ANIFILM zveřejnil svůj program a začíná již 3. května

Stejně jako v předchozích letech i letos v jihočeské Třeboni proběhne několikadenní oslava animovaného filmu, tedy festival ANIFILM, který během šesti květnových dnů představí to nejlepší z domácí i zahraniční animované tvorby.

ANIFILM_vizual_sirka

Kompletní program Anifilmu 2016 je nyní na odkazu http://www.anifilm.cz/cs/program/03-05-16/). Je možné se v něm orientovat podle dní nebo podle sekcí. Všechny programy jsou přehledně rozčleněny na filmové a nefilmové, soutěžní a doprovodné.

 

Soutěže

Nejaktuálnější novinky se představí především v mezinárodních soutěžích, které mají několik sekcí: soutěží se v kategoriích celovečerních, krátkých a studentských animovaných filmů, tyto tři sekce pak doplňují soutěže abstraktních a nenarativních filmů a animovaných videoklipů. Více informací o všech deseti soutěžních celovečerních filmech najdete na konci této zprávy.

Novinkou letošního Anifilmu je přehlídka současné české animace, kterou uvádíme pod názvem Český obzor. Přehlídka, reagující na nárůst kvalitní nové české tvorby, doplní tuzemské snímky z mezinárodní soutěže. S touto přehlídkou je nově spojená divácká cena, díky níž může publikum zvolit z cca 30 snímků nejlepší český film festivalu.

 

Anifilm ocení Václava Mergla

Na slavnostním zahájení letošního festivalu Anifilm převezme cenu za celoživotní přínos animovanému filmu výtvarník, scenárista a režisér Václav Mergl. Svébytný tvůrce, jehož rukopis zásadně obohatil českou animaci o prvky sci-fi, ale především o originální filmy s filosofickými přesahy, jejichž výtvarná složka v nich nikdy nebyla pouhým formálním prostředkem. Merglovu animovanou tvorbu festival připomene projekcí autorových filmů převážně z filmových pásů. Uvede také autorův výběr z tvorby pro děti, na které spolupracoval se svou ženou Pavlou. Zajímavé souvislosti v Merglově tvorbě poodhalí při speciální přednášce pedagog a teoretik Vladimír Suchánek a o propojení jeho volné výtvarné tvorby s tou filmovou se budou moci diváci přesvědčit na jedinečné výstavě nazvané Sekvence zastaveného času, která v Domě Štěpánka Netolického v Třeboni potrvá až do 20. června.

Vynález zkázy

Oprášená klasika

Anifilm letos představí i tři nově digitálně restaurované celovečerní animované filmy řadící se dnes mezi českou i světovou klasiku. První z nich bude mít dokonce světovou premiéru. Loutkový film Špalíček Jiřího Trnky je prvním celovečerním snímkem tohoto světoznámého tvůrce. Neméně známým je pak režisér Karel Zeman, kterého Anifilm představí nejen v dokumentu Filmový dobrodruh Karel Zeman, ale i prostřednictvím snímku Vynález zkázy, jeho prvním verneovském celovečerním filmu.

 

Festivalové akreditace

Akreditace můžete zakoupit pouze v místě konání festivalu – v akreditačním centru v Domě animace na Masarykově náměstí č. 20 v Třeboni. Cenově se akreditace pohybují od 150 do 500 Kč, přičemž je možné uplatnit po předložení průkazu slevu (studenti, důchodci a ZTP). K zakoupené akreditaci je nutné vyzvednout vstupenky na jednotlivé projekce v pokladnách v Divadle J. K. Tyla, a to vždy pouze na aktuální den a na den následující. Na jednu akreditaci je možné vyzvednout na každý den 4 vstupenky na různá představení. Vstupenky se dají zakoupit i bez akreditace, vždy za 50 Kč. Některé programy jsou ale přístupné i bez akreditace a bez vstupenky (např. půlnoční projekce, open-air projekce na Masarykově náměstí, dětské projekce v Roháči – Sále ČT, některé programy a workshopy v Domě animace apod.).

Znělku letošního ročníku festivalu můžete najdete zde: https://youtu.be/rbMlbgd9zvI

Facebookové stránky: https://www.facebook.com/Anifilm

Přidat komentář

TOPlist