Začíná největší přehlídka českých filmů v USA

Česká centra jsou jedním z organizátorů filmového festivalu CZECH THAT FILM. Úspěšná přehlídka současné české kinematografie proběhne v USA již popáté. Zahájení se koná 4. 4. 2016 v San Francisku, odkud poputuje do Austinu, Dallasu, Denveru, Chicaga, Iowa City, Little Rocku, Los Angeles, Minneapolisu, New Yorku, Portlandu, Phoenixu, Salt Lake City, Seattlu, Washingtonu D. C. Letos nově zavítá do Columba v Ohiu, kanadské Ottawy. Další destinací je Puerto Rico. Osm filmů se během čtyř měsíců představí v osmnácti městech. Hlavním hostem letošní přehlídky je Slávek Horák. Přehlídku oficiálně zahájí předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka.

Nejslavnější parchanti českého filmu

Putovní přehlídka nejlepších českých snímků své jméno u Američanů získala před pěti lety. Tehdy zazářil snímek Pouta režiséra Radima Špačka. Od té doby se filmový festival rozrostl a dnes je již neoddiskutovatelně největší přehlídkou české kinematografie ve Spojených státech. Rok  co rok se zvyšuje počet měst, které hostí přehlídku, přibývá zájemců o partnerství ze stran amerických festivalů. Letos zavítá do osmnácti destinací.

 

Kampaň projektu se precizuje, za její vizualizací stojí renomovaná společnost Milk and Honey. Původní publikum tvořili převážně krajané žijící v USA, dnes však již český film  láká stovky mladých Američanů.

„Přehlídka usiluje o přiblížení České republiky a české kultury širokému americkému publiku.  Klade si za cíl oslovit především mladší generaci Američanů a nesoustředí se vyloženě na krajanskou komunitu. Proto také festival spolupracuje s vybranými artovými kiny a univerzitami v USA,“ řekla Eva Přibylová, kurátorka projektu.

 

 

ČESKÝ FILM V ARTOVÝCH KINECH

Zahájení přehlídky se uskuteční 4. dubna 2016 v San Francisku za přítomnosti  předsedy vlády ČR Bohuslava Sobotky, velvyslance ČR v USA Petra Gandaloviče, generálního konzula ČR v Los Angeles, Pavola Šepeĺáka a zakladatele festivalu Michala Sedláčka. Filmový maraton otevírá dokument Život podle Václava Havla.

domaci pece

Hlavním hostem přehlídky je Slávek Horák, jehož Domácí péče zaznamenává úspěch. Film má být promítán i na Filmovém festivalu ve Phoenixu. „Spolupráce s významnými mezinárodními filmovými festivaly v USA je klíčovým předpokladem k úspěšné realizaci přehlídky,“ uvedla Eva Přibylová.  Režisér k tomu dodává:  „Festival Czech That Film považuji za velice užitečný projekt, který významně přispívá k propagaci české kinematografie ve Spojených státech. Mnoho pozitivního jsem o něm slyšel od kolegů a jsem rád, že se jej letos budu moci s filmem Domácí péče zúčastnit.“

 

U zrodu celé přehlídky stál Michal Sedláček: „V České republice se natáčí řada kvalitních a zajímavých filmů a byla by velká škoda je nepředstavit americkému filmovému divákovi. Česká kinematografie má nadále ve Spojených státech výborné jméno, přestože se jen výjimečně některý z českých filmů dostane v USA do běžné distribuce.“

 

 cesta ven2

 

LVI, LOUTKY A LYŽAŘI

Mezi hlavní tituly letošního ročníku patří snímky ceněné odbornou kritikou. Domácí péče režiséra Slávka Horáka, drama Cesta ven režiséra Petra Václava, český mysteriózní thriller Štěpána Altrichtera s prozaickým názvem Schmitke. Dokument zachycující celoživotní příběh prvního českého prezidenta Život podle Václava Havla získal nominace na Českého lva v kategorii Nejlepší dokumentární film a lze předpokládat, že Havlův příběh ztvárněný Andreou Sedláčkovou, bude na špičce divácké pozornosti.

 

„Horská“ komedie Padesátka  přinesla pouze dvě nominace, a to za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli a masky, organizátoři se však přesto rozhodli filmový debut režiséra Vojtěcha Kotka zařadit do hlavní  nabídky.  „Režiséři Miloš Forman, Jan Švankmajer, Zdeněk a Jan Svěrákovi či Jiří Menzel jsou ve Spojených státech vysoko ceněni. Nastupující generace mladých tvůrců se takovému ohlasu těší v daleko menší míře. Je to škoda. Czech That Film pomáhá zviditelnit současnou tvorbu a současně udržet český film v povědomí zahraniční veřejnosti,“ vysvětluje Zdeněk Lyčka, pověřený řízením Českých center.

Vynález zkázy

Po dohodě s americkými partnery je výběr doplněn o další tři snímky: kultovní Vynález zkázy Karla Zemana,  pohádku Malý Pán Radka Berana a temný příběh o českém podnikání Gangster Ka Jana Pachla.

 

ORGANIZÁTOŘI A PARTNEŘI PŘEHLÍDKY

 

Filmovou událost připravila Česká centra ve spolupráci s Generálním konzulátem v Los Angeles.
V každém ze zúčastněných měst proběhne řada doprovodných akcí, zahajovací a zakončovací recepce,  debaty s českými tvůrci.

Dalšími partnery rozsáhlé filmové události jsou Velvyslanectví ČR ve Washingtonu, Generální konzulát ČR v Chicagu, České centrum New York.

www.czechcentres.cz
www.czechcenter.com
www.czechthatfilm.com

Přidat komentář

TOPlist