Paul Verhoeven se thrillerem Elle vrátil k režii

Černá kniha byla poslední celovečerní režií dnes 78 letého filmového mistra Paula Verhoevena a už to vypadalo, že bude sbírat jen ceny za celoživotní dílo, jenže aktuálním filmem Elle vytřel všem zrak.

elle-1

Minulý týden Paula Verhoevana pozvali vídeňští archiváři na masterclass, kterou doprovodili jeho velkolepou retrospektivou. Profil známého filmaře si připomeňte v tomto našem článku. Ještě než odjel do Hollywoodu bořil v Holandsku filmová tabu a jeho snímky se i přes věčné problémy s cenzurou staly živelnými klasickými evropskými snímky. A v Hollywoodu dosáhl na nejvyšší vavříny velkofilmy Robocop, Základní instinkt, Total Recall , Muž bez stínu nebo Hvězdná pěchota. Pro svůj nový film, který kritici vyznamenali nejvyššími známkami se rozhodl svěřit francouzským producentům.

 

Michèle (Isabelle Huppert – Slavnost, Pianistka) se zdá jako nezranitelná a sebevědomá žena. Pracuje jako šéfka úspěšné firmy na vývoj počítačových her a ve svém osobním a milostném životě je stejně bezcitná jako ve světě práce a obchodu. Jenže vše se změní, když je doma napadena maskovaným útočníkem a znásilněna. Rozhodne se stůj co stůj muže vypátrat a když ho konečně najde, věc se zcela vymkne kontrole.

verhoeven-hubbert-set_2

Film vznikl podle knihy Oh… spisovatele Phillipa Djiana z roku 2012 a na dvě kamery Arri Alexa jej natočil kameraman Stéphane Fontaine (Na dřeň, Samba, Tři dny ke svobodě). Režisér Paul Verhoeven už několikrát prokázal, že je obdivovatelem mistra napětí Alfreda Hitchcocka a ve svém francouzském angažmá vzdává hold kromě svého věčného vzoru také Claudu Chabrolovi, a to nejen filmařskými postupy, ale i obsazením Chabrolovy filmové múzy Isabelle Huppert do hlavní role.

 

Tvůrci si užili své, když se nedaleko místa natáčení spustili policejní manévry kolem šílené přestřelky v redakci Charlie Hebdo, které probíhaly v době natáčení, které se kvůli tomu muselo přerušit. Filmaři se ale k dílu vrátili a za 10 týdnů, které Verhoeven popsal jako jednoduché a příjemné natočili film, který novináři překřtili na erotický thriller, což Verhoeven odmítl slovy:,,Nemyslím si, že by film o znásilnění měl být označován jako erotický. Žádnou erotiku v tom nevidím, snad jedině ten, který znásilňuje.“

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Film se dostal do hlavní soutěže na letošním MFF v Cannes a dokonce obdržel velkou cenu Mezinárodní asociace cinefilů. Snímek Elle měl sedm minut dlouhé ovace ve stoje a světoví kritici napsali, že Verhoeven natočil film, o kterém se bude mluvit celé dekády a Isabelle Huppert podala vynikající výkon. Snímek zakoupila do světové distribuce společnost Sony Pictures Classics a přestože ve Francii, Švýcarsku už běží, většina ostatních trhů, včetně našeho se přidá na podzim. Film se mimochodem nebude promítat v Číně a Rusku.

elle-poster-paul-verhoeven

Přidat komentář

TOPlist