Spotlight (2015)

spotlight

USA/Kanada, režie: Tom McCarthy, scénář: Josh Singer a Tom McCarthy, hudba: Howard Shore, kamera: Masanobu Takayanagi, hrají: Mark Ruffalo, Michael Keaton, Liev Schreiber, Stanley Tucci, Rachel McAdams

 

Oskar za nejlepší film a adaptovaný scénář, nominace na Oskara – nejlepší režie, herec ve vedlejší roli (Mark Ruffalo), herečka ve vedlejší roli (Rachel McAdams), střih

Film:

Je rok 2001. Boston Globe je tištěný deník jako každý jiný. Jeho náklad jde od desíti k pěti, majitelé se střídají častěji než ponožky a všichni moc dobře ví, že zítra mohou mít na stole výpověď pro nadbytečnost. Nový vedoucí obchodu Ray Donovan (Liev Schreiber) novinář není, ale moc dobře ví, že potápějící se loď může zachránit nějaký trhák. Sdělí redakci, že by ocenil nosné téma, čím kontroverznější, tím lepší, které dokáže opět prodat náklad.

 

A téma přijde. Katolický Boston, který moc dobře známe z filmů jako Město nebo Skrytá identita má tradici v irských a italských imigrantech, kteří do něj přišli už před několika generacemi, má silnou základnu věřících a stejně tak bujný systém farností, vikariátů a mnoha dalších církevních institucí. Když tedy na redakční radě nadhodí téma několika zneužívaných dětí a reakce novinářů na sebe nedá dlouho čekat.

 

Film o zneužívání dětí, morálce velkých médií, pokrytectví, strachu a přetvářce není úplně receptem na kasovní trhák, takže asi není tak překvapivé, že Spotlight není studiový snímek. Scénář byl v roce 2013 označen za nejlepší dosud nerealizovaný scénář, ale to mu realizaci samozřejmě nezajistilo. Snímek tak nakonec vznikl ve společnostech soukromých investorů a i tím byl jistě sympatický Americké filmové Akademii, která mu udělila hlavní cenu za loňský rok v kategorii nejlepší film, protože tento film není zrovna sázkou na jistotu.

spotlight_2

Určitou roli v udělení ceny hrála jistě i politika, protože odvaha se u filmařů vždycky na Oskarech vyplácela. Miloš Forman svého Oskara dostal kromě filmařiny i za to, že v Amadeovi se vrhl za železnou oponu a natáčel v zemi, kde ho mohli kdykoli zavřít a takových příběhů najdeme v historii Oskarů hned několik.

Režisér Tom McCarthy, který mimochodem v Bostonu absolvoval Boston College, natočil v podstatě aktualizovaný novinářský příběh ála Všichni prezidentovi muži, ale tentokrát nejde o Watergate, ale o bostonského kardinála a několik desítek kněží, jež v Americe zneužívali děti. McCarthy však udává, že jeho hlavním inspiračním zdrojem byl skvělý snímek Rozsudek Sidneho Lumeta s Paulem Newmanem.

Víc než novinářské drama je Spotlight snímkem o etice, předsudkách, strachu a postoji ke katolické církvi. Sám mám katolické vzdělání, ale vysokoškolské, které je přeci jenom jiné, než to co se děje ve filmu, respektive to, co se dostává na světlo. Mě na filmu potěšilo, že se nejedná o lacinou senzaci, novináři jsou zmítaní pochybnostmi a skutečnosti pečlivě dávkované ve špičkově napsaném scénáři mají správnou gradaci a novináře nepředstavují jako černobílé charaktery. To je patrné zejména u Michaela Keatona, který je postaven ke konci filmu před dost podstatnou morální otázku a musí se sám sobě podívat do svědomí. Ten se mimochodem své role zhostil naprosto bravurně a jeho epizodické vystoupení je skutečným hereckým koncertem. Spotlight je ovšem typickým ansámblovým filmem, nikdo nedostává výrazně víc prostoru, než jiný hráč a všichni hrají skutečně velmi dobře.

Nečekejte však žádné scény zneužívání dětí nebo homosexuální orgie, ale poctivé novinářské drama o investigativní žurnalistice a potřebě sólokapra, jež tuto profesi pohání nejen eticky, ale zejména ekonomicky. Za zmínku stojí jistě také to, že většina týmu Boston Globe, která skandál odhalila byli římští katolíci.

 

Spotlight nakonec nemá tak skandální pachuť, jak se o něm dlouho psalo, ale vyzývá k definitivnímu vyprání špinavého prádla uvnitř katolické církve. Za sebe musím napsat, že to dělá dobře a řešení, které v závěru nabízí vůbec nezní špatně, je totiž logické a jediné možné.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist