Nejmocnější producenti světa X : Steve Golin

Na letošním udílení Oskarů se sice jeho jméno vyslovilo dvakrát, ale zřejmě nemáte ani tucha o kom bude dnes řeč, ale pokud napovíme Spotlight a Revenant, tak už určitě víte. Dnes si přiblížíme Steva Golina, člověka, kterého je dobré mít na své straně.

'Spotlight' Premiere - Zurich Film Festival 2015

Dát dohromady film Revenant musel být pořádný oříšek, natáčení v divočině, překročení rozpočtu až na více než 130 milionů dolarů, nedostatek sněhu a shitstorm v médiích nakonec film vyneslo až do nejvyššího oskarového klání a na druhou stranu pět let dával dohromady zdánlivě laciný snímek Spotlight o novinářích, kteří šli po stopě zneužívání v katolickém Bostonu.

Steve Golin stojí v čele společnosti Anonymous Content, firmy zabývající se spíše menšími až středními filmy, které se dají slušně prodat na více úrovních současného trhu. Šedesátiletý zkušený producent, který se netají tím, že je dyslektik a čte si scénáře nahlas na svém iPadu začínal jako producent videoklipů pro kapely na MTV. To mu vystačilo na celá osmdesátá a devadesátá léta.

true_detective_1

Z poslední doby stojí za veleúspěšnými a mimochodem skutečně skvělými sériemi HBO Temný případ a Cinemaxu The Knick. Golin je ukázka producenta, který vystihl dobu, jeho látky, které by ještě před pár lety nespatřily světlo světa dnes určují trend lidem, kteří by je odmítaly. V čem je tedy tajemství Stevea Golina?

Golin dělá v podstatě pořád to samé. Ostatně dost neskutečný snímek V kůži Johna Malkoviche je toho důkazem. Film podle scénáře Charlieho Kaufmana byl v roce 1999 čistokrevným zjevením. Byl to úlet, to určitě, ale zároveň to byla zábava a bylo v tom hodně životní pravdy. A hlavně bylo to něco naprosto jiného. Film sice sebíral spoustu cen a v záři Oskarů by se mohlo zdát, že Golin je typický sběrač palem, ale on to vidí hodně střízlivě.

Golinovu současnou kariéru nakoplo, když viděl, že Netflix najal Davida Finchera na projekt House of Cards. Golin okamžitě angažoval filmaře a herce a svým zaměstnancům řekl, že znásobí výrobu pro kabelové sítě. K dnešnímu dni se vysílá 11 Golanových show, a to včetně takových gigantů jako na Netflixu, Hulu a Starz.

Golin se ve své firmě věnuje i zastupování hvězd a režisérů, v jeho stáji naleznete Samuela L. Jacksona a Emmu Stone, z režisérů pak Richarda Linklatera nebo Stevena Soderbergha a jako autory si hýčká Nica Pizzolata nebo Briana Yorkeyho. A z čeho Anonymous Content skutečně profituje? Samozřejmě z televize. Ale zejména z výroby televizních reklam, samozřejmě. Golin se ostatně dušuje, že žádný ze svých hraných projektů vyloženě pro prachy nedělal.

Golin svůj stále rostoucí projekt financuje díky důvěře investiční banky Guggenheim Partners. Právě ti mu pomáhájí v získávání investorů na jeho stranu a podle současných výsledků se to hodně daří. Golin by do budoucna rád rozšířil žánry, kterými se chce vydávat divákům naproti a netají se tím, že místo zvětšování firmy by se naopak klidně trochu uskromnil. Inu, žádná věž neroste do nebe, že?

Aktualizováno: 23.4.2019 – Steve Golin zemřel v 64 letech na rakovinu.

Filmy a seriály Stevea Golina na RealFilm.cz

revenant

Revenant

spotlight

Spotlight

true_detective_2

Temný případ

Babel

Babel

vecny svit

Věčný svit neposkvrněné mysli

hra 7

Hra

Přidat komentář

TOPlist