Line-up v Cannes nabídne Jarmusche i Almodovara

Už za pár týdnů začne v Cannes největší svátek kinematografie a kromě největšího trhu na světě, kde se budou kupovat i vaše oblíbené filmy a soap opery pro všechny tuzemské televize a distribuční společnosti bude samozřejmě velkým tahákem i hlavní soutěž, ve které se bojuje o Zlatou palmu.

foto: Cannes Film Festival, © Lagency / Taste (Paris) / Le Mépris © 1963 StudioCanal - Compagnia Cinematografica Champion S.P.A. - All rights reserved

foto: Cannes Film Festival, © Lagency / Taste (Paris) / Le Mépris © 1963 StudioCanal – Compagnia Cinematografica Champion S.P.A. – All rights reserved

Soutěž v Cannes je ostře sledovaná a prakticky nabízí určité vybrané tvůrce, kteří za svou kariéru udělali díru do světa jako schopní filmaři. Nelze se tedy divit, že mezi vybranou dvacítkou jsou takové filmy takových tvůrců jako Julieta španělského režiséra Pedra Almodóvara, The Last Face oskarového Seana Penna, novinka skvělého rumunského režiséra Cristiana Mungiu(4 měsíce, 3 týdny a dva dny) či film La fille inconnue belgických festivalových nestorů bratrů Jeana-Pierrea a Luca Dardennových. V soutěži je také snímek francouzského režiséra Oliviera Assayase Personal Shopper, který vznikl i s českou účastí. Zdráhal bych se ten film ale nazvat českým.

Festivalový ředitel Thierry Frémaux letos razí diverzitu, tedy to co se letos celosvětově vytýkalo Oskarům, kam až americká Akademie zašla možná chvílemi až za hranici dobrého vkusu. Pro zajímavost do festivalu bylo přihlášeno téměř 2000 snímků!

Jak víte z poslední zprávy o festivalu, předsedou poroty bude australský režisér George Miller, který loni představil v Cannes film Šílený Max: Zběsilá cesta a pro čtenáře Realfilmu ho asi není třeba představovat.

Jim Jarmusch

Festival na francouzské riviéře zahájí projekce nejnovějšího snímku amerického režiséra Woodyho Allena Café Society, jehož děj se odehrává v Hollywoodu 30. let. Dílo je mimo soutěž stejně jako nejnovější film Stevena Spielberga Obr Dobr (The BFG) nebo film Money Monster Jodie Foster. Redakční oblíbenec Jim Jarmusch natočil svůj film v produkci Amazonu a jmenuje se Paterson a v hlavní roli s epředstaví stále vytíženější zjev Adam Driver.

Česká stopa se objevuje i v sekci Un Certain Regard, do níž byl mimo jiné vybrán film The Dancer v režii Francouzky Stéphanie Di Giustoové o slavné pařížské tanečnici Loie Fullerové. I tento snímek vznikl ve francouzsko-české koprodukci.

Přidat komentář

TOPlist