegaci tvůrců se rovněž objevil režisér filmu Petr Oukropec, který debutoval jako režisér dobrodružným rodinným snímkem Modrý tygr (2012) a Ani ve snu! je jeho druhým režijním počinem. Jako producent je pak podepsán třeba pod snímkem Návrat idiota, který vyhrál České lvy za rok 1999 nebo Venkovským učitelem Bohdana Slámy, který se úspěšně hrál v německé distribuci.

 

Petr Oukropec k premiéře prozradil: Reakce diváků i atmosféra v sále byla pozitivní a nesmírně povzbuzující. V sále byly i stovky mladých lidí, pro které je film určený především. Bavili se, reagovali, tleskali. Dojalo nás to. V delegaci s námi byli i naši parkouristé, kteří jsou překvapeni zájmem publika a médií. V rámci premiéry zde předváděli naživo své triky a pro velký zájem si to ještě další den zopakují.

 Berlinale_Ani ve snu_Barbora Stikarova a Veronika Pouchova

Vážíme si toho, že si nás Berlinale z tak ohromného množství filmů vybralo. Dává nám to i ohromný kredit do budoucna. Už před Berlinale jsme dostali pozvání do soutěží dalších velkých festivalů filmů pro mládež. Tady se ten zájem ještě zvýšil. Z festivalového pohledu jsme dosáhli maxima. Vážím si toho a filmu to rozhodně pomůže i v zahraniční distribuci.“ Už teď víme, že se film objeví také na Finále v Plzni, kterého se ujal od letoška nový tým pořadatelů, který se pokusí zachránit klesající reputaci festivalu, jež byl po dramaturgické i organizační stránce poslední roky docela problematický.

 

Film Ani ve snu! byl natočen podle scénáře Egona Tobiáše. Příběh filmu se odehrává v prostředí parkouristů, mladých lidí, kteří se snaží posunovat hranice vlastního těla a fyzických schopností v současném industriálním světě. Jejich životní styl, schopnost lezení, skákání a překonávání objektů jim přináší svobodu. Parkour je životní styl převážně kluků. Parkouristé zdokonalují tréninkem svůj pohyb a připravují se tak na možné extrémní životní situace. Parkouristé mezi sebou nesoutěží, při trénincích se vzájemně jistí a spolupracují i na společných choreografiích. Parkour je pro teenagery synonymem nezávislosti. Letní příběh Laury se odehrává právě v této komunitě mladých lidí. Vizuálně působivá salta, skoky a přemety tvoří kulisu paralelního příběhu teenagerů, kteří se parkour učí a každý k jeho filozofii přistupuje trochu jinak. Laura ho vnímá jako novou životní cestu, pro jejího partnera Lukyho znamená spíše způsob, jak na sebe upozornit. Tím, že Luky riskuje, se navíc myšlence parkouru zpronevěří.

 

Film, který je také nabit snovými scénami, fantazií, humorem, skvělými triky a animacemi, byl realizován v současné Praze, ve Vysokých Tatrách a Normandii. Pro hlavní role objevil režisér Petr Oukropec talentovanou Barboru Štikarovou, Tomana Rychteru a Veroniku Pouchovou. V dospělých rolích pak hrají profesionální herci Klára Melíšková, Jan Vondráček nebo Ivan Martinka.

 

Do českých kin titul uvede distribuční společnost CinemArt 28. dubna 2016.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist