Carol (2015)

carol_1
Velká Británie/USA, Carol, režie: Todd Haynes, scénář: Phillys Nagy podle novely Patricie Highsmith, kamera: Edward Lachman, hudba: Carter Burwell, hrají: Cate Blanchett, Rooney Mara, Sarah Paulson, Kyle Chandler

118 minut, 1.85:1, 16 mm, barevný

nominace na Oskara – kamera, herečka v hlavní roli (Cate Blanchett), herečka ve vedlejší roli (Rooney Mara), hudba, adaptovaný scénář, kostýmy (Sandy Powell), Cannes – nejlepší herečka (Rooney Mara), nominace na Zlatou palmu v Cannes, ocenění poroty na MFF v Cannes za nejlepší film s queer tematikou

Film:

50. léta. USA. Dobře situovaná a vždy distingovaně elegantní dáma Carol (Cate Blanchett) se v obchodním domě seznámí s mladou prodavačkou (Rooney Mara). Banální setkání a rozdíl ve společenském postavení obou žen ale najednou neexistují, obě jsou překvapeny okamžitou vzájemnou náklonností. Nevinnost prvního setkání brzy mizí a jejich vztah se rozhoří do spalujícího mileneckého poměru.
Nevinnost prvního setkání brzy mizí a jejich vztah se rozhoří do spalujícího mileneckého poměru. Carol je ovšem vdaná žena a matka a v Americe 50. let byl vztah dvou žen společenský nepřijatelný a postavený mimo zákon. Navíc její manžel (Kyle Chandler) miluje nejen své děti, ale i manželku, kterou však už dávno ztratil. Když zjistí, že je jí naprosto lhostejný, rozhodne se vrátit úder, drsně a nekompromisně.
Jak víte snímek Carol patří k nejzdařilejším počinům uplynulého roku a před časem jsme publikovali recenzi na film Daleko do nebe, tedy předchozí snímek úspěšné nezávislé producentky Christiny Vachon a režírujícího herce Todda Haynese, kterému Vachon familiérně říká papež.

carol_2
Daleko do nebe byl jejich druhým společným projektem po ceněném nezávislém dramatu Safe z roku 1995 s Juliane Moore v hlavní roli. Jejich společné projekty tak mají celkem zajímavý časový rozptyl – 1995, 2002 a 2015. Shodou okolností producentka Vachon sdělila The Hollywood Reporter, že na poslední snímek se i přes jejich předchozí úspěchy sháněli peníze zdaleka nejhůře a tvůrci se museli spokojit s pětimilionovým rozpočtem, tedy polovičním oproti předchozímu snímku.Todd Haynes se skutečně vyzná ve filmové historii a opět se mu s pomocí famózního kameramana Edwarda Lachmana (Smrt panen) podařilo virtuózně zachytit retro atmosféru amerických padesátých let. Od prvního záběru vás nenechají na pochybách, že ví přesně co chtějí vyprávět a proč.

C
Carol je moderní drama natočené podle novely Patricie Highsmith, která přivedla na světlo světo literárního antihrdinu pana Ripleyho a scénář k filmu napsala žena, což z Carol činí hodně zajímavou kombinaci. Film je totiž oproti Daleko od nebe výrazně emotivnější. Zatímco v Daleko od nebe herci místo srdceryvných vzlyků, křiku a sténání spíše rozehrávají niterné emoce, pak v Carol jde o ženskou upřímnost. V tomto filmu není pro chlapy místo, jsou v něm zobrazeni jako slaboši, přežitý symbol machistické éry, kteří po zásahu svého ega sáhnou k těm nejšpinavějším praktikám. Nevděčnou úlohu nejsilnější mužské postavy si vzal na bedra Kyle Chandler (Super 8) a musím naprosto jednoznačně říct, že jeho ingnoraci ve výročních cenách považuji za hodně troufalou. Chandler už poněkolikáté prokázal, že pod slupkou napomádovaného hezouna třímá velký dramatický talent.

carol_4
Carol však pochopitelně ovládají obě herecké hvězdy, Cate Blanchett (Jasmíniny slzy, Hobit: Šmakova dračí poušť, Hobit: Neočekávaná cesta, Královna Alžběta, Podivuhodný příběh Benjamina Buttona, Trilogie Pán prstenů), tedy Katherine Hepburn naší doby, která je opět naprosto skvostná. Její přirozenost, temperament a herecký talent jsou naprosto dokonalé. Rooney Mara(Vedlejší účinkyMuži, kteří nenávidí ženy, Ona) se zase nebojí nesympatických rolí a svou nevyzrálou dívenku, která by se ráda vzbouřila svému nepříliš veselému osudu zahrála s až chirurgickou přesností. Je až neskutečné, co tahle mladá diva dokáže, její dokonalost na obálkách módních časopisů i perfektní outfity na ranních rozhovorech, kde přijde jakoby ve spěchu a přitom má dokonale promyšlený i rozepnutý knoflík u košile by z ní udělal jistě i dobrou Terminátorku. Chápu ale, že její chlad může hodně diváků i odrazovat.

carol_5
Carol se stejně jako Daleko do nebe může někomu jevit jako možná příliš volně plynoucí, pro někoho snad až rozvláčné, pro mnohé bude opět v mnoha ohledech absolutně nepochopitelné, ale ten film je povedený. A ohledně konce jsme se v redakci s kolegyní Sylvou neshodli. Zatímco pro mě je konec naprosto jasný, její ženská interpretace byla zase naprosto jasná pro ní. Dlužno dodat, že její názor byl o 180° jinde, než ten můj, chlapský.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist