Přehlédnuté filmy

Po určité době se vracíme k naší nepravidelné rubrice přehlédnuté filmy, jejíž název je samozřejmě nomen omen.

walk_in-the1

O filmu „Walk in the Woods“ jsme psali loni, když byl poprvé představen divákům na festivalu v Sundance a od té doby si celkem úspěšně prošel poutí v amerických kinech. U nás je tento snímek po hříchu přehlédnutý, takže si ho ještě jednou přibližme. „Walk in the Woods“ je o dvou starých kamarádech v podání Roberta Redforda a Nicka Nolteho, kteří se rozhodnou přejít dlouhou pěší stezku přes Apalačské hory a koneckonců leccos si vyjasnit i ze své minulosti. Film režíroval zkušený řemeslník Ken Kwapis (Až tak moc tě nežere), což některé fanoušky Roberta Redforda vytáčelo doběla, ovšem dlužno podotknout, že naprostým neprávem. Film je dobrá vkusná zábava.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

most-violent-year-

Režisér J. C. Chandor natočil dva solidní snímky Vše je ztraceno a Margin Call. Jeho snímek A Most Violent Year z roku 2014, o kterém se jeden čas hovořilo jako o možném oskarovém kandidátovi, však v záplavě ostatních artověji laděných titulů zapadl. A důvod je nasnadě. Tento film je spíš pro fajnšmekry, než většinového diváka. Děj podle skutečných událostí je zasazen do roku 1981, kdy mělo být v New Yorku spácháno nejvíc násilných činů. Při sledování filmu jsem si vzpomněl na snímek Pevnost apačů v Bronxu, který se s tímto tématem vypořádal ve své době už hodně slušně. Chandorův snímek je gangsterka pro chytřejšího diváka, která ovšem pro mnohé diváky selhává v nepříliš vhodném obsazení Oscara Isaacse.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

program_2

U diváků loni zcela zapadl snímek The Program: Pád legendy, který sleduje cyklistickou kariéru Lance Armstronga z přelomu tisíciletí, kdy zápasí s rakovinou a kdy on i jeho američtí kolegové vládnou cyklistice a mění tento dříve ryze evropský sport na světový fenomén. Po celkem sedmi vítězstvích na Tour de France Lance Armstrong odchází do sportovního důchodu jako jeden z největších sportovních hrdinů naší doby s miliony dolarů v kapse.

 

Irský sportovní novinář David Walsh (Chris O´Dowd – Ženy sobě) je nejprve okouzlen talentem a lidským charismatem Lance Armstronga (dosud neprávem přehlížený Ben Foster – Na život a na smrt, Kontraband, 3:10 vlak do Yumy, 30 dní dlouhá noc). Avšak po několika vítězstvích Armstronga v Tour de France mu něco na něm nesedí a začíná být přesvědčený, že jeho výkony v průbězích závodů jsou podpořené zakázanými dopingovými látkami. Walsh, hnaný touhou dokázat svou pravdu, začne shromažďovat důkazy, které nakonec Armstronga odhalí jako největšího podvodníka v historii sportu. Lež, kterou Armstrong světu předhazoval, neměla obdoby, ale i v současnosti je stále cyklista jedněmi oslavován a druhými zatracován. Jedno je jisté – Lance Armstrong měl vítězství v krvi.

 

Program podle mého soudu doplatil na své příliš brzké uvedení. Tento film si měl ještě chvíli počkat v tzv. „development hell“, protože diváci zkrátka nepřijali příliš časné vypořádání se s odkazem sportovní legendy. Film si nebere servítky a ukazuje velice drsný svět dopingu. To co české Fair Play ukázalo v dobách socialistického temna ukazuje program ve žhavé současnosti velkého sportovního odvětví.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist