V srdci moře (2015)

v srdcimore_2

In the Heart of Sea, režie: Ron Howard, scénář: Charles Leavitt podle knihy Nathaniela Philpbricka, kamera: Anthony Dod Mantle, hudba: Roque Baňos, hrají: Chris Hemsworth, Benjamin Walker, Cillian Murphy, Ben Whishaw, Brendan Gleeson, Jordi Mollá, Tom Holland

 

121 minut, barevný, 1.85:1, ARRI Alexa, Codex, DVD MagicBox

 

Film:

 

V zimě roku 1820 byla velrybářská loď z Nové Anglie napadena čímsi neuvěřitelným: ohromným vorvaněm mamutích rozměrů s obrovskou vytrvalostí a téměř lidskou touhou po odplatě. Toto skutečné námořní neštěstí inspirovalo spisovatele Hermana Melvilla k napsání románu Bílá velryba.

 

V roce 1850 se mladý spisovatel Herman Melville (Ben Whishaw) vydává navštívit námořníka Nickersona (Brendan Gleeson), posledního přeživšího lodi Essex, která se potkala s legendárním Moby Dickem. Nickerson spisovatele nejprve odmítne, ale po naléhání své ženy a za tučný obolus nakonec souhlasí s tím, že odvypráví příběh poslední plavby lodi Essex, která měla za účel dopravit na americkou pevniku olej z vorvaňů, který se používal jako svítidlo do lamp.

vsrdcimore_3

V roce 1920 se čerstvě čtrnáctiletý Nickerson (Tom Holland) nechá naverbovat na palubu lodi Essex pro námořní společnost Nantucket. Kapitánem je George Pollard (Benjamin Walker), nezkušený námořník s tradiční dobře postavené rodiny. Původně měl loď kapitánovat Owen Chase (Chris Hemsworth), ale místo slíbeného prvního můstku dostal cenu útechy prvního důstojníka a příslib, že další plavbu pro společnost už bude opravdu řídit on. Chase nakonec na potupu přistoupí a se slibem, který už jednou dostal nakonec na loď nastoupí. To ale ještě nikdo netuší, co je potká.

V srdci moře je adaptací stejnojmenné knihy Nathaniela Philbricka z roku 2000, která se inspirovala skutečnými osudy lodi Essex, která rovněž inspirovala legendární knihu Moby Dick. Režie se ujal Ron Howard (Frost/Nixon, Rivalové, Čistá duše), který od studia dostal na výpravnou námořní podívanou rozpočet 100 milionů dolarů. Díky podle mě nepříliš dobře udělané kampani diváci úplně nevěděli, o čem ten film je a docela ho v době premiéry zazdily. MY ho ale vracíme do povědomí v souvislosti s jeho vydáním na DVD a BluRay, kde by měl podle nás dostat složit reparát.

vsrdcimore5

Filmaři začali v tichosti snímek točit v září 2013 v Londýně a v ateliérech Leavesden Studios v Hertfordshire, exteriéry pak snímaly na Lanzarote, Kanárských ostrovech a na ostrově La Gomera. Veškeré bouře pak vznikaly v již zmíněných anglických ateliérech, kromě jedné kterou zažili na den a půl na Kanárech, ale to se z bezpečnostních důvodů samozřejmě netočilo.

Herci podstoupili náročnou přípravu a samotné natáčení bylo fyzicky hodně náročné. Pohublá těla nejsou výsledkem CG, ale dřiny na palubě lodi. Chris Hemsworth, který Thora odehrává ve své fyzické muskulatuře 106 kil svalové hmoty, pak pro film zhubnul na 87 kilogramů a dodal, že právě hubnutí pro něj byla zkouška ohněm, zvláště po psychické stránce.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist