Poslední skaut (1991)

posledni_skaut_2

USA, The Last Boy Scout, režie: Tony Scott, produkce: Joel Silver, Michael Levy, scénář: Shane Black, hudba: Michael Kamen, střih: Stuart Baird, Mark Goldblatt, Mark Helfrich, kamera: Ward Russel, hrají: Bruce Willis, Damon Wayans, Chelsea Field, Noble Willingham, Taylor Negron, Danielle Harris, Halle Berry

 

105 minut, 35 mm a 70 mm, 2.35:1, barevný

Film:

Soukromý detektiv Joe Hallenbeck (Bruce Willis) je najat tanečnicí Cory (Halle Berry) jako tělesná stráž. Příliš se neosvědčí. Cory je v noci na ulici zastřelena neznámými zabijáky a Joe si jen se štěstím zachrání holý život. Spojí se s ním Coryin přítel, černý hráč amerického fotbalu Jimmy Dix (Damon Wayans), který byl vyřazen zkorumpovaným manažerem Marconem (Noble Willingham) ze svého týmu. Oba muži prohledají Coryin byt a naleznou důkazy o tom, že Marcone podplácel senátora Baynarda, čehož se dívka snažila využít, aby byl Jimmy přijat zpátky do mužstva.

 

Marconeho muži se zmocní Joea. Manažer detektivovi s úsměvem sdělí, že senátor začíná dělat problémy a proto bude při předávání posledního úplatku zlikvidován. Samozřejmě tak, aby z vraždy mohl být obviněn Hallenbeck. Tahle šlamastyka si bude žádat posledního skauta a proč? No protože skautské heslo je buď připraven a to Joe Hallenbeck prostě je. Od přírody. Od bobříka. A od veverky, pochopitelně.

posledni_skaut_4

V roce 1991 do kin vtrhla v létě kombinace řízné akce, drsných vtipů a béčkovitosti filmů se soukromým očkem ve stylu film noir v devadesátých letech. Natáčení filmu sice popsali všichni aktéři jako střet třech kohoutů na jednom smetišti, ale výsledek za pětadvacet let prokázal, že i hádky můžou zplodit skvělý film.

 

Bruce Willis se neustále hádal s producentem Joelem Silverem, ten novinářům dokonce řekl, že to byla jedna ze tří nejhorších produkcí jeho života a filmař tělem i duší Tony Scott se snažil operovat se scénářem, který zřejmě jako jediný z hlavních tvůrců považoval za dobrý. Michael Kamen složil hudbu jen z přátelství k Bruci Willisovi a především Joelu Silverovi a o filmu měl prohlásit, že je to hrozná kravina. Výsledek? Tahle parta se už nikdy nesešla pohromadě. Ale i jejich jediný příspěvek se zapsal do filmové historie, možná i díky tomu, že se nikdy dále tvůrci nerozpatlával číslovkou za názvem.

posledni_slaut_2

A možná taky kvůli tomu, že se našel jeden mladý filmař, který tento film považuje za geniální a ostatně Tony Scott mu pak hodně pomohl s kariérou v Hollywoodu a tím je dost nepřekvapivě Quentin Tarantino.

 

Původní scénář byl od výsledného filmu hodně odlišný, výrazně byla přepsána zejména jeho poslední třetina a přiznejme si to, že právě konec patří k určitým slabinám po pečlivě vybudované a strhující úvodní hodině, kde se nešetří hláškami a zejména výbornou atmosférou. Poslední skaut totiž není podbízivá hláškující komedie jako něco od Michaela Baye, ale opravdová detektivka s případem, kde se mimochodem také hláškuje…a jak. Nejlepší frky si připomeňte v tomto našem starším článku s hláškami Bruce Willise.

posledni_slaut_3

Tony Scott do konce svých dnů prohlašoval, že scénář byl lepší než je natočený film, ale to my už nikdy nezjistíme. Joel Silver totiž po pracovním střihu a testovacích projekcích najal Stuarta Bairda, aby film přestříhal podle jeho názorů a studia Warner Bros. Vzhledem k jeho neotřesitelné pozici hitmakera mu bylo vyhověno. Na druhou stranu, ponechme bokem pláč ublížených a upřímně si nalijme čistého vína. Už v době premiéry uznávaný kritik Roger Ebert o filmu napsal, že ten film je dokonalá ukázka toho, co je – thrilleru plného hlášek, cynismu, chytrosti, misogynismu a korupce. A přesně takový přece má být film noir, nebo se snad pletu? Nemluvě o tom, že Bruce Willis byl v málokterém filmu lepší, tohle je přesně ten film, kde ho budou diváci mít zapsaného navždy jako hláškujícího sympaťáka se srdcem na správném místě.

 

Poslední skaut zažil své opravdové přijetí až při uvedení na videotrh a následně po reprízách v televizi. Bohužel české televize a distributoři nosičů se na tomto filmu dost vyřádily. Scénář plný hlášek se tak pod nekvalitními dabingy s hlasy Pavla Soukupa a následně Alexeje Pyška, zvláště druhý jmenovaný tento film nadaboval dokonce třikrát, stal v češtině synonymem pro zpackané české dabingy. Přitom Pyško se k Willisovi hlasově opravdu hodí a bohužel nemůže za to, že překlady originálního scénáře, který byl ve své době nejlépe zaplaceným scénářem pro studiový film, nestály za nic. Joe Hallenbeck by to řekl ještě výrazně drsněji.

 

Poslední skaut samozřejmě není žádný artový film, je to přiznané béčko a nestydí se za to. Mrkněte se na ten film v originále a okamžitě pochopíte, proč ve filmové historii tento film ještě neřekl své poslední slovo.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist