Milosrdné lži (2010)

Francie 2010, Les petits mouchoirs /mez. název: Little White Lies, , režie a scénář:Guillaume Canet, kamera: Christophe Offenstein, hrají:François Cluzet, Marion Cotillard, Benoît Magimel, Jean Dujardin, Gilles Lellouche, Laurent Lafitte, Valérie Bonneton

 

153 minut, barevný, na DVD MagicBox

 

les-petits-mouchoirs-1

Nominace na Césara – nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli (Gilles Lellouche), nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli (Valérie Bonneton), Evropská filmová cena – nominace na Cenu diváků (Guillame Caunet)

 

Film:

 

Ludo (Jean Dujardin) se ocitá po nehodě na skútru v nemocnici. Navzdory této události, které nenechá nikoho z jeho kamarádů v klidu, se přesto jeho blízcí (François Cluzet, Marion Cotillard, Benoît Magimel, Gilles Lellouche, Laurent Lafitte, Valérie Bonneton) rozhodnou vyjet na tradiční, každoroční společnou dovolenou na pláži nedaleko Bordeaux. Jejich vztahy, přesvědčení, pocity viny i přátelství jsou v zápětí podrobeny těžké zkoušce. A nejen proto, že k sobě nebyli vždy zcela upřímní, jsou nakonec nuceni přiznat se k několika více či méně Milosrdným lžím.

 

Nemá smysl hledat v minulosti, kdo začal natáčet filmy o vztazích mezi skupinou přátel. Jisté je to, že mistry na tyto filmy byly vždy Lawrence Kasdan s mistrovským filmem The Big Chill (Velké rozčarování) nebo Cameron Crowe s kultovním Singles. Guillame Canet je ve Francii známý herec, u nás ho známe zejména z jeho výrazné vedlejší role v thrilleru Pláž s Leonardem Di Caprio, kde hrál toho třetího ještě vedle mladičké krásky Virginie Ledoyen. Od té doby ale uplynulo už spoustu vody a Guillame Canet se kromě herectví začal etablovat i v autorských profesích. Jeden z jeho nejvýraznějších počinů, který se vyhnul našim kinům a vyšel jen na DVD je hodně zajímavý francouzský film Milosrdné lži.

les_petits_mouch_2

Shodou okolností se za posledních 6 let z hlavních herců vyklubaly prvotřídní hvězdy, Francois Cluzet se vepsal do diváckých srdcí díky skvělému výkonu ve francouzském megahitu Nedotknutelní a oskarovou Marion Cotillard (Na dřeň, Počátek, Temný rytíř povstal, Půlnoc v Paříži, Nákaza) nebo hereckého vítěze z Cannes Benoîta Magimela (Speciální jednotka, Pianistka)snad ani netřeba představovat. I díky tomu se možná budete v této herecké společnosti cítit dobře.

 

Nerad bych rozvazoval spletité uzlíky vztahů mezi jednotlivými postavami, protože právě jejich odkrývání je náplní snímku, ve kterém jde o vztahy, lásku, osamění, bolest a v pečlivých dávkách se dávkuje také odpuštění a smrt. Tento emotivní koktejl, kterému by to jistě slušelo i na divadle se odehrává v atraktivním prostředí Paříže, Bordeaux a letoviska v okolí Biskajského zálivu, takže je pořád na co se dívat.

lespetits_3

Důvodem proč ale tento film stojí za téměř dvě a půl hodiny divákovy pozornosti je ale herecký koncert celého hereckého ansámblu, který nejen pobaví ale mnohokrt i dojme a to žádným unfair způsobem, ale poctivou filmařinou a tradičními vypravěčskými postupy.

 

Milosrdné lži jsou francouzský svěží vítr o filmech s hrdiny středního věku, hrdinové nejsou idealizováni, mají své slabosti, za které se v hloubi duše stydí a dojde i na pokrytectví, ztrátu životního kurzu, ale i neschopnost navázat lásku a vztah. Canet navíc zvolil do filmu herce, jež osobně zná a má je rád a obsadil je tak, aby byli přirození a v podstatě hráli sami sebe. A z filmu čiší, že tahle parta se na plátně nevidí poprvé a jejich polibky na obě tváře a plácání po zádech nejsou strojené, ale hodně uvěřitelné.

lespetits_4

S touhle partou se zkrátka budete cítit dobře a jestliže budete ke konci filmu potřebovat kapesníky, tak dodám jen slova mentora Miroslava Ondříčka, že velký film dělají velké emoce. Film měl rozpočet kolem 25 milionů dolarů a stal se ve Francii velkým komerčním hitem. Snímek produkovala společnost Luca Bessona. RealFilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist