Snílci (2003)

Nezávislí pod značkou Fox Searchlight

Francie/ Itálie/ Velká Británie 2003, The Dreamers, režie: Bernardo Bertolucci, scénář: Gilbert Adair podle vlastního románu, kamera: Fabio Cianchetti, střih: Jacopo Quadri, hrají: Michael Pitt, Eva Green, Louis Garrel, Robin Renucci, Anna Chancellor

115 minut, 1.85:1, 35 mm, barevný

Nominace na Evropskou filmovou cenu – nejlepší herečka (Eva Green), režisér (Bernardo Bertolucci), nominaci na Donatellova Davida – nejlepší střih

Film:

Píše se revoluční rok 1968 a společně s hrdiny dvojčaty Isabellou (Eva Green) a Theem (Louis Garrel) a americkým studentem Matthewem (Michael Pitt) se setkáváme na demonstraci před pařížskou kinematékou. Mladí lidé tam zbrojí proti odvolání ředitele Henriho Langloise a naši hrdinové se na demonstraci seznamují. Všichni tři milují filmy a oba francouzští rebelové ukazují původně značně konzervativnímu Matthewovi svůj bonvivánský život v rytmu krásných filmů a retro hudby.

Bernardo Bertlucci si přečetl knihu Gilberta Adaira a byl nadšený. Okamžitě se mu vybavil film Jeana Cocteaua Hrozné děti (Les enfants terribles) a vzpomněl si na rozhovor, který slavný spisovatel a režisér řekl:,,Chtěl jsem vážné věci odlehčit a lehké věci ztěžknout.“ Do hlavní role obsadil slavný režisér Jakea Gylenhaala, ale ukázalo se, že herec má velké problémy s nahotou. Zatímco později v kariéře běhal téměř nahý ve filmu Láska a jiné závislosti Edwarda Zwicka, tak u Snílků měl velký problém s odhalováním, který Bertolucciho vedl k přeobsazení jeho role. V zásadě si naprosto nerozuměli, a proto si režisér vybral do hlavní role Michaela Pitta, kterého oslovoval,,ten chlapec s velkými rty“. Zajímavé je, že Bertolucci obsadil do Posledního tanga v Paříži Marlona Branda až poté, co se před kamerou odmítl promenovat nahý Jean-Louis Trintignant.

dreamers_2

Bernardo Bertolucci si vybral do ansámblu krásnou Evu Green na základě toho, že pochází z dvojčat a pomáhala mu s uchopením postav do filmu. V jedné scéně má políbit bratra na dobrou noc nedaleko hořící svíčky a herci přitom začaly skutečně hořet vlasy. Oba hráči ani na chvíli nevypadli z role a tu scénu ve filmu uvidíte. Režisér k tomu řekl:,,Nechal jsem jí tam, protože ta scéna přesně zachycuje, že jsou trochu cvoci.“ Michael Pitt, jenž zde ztvárňuje naivního Američana svou další tvář ukázal ve filmech Funny Games USA, kde pod maskou slušňáka hrál solidního drsňáka a dokázal, že se zřejmě nezastaví před ničím. Zatímco Bertolucci scénáři v průběhu natáčení obrušoval hrany, pak Pitt naopak žádal natočení všech scén, co byly předepsané včetně homosexuálního sexu.

dreamers4

Bernardo Bertolucci je filmový svéráz a řada jeho filmů je skutečně mimořádná. Snílci jsou osobní výpovědí o Bertolucciho lásce k filmu, ale troufám si tvrdit, že především o jeho životních postojích. Mimořádná síla a autenticita snímku vychází z ústřední trojice velmi talentovaných mladých herců. Kritici film překřtili na První tango v Paříži a filmoví historici zařadili Snílky jako poslední část trilogie o Paříži.

<img class=“aligncenter size-full wp-image-30539″

Comments are closed.

TOPlist