Osm hrozných vychází na DVD a BluRay

THE HATEFUL EIGHT

The Hateful Eight, režie a scénář: Quentin Tarantino, kamera: Robert Richardson, hudba: Ennio Morricone, hrají: Samuel L. Jackson, Walton Goggins, Jennifer Jason Leigh, Kurt Russel, Tim Roth, Bruce Dern, Michael Madsen, Channing Tatum

 

nominace na Oskara – nejlepší, kamera, hudba, herečka ve vedlejší roli (Jennifer Jason Leigh)

 

Film:

 

6 nebo 8 nebo 12 let po válce Sever proti jihu si to zasněženou krajinou Wyomingu sviští dročka. Pasažéři jsou lovec odměn John Ruth (Kurt Russel – Věc) a jeho uprchlice Daisy Domergue (Jennifer Jason Leigh – Mechanik), kteří míří do města Red Rock, kde chce Ruth přezdívaný „The Hangman“ předat Domergue spravedlnosti, aby ji po procesu oběsili.

 

Na cestě potkají dva neznámé cizince: majora Marquise Warrena (Samuel L. Jackson), vysloužilého vojáka Unie s třemi mrtvolami lumpů, který se stal nechvalně proslulým lovcem odměn, kterému uhynul kůň a později ještě Chrise Mannixe (Walton Goggins), jižanského vyvrhele, který tvrdí, že je nový šerif Red Rocku a oběma lovcům má vyplatit jejich spravedlivou odměnu.

 

V blížícím se blizardu se ztrácí cesta před očima a jejich cíl je najednou společný, najít oblíbenou zastávku v horách galanterii u Minnie. Když tam přijedou, neuvítá je příjemná tvář Minnie a cukrouše, ale čtyři dost nepříjemné ksichty. Seňor Bob (Demian Bichir), otrávený Mexikánec, který má podnik na starosti, když je Minnie na návštěvě u své matky, Oswalda Mobrayho (Tim Roth), kata z Red Rock s anglickým přízvukem, honáka Joe Gage (Michael Madsen) na návštěvě za matkou a generála konfederace Sanforda Smitherse (Bruce Dern). Bouře však zuří nejen za okny…

8-hroznych_2

Osmý film Quentina Tarantina Osm hrozných, který právě vychází na DVD a BluRay je po delší době film, za který se Tarantino nemusí vůbec stydět, bez ohledu na to, co si o tom myslí filmoví piráti, americká akademie nebo snad česká filmová kritika. Neskutečná zhovadilost Hanebný pancharti odhalila, že to milý Quentin v hlavě nemá úplně v pořádku a sadistický western Nespoutaný Django také nebyla žádná velká hitparáda. V tomto ohledu je Osm hrozných dobrá zpráva, že se režisér a scenárista definitivně nezcvoknul a konečně se vrátil k nezávislým kořenům a hlavně, že umí zatraceně dobře režírovat film. Navíc slovo negr zredukoval od posledního opusu o celou polovinu! I když ohledně toho zcvoknutí, to nechám na laskavém divákovi samotném, ve filmu jsou některé momenty hodně od podlahy, kulantně řečeno.

hateful_eight_2

Osm hrozných je formálně návrat ke klasickému Hollywoodu a obsahově se jedná o Carpenterovu Věc! Cože, ptáte se? Dobře tedy poslouchejte. Kurt Russel hraje postavu, která od začátku ví, že lidi kolem něj nejsou ti, za které se vydávají. Ennio Morricone složil hudbu, která v některých momentech záměrně připomíná Věc, ale přitom si ponechává i svůj westernový sound, za který ho všichni tolik milují. V Osm hrozných věc sice nemůže měnit podobu, ale je to ženská, takže má samozřejmě mnoho tváří a divák k ní automaticky cítí jisté sympatie, bez ohledu na to, že o ní vůbec nic nevíme.

 

Velká výhoda sledování filmu na domácím kině je skutečnost, že si konečně můžete dopřát Tarantinovu vymodlenou přestávku. Zkrátka si to pauznete a nalejete si panáka. Přesně jak to má být.

8-hroznych_3

Osm hrozných je návrat k Tarantinovým kořenům, má hodně společného s jeho prvotinou Gauneři a hodně podobností se dá najít i s Jackie Brownovou, ale to všechno netřeba řešit. Osm hrozných na žádný film nenavazuje a je to uzavřený příběh. Podstatou snímku je hra s divákem. Tarantino nám poctivě představí hlavní postavy a následně je díky složitému pletenci vztahů dovede po několik hodin až k brutálnímu finále. Jako obvykle v tom nehledejte žádný realismus nebo něco, co by jen náznakem připomínalo skutečný život. Postavy u Tarantina mají své vlastní chování, které vychází z filmového světa nikoli ze skutečnosti. Stejně tak se zápletka dala vyřešit úplně jinak, ale proboha proč? Osm hrozných je manýra člověka, který miluje film a je určena divákům, kteří jsou naladěni na stejnou vlnu jako režisér.

hateful_eight

Herecké výkony jsou samozřejmě jako obvykle over the top, Tarantino herce režíruje jako na divadle, čemuž odpovídá i herecký výraz. A je vidět, že si to všichni náramně užívají. Kurt Russel je grandiózní a Samuel L. Jackson v Tarantinově poloze neskutečně baví. Z mého pohledu je to příjemná změna, protože neustálý civilismus obvyklý pro nezávislé filmy a ambiciózní projekty mě za poslední rok přestal dost bavit. Z celého ansámblu bych vyzdvihl Waltera Gogginse, který dostal konečně pořádný prostor a dokazuje, že je to herec, kterému by větší obsazovanost v lepších projektech viditelně prospěla. Pobaví také stoicky klidný Michael Madsen.

 

Všechny filmové postavy jsou hrozné, jsou to grázlové, smetáci, vrazi, rasisti, zmetci, zkrátka skupinka pořádných parchantů. Ale jsou to postavy, které dohromady vytváří zajímavý mix a v rámci Tarantinovy cinefilsky-divadelní hry udrží divákovu pozornost. Největší poklonu si však musí zasloužit Ennio Morricone za špičkový soundtrack a Robert Richardson za jednu z nejoriginálnějších filmových kompozic poslední dekády.

 

Osm hrozných je bezesporu jeden z nejlepších filmů roku 2015 a neden z nejlepších Tarantinových filmů vůbec a myslím, že by bylo spravedlivé, kdyby na nosičích dostal druhou šanci, protože ve srovnání se Star Wars, které hráli kolem Vánoc hodně unfair hru právě vůči tomuto filmu, si to zaslouží.

foto: Forum Film

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist