Průvodce nejlepšími filmy Shanea Blacka

Jméno Shane Black vám takhle napoprvé možná nic moc neřekne, ale pokud napíšu v jedné větě, že to byl svého času nejlépe placený scenárista Hollywoodu a následně jeden z nejvysmívanějších autorů, pak nevystihnu ani zdaleka všechny peripetie tohoto hodně zajímavého scenáristy.

shane-black

Ano, scenáristy. V minulosti jsme na Realfilmu psali o slavných literárních adaptacích a v průvodci jsme jako scenáristu vlastně měli jen Richarda Curtise a pak výrazné autory, jako třeba Francise Vebera. Vzhledem k tomu, že se od čtvrtka hraje v amerických kinech hodně očekávaná buddy movie thrillerová komedie The Nice Guys, která bude i v českých kinech, podívejme se v průvodci na osobnost Shanea Blacka.

 

Říká se o něm, že žánr akčního filmu povznesl na umění a s odstupem času je třeba říct, že jeho filmy jsou nejenom uznávané pecky, ale hlavně nestárnoucími snímky, které opakují televize na celém světě. Pohřbil kariéru Geeny Davis a naopak to byl právě on, kdo zachránil Roberta Downeyho jr. před pracákem, který mu to po osmi letech a několika stech milionů dolarů na účtě velkoryse vrátil.

 

A kdo že je vlastně Shane Black? Je to ten směšný chlápek Hawkins v brýlích z Predátora, který říká ve vrtulníku, ještě před útokem příšery z kosmu, že jeho přítelkyně má hodně velkou ku*du. Ale Predátora Shane Black nenapsal. Do branže se totiž zapsal až o rok později a to scénářem k filmu, který dnes platí za kánon žánru Lethal Weapon – v češtině Smrtonosná zbraň.

Nejmocnější producenti II: Joel Silver

Nevěřím, že existuje někdo, kdo tento film nezná, ale pro úplnost. V roce 1987 byl tento snímek hodně převratnou a svěží kombinací. Seržant se sebevražednými sklony a čerstvý vdovec Martin Riggs (Mel Gibson) je přidělen ke stárnoucímu seržantovi a zasloužilému manželovi a otci Rogeru Murtaughovi (Danny Glover). Jejich první případ je odhalení vraha zavražděné dcery Rogerova kamaráda z Vietnamu.

 

Smrtonosná zbraň byla tradičně osmistránková synopse, kterou ale Black pojal natolik volně, že během pověstných hádek se studiem se mu podařilo do filmu vměstnat všechno, co do té doby nebylo možné, jako právě hlavní motiv – hlavního kladného hrdinu, který se chce od začátku filmu sám oddělat. Je tedy pravda, že scéna, kdy se Riggs předávkuje prášky musela z filmu pryč, ale jinak je tam pověstného šílenství a loserovství víc než dost.

 

Sympatický thriller s mnoha komickými černohumornými momenty byl trhákem a Black se rozhodl na své postavy už nenavazovat. Dvojka až čtyřka je tedy dílem jiných autorů. Je ovšem pravda, že existuje 67 stránková synopse pětky od Shanea Blacka, která se odehrává za blizardu v současném New Yorku, kde Riggs s Murtaughem čelí bandě elitních amerických vojáků z Afghánistánu, kteří plánují kšeftovat s tamějšími starožitnostmi. Jestli se ale film dostane někdy do výroby je samozřejmě otázkou. Studiu byla navíc udělána úlitba ve zvětšení prostoru pro čerstvou krev, tedy Riggsova syna, jenž měl převzít štafetu pro novou sérii. Warneři ale o Gibsonovi nechtějí ani slyšet, takže uvidíme, zda se nakonec někdo pochlapí.

Nejslavnější soukromá očka

V roce 1991 šla díky Davidu Geffenovi a jeho přátelství s Robertem Zemeckisem do kin naprosto převratná podívaná Poslední skaut s Brucem Willisem, které už zítra věnujeme samostatné retro.

 

Jen na okraj bych se zde zmínil, že Shane Black je podepsaný také pod scénářem k Poslednímu akčnímu hrdinovi s Arnoldem Schwarzeneggerem, který se ale v polovině natáčení radikálně přepsal. Původně to toiž měla být zábava a akční film s komickými momenty, pak se ale ve výrobě v Columbii začalo uvažovat nad tím, že jim na léto chybí výpravný akčňák a proč mají hrát v kinech parodii na akčňák, když už vyplatili obří honorář Arnoldu Schwarzeneggerovi. I přes odpor režiséra Johna McTiernana se tak natočil úplně jiný film, než Shane Black napsal. Škoda.

Hřebíčkem do rakve byla hodně nedoceněná akční thrillerová komedie Dlouhý polibek na dobrou noc, který zničil kariéru finskému režisérovi Rennymu Harlinovi, jeho manželce Geeně Davis a samozřejmě také Shaneu Blackovi, který za námět k tomuto filmu o nájemné vražedkyni s amnézií inkasoval rekordní honorář. Film propadl a Shane Black šel do důchodu.

kiss-kiss-bang-bang1

Z něj se vrátil hodně nečekaně s filmem Kiss, Kiss, Bang, Bang, jehož recenzi naleznete i u nás na Realfilmu. Dnes již kultovní snímek o nesourodé dvojici detektivů je opravdovým klenotem žánru buddy movie.

 

Maximálního úspěchu dosáhl před třemi lety, když napsal a režíroval třetí pokračování Iron Mana, které vydělalo hodně přes miliardu dolarů. O filmu jsme psali zde. Trojka Iron Mana je pečlově odvedené řemeslo od chlapa, který tomu rozumí a podle ohlasů komedie Nice Guys (preview zde) napsali prominentní novináři v Cannes, že Black svému řemeslu opravdu rozumí.

Přidat komentář

TOPlist