Dokument o Divadle Sklep hledá tajemství oblíbeného divadla

Tajemství Divadla Sklep aneb Manuál na záchranu světa je název nového českého celovečerního dokumentu režisérky Olgy Dabrowské, který od 5. května bude křižovat českými a moravskými kiny a my ho v RealFilmu za účasti tvůrců a aktérů včera viděli.

9_m

Je to neskutečné ale už před 45 lety se zrodil fenomén Divadla Sklep, jenž dal české divadelní a kulturní scéně celou plejádu tvůrců, kteří poznamenali zásadním způsobem její tvář v posledních desetiletích, nejen jako herci a divadelníci, ale v řadě dalších oborů. Založili jej tehdy čtrnáctiletí David Vávra a Milan Šteindler. Díky jim, ale také Tomáši Hanákovi, Fero Burdovi, Tomáši Vorlovi, Lence Vychodilové, Monice Načevě, Evě Holubové, Václavu Marhoulovi, Ondřeji Trojanovi či Aleši Najbrtovi promlouvala svébytná poetika divadla do širšího kontextu českého kulturního života už od osmdesátých let.

 

Film je kromě aktuálních rozhovorů s členy divadla také unikátním náhledem na uplynulý život této skvěle soudržné party doplněný o ohromné množství archivních materiálů. Poněkud Sklepácky bizarně pak film doplňují pohledy na Sklep od poněkud nečekaných jedinců, například divadelní teoretik Jan Dvořák, filozof Erazim Kohák nebo psycholog Radek Ptáček, ale je jich mnohem víc.

 

autor Jan Šilar

autor Jan Šilar

Tajemství Divadla Sklep aneb Manuál na záchranu světa bude mít slavnostní premiéru 4. května v pražském Kině Lucerna a pokud chcete vyrazit do Prahy pak hne dpoté bude after party v Lucerna Music Baru koncertem legendárních M.T.O. Universal. Navíc prostory kavárny Kina Lucerna zdobí již nyní filmové i divadelní plakáty a fotografie ze soukromých sbírek členů Divadla Sklep.

 

Myšlenka dokumentu o fenoménu Divadla Sklep se ke sklonku roku 2011 zrodila v hlavě producenta Ivo Krátkého, který ke spolupráci přizval scenáristku a režisérku Olgu Dabrowskou. Druhý z producentů, Petr Koza, se nebál a kontaktoval o metr vyššího Davida Vávru: „Ten nás, tvůrce troufalce, přijal s tímto nápadem velmi přátelsky a jednoho zimního večera před představením legendární Besídky si na nás našel chvilku. A bylo rozhodnuto!”

 

Podstatné je ale to, že se jedná o první film, který si Sklepáci o sobě sami nenatočili, takže nečekejte jejich typickou poetiku, ale pro někoho možná odměřenější, pro mě ovšem výrazně stravitelnější, pohled na fungování tohoto divadelního útvaru, které mělo za ty roku dost neskutečných 120 členů! Recenzi uvedeme v souvislosti s aktuálním datem premiéry.

Přidat komentář

TOPlist