Podfukáři (2013)

Podfukáři

Now You See Me, USA/Francie 2013, režie: Louis Leterrier, scénář: Ed Solomon, Boaz Yakin, Edward Ricourt, kamera: Mitchell Amundsen, Larry Fong, hudba: Brian Tyler, střih: Robert Leighton, Vincent Tabaillon, hrají: Jesse Eisenberg, Isla Fisher, Morgan Freeman, Michal Caine, Woody Harrelson, Mark Ruffalo, Dave Franco, Mélanie Laurent

115 minut, 2.35:1, 2K Digital, 35 mm a D-Cinema, barevný

Film:

Nacházíme se v legendárním sále MGM Grand v Las Vegas a sledujeme vystoupení skupiny iluzionistů (Woody Harrelson, Jesse Eisenberg, Isla Fisher, Dave Franco). Ti v průběhu večera pozvou na pódium sympatického náhodného Francouze, aby jim sdělil, ve které bance má uložené peníze a přestože je jeho banka až v Paříži, hlavním číslem a vrcholem celé show bude její vyloupení. Tady a teď! Na obrazovkách se objeví záběry z bankovních bezpečnostních kamer, a už je tu zlatý hřeb programu: peníze, které před očima majitele i všech diváků zmizí v přímém přenosu na obrazovkách z pařížského sejfu, prší náhle ze stropu na ohromené diváky v sále MGM Grand.

Poté, co se ukáže, že jejich show nebyla pouze ukázkou špičkové magie a k vyloupení francouzské banky během jejich vystoupení opravdu došlo, začíná pro kouzelnickou čtyřku napínavý souboj s vyšetřovacím teamem, který tvoří Mark Ruffalo a jeho „něžná“ posila  Mélanie Laurent. Svou roli pro vyšetřovatele si také odehraje bývalý kouzelník (Morgan Freeman), který má odhalit motivy kouzelníků a finanční magnát (Michael Caine).

Již za pár dnů se dočkáme druhého dílu a čas snímek Podfukáři jednoznačně prověřil. Skutečnost, že Hollywood investoval další prostředky do pokračování filmu, který není založený na comicsu svědčí také o značné divácké přízni, kterou museli projevit nemilosrdným hollywoodským PR agenturám. Zkrátka pořád platí, že se obrací každý dolar. Podfukáře natočil tvůrce Kurýra Louis Leterrier.

Úvod filmu je strhující. Přesně podle pravidel hollywoodského paradigmatu jsou svižně představeni všichni čtyři kouzelníci, a to přátelé tak vtipným a zároveň milým způsobem, že si mě tahle banda od počátku získala. Mezi postavami to od začátku správně jiskří a Louis Leterrier dává od začátku vědět, že režírovat prostě umí a tenhle žánr mu neskutečně sedí. Film je od počátku úžasně dynamický a pulsuje fantastickým žánrovým soundtrackem Briana Tylera a bez mučení se přiznám, že mě tato muzika velmi baví a k filmu se nesmírně hodí.

Po úvodní obligátní desetiminutovce dojde k nastíněnému ději v prvních dvou odstavcích této recenze a jsou představovány další čtyři velmi důležité postavy – finanční magnát Michael Caine, odhalovač kouzelnických triků Morgan Freeman, vyšetřovatelka z Interpolu Melanie Laurent a hlavně vyšetřovatel FBI Mark Ruffalo. Pak se ale stane pro mě něco nepochopitelného. Film najednou na chvíli ztratí dech, tempo a lehkost vyprávění je pryč. Pak však opět dojde ke svižné akci a film se vrátí na rovinu skvěle vybalancovaného začátku a vydrží tam drahnou dobu. Nohy celému vyprávění místy podkopávají moudra a rádobyvtipné „bystré“ monology, které by lépe napsal ve slohovce Váš třináctiletý soused, ale když dojde na společné herecké akce je radost se na Podfukáře dívat.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist