Průvodce českou filmovou trojkou letošního Berlinale

Letošní Berlinale uvítalo trojici českých filmů, které postupně vstupují do českých kin a dnešního průvodce zaměříme právě na ni.

ja olga

Zařazení filmů do programu velkého festivalu formátu Berlinale je vždy velká událost, zvláště kvůli tomu, že zájemců je mnoho a selekce je opravdu značná. Letos se v různých programových sekcích objevila trojice hraných snímků, které nejsou tak úplně české, ale vznikly v koprodukcích několika států a na postu režiséra je Čech. I z toho důvodu je dobré tento zajímavý fenomén jen tak nepřeskočit v záplavech domácích nesrozumitelných bizarností a zejména špatných filmů jako Dvojníci, Celebrity s.r.o. nebo Decibely lásky.

 

Prvním snímkem, který zahajoval sekci Panorama je snímek Já, Olga Hepnarová režisérů Tomáše Weinreba a Petra Kazdy, o kterém jsme psali v tomto článku. Já, Olga Hepnarová měla po prvním víkendu návštěvnost v českých kinech kolem 10 000 diváků a vzhledem k atraktivnosti tématu, tedy dobře známého kriminálního případu se na film určitě i ze zvědavosti vydala řada pamětníků. Film se připravoval minimálně šest let, protože v době, kdy byla naše redakce na promítání školních filmů FAMU za účasti jednoho z režisérů filmu Tomáše Weinreba v roce 2011 se už tento snímek připravoval. Pro úplnost, byť je to úplně zbytečný údaj, na databázi csfd má hodnocení průměr 73%.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Druhý snímek je z dílny režiséra Petra Václava a ačkoli jsme ho v redakci ještě neviděli zaslechl jsem v kuloárech od jednoho kolegy novináře, kterého absolutně neuznávám (je fakt divnej a smrdí :-), a to je objektivní fakt), že chce zpátky ten čas, co proseděl v kině na tom filmu. My jsme na tiskové projekci nebyli, protože nespolupracujeme s distribuční společností Falcon, která film uvádí do kin, což by také vystačilo asi na nějaký obšírný článek, ale špinavé prádlo se přeci jenom pere doma, nebo ne? Film má tuto oficiální synopsi. Do obce roztažené podél státní silnice se nastěhuje paranoidní pracovník vězeňské správy a jeho rodina. Spřátelí se se svým novým sousedem, nezaměstnaným hypochondrem, kterého živí jeho žena pracující v místní prodejně. Unavená životem a starostí o dva syny, všimne si vyhazovače z nočního klubu. Ten ale miluje striptérku. Ta však čeká na otce svého dítěte, který sedí v nedaleké base, kde pracuje náš bachař. Drama o současné době a lidech, kteří jsou obětmi i strůjci jejích běsů.

 

V hlavních rolích Václav ponechal hrdiny svého zdařilého filmu Paralelní světy z roku 2001 Karla Rodena a Lenku Vlasákovou, ale třeba také Klaudii Dudovou ze svého úspěšného comebacku Cesta ven. Na csfd.cz je hodnocení ještě před českou premiérou (zase?), ale je pravda, že film byl k vidění už na několika veřejných projekcích nejen na Berlinale, ale i v tuzemsku. Hodnocení před naředěním z řad platících diváků je zatím 71%. Mirka Spáčilová na idnes.cz o filmu napsala recenzi, která je opět spíš úvahou nad režisérem, než hodnocením filmového díla, ale na to jsme si za ty roky už tak nějak zvykli. Premiéra je stanovena na příští čtvrtek 7. 4.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

A třetí film bude zahajovat svou pouť českými kiny po festivalu v Plzni, kde se nový tým pokusí oživit upadající značku festivalu, který si za poslední roky sáhl až na pomyslné dno dramaturgické bezradnosti, organizační neschopnosti a diváckého nezájmu. Jedná se o film pro děti a mládež producenta a režiséra Petra Oukropce Ani ve snu! O jeho uvedení na Berlinale jsme psali v tomto samostatném článku.

 

Laura (Barbora Štikarová) je hbitá, mrštná a paličatá holka. Touží se dostat do party parkouristů a spolu s nimi zdolávat překážky, které jí nastavuje městské prostředí. Při tom ji zaskočí láska, kterou pocítí k Lukymu (Toman Rychtera). A začne žít dvojí život: Ve fantazijním světě komických a romantických vizí jí Luky patří, v realitě ale její snaha se s ním sblížit skončí karambolem. Ve chvíli, kdy se oba její světy zvláštním způsobem propojí, se Laura musí rozhodnout. Buď bude nadále romanticky snít, nebo se dokáže poprat se svým skutečným životem. Nedávno jsem viděl reportáž České televize o parkouru v magazínu 168 hodin a připadal jsem si jak v nějakém normalizačním snu, tedy spíš noční můře. Oukropcův film půjde do kin 28. dubna a my aktuální recenzi určitě přineseme.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Ozvěny Berlinale, které jste mohli vidět i na pražském Febiofestu budou tedy už brzy za námi a již za měsíc začíná další kvartál velkého festivalu, kterým je samozřejmě Cannes. Již teď víme, že film zahájí novinka Woodyho Allena s Jesse Eisenbergem a Kristen Stewart, ale o tom zase někdy jindy.

Přidat komentář

TOPlist