V zajetí démonů 2 (2016)

M

The Conjuring, USA 2016, režie: James Wan, produkce: Rob Cowan, Peter Safran, James Wan, scénář: Chad Hayes a Cary F. Hayes a James Wan a David Johnson, kamera: Don Burgess, střih: Kirk Morri, hudba: Joseph Bishara, hrají: Patrick Wilson, Vera Farmiga, Madison Wolfe, Frances O´Connor, Laurence Esposito, Franka Potente

134 minut, 2.35:1, ARRI Alexa a Leica Summilux C, D-Cinema, barevný

FILM:

Enfieldský Poltergeist, tak se jmenuje zřejmě nejvíce zdokumentovaný výskyt paranormálních aktivit moderního světa, který se od letoška dostal také na filmová plátna. „V zajetí démonů 2“, film natočený podle skutečných událostí, je druhé pokračování volné série vyprávěné z pohledu světově proslulých vyšetřovatelů paranormálních jevů Eda a Lorraine Warrenových. Anglický horror, který nečekaně nahradil americký hrůzostrašný příběh z Amityville, který všichni předpokládali, že filmaři natočí, má však řadu překvapení a zejména hodně netradiční scénář se zatraceně novou mocnou démonickou bytostí.

Čili. Je konec 70. let a rodina Hodgsonových na tom není moc dobře. Peggy Hodgson (Frances O´Connor) nemá už ani na nájem malého domku a doma se musí start o tři haldové nezletilé krky. Její manžel se odstěhoval za roh s nějakou běhnou a nasekal jí dvojčata, takže pochopitelně ani neplatí alimenty. Jenže ani ten domek není žádná hitparáda. Ozývá se v něm divné bouchání a když najednou malá holčička začne promlouvat stařeckým hlasem, že mají všichni vypadnout, je jasné, že tady něco není v pořádku.

conjuring_2_2

Film byl opět natočen podle záznamů, které o případu pořídil manželský pár vymítačů démonů Ed a Lorraine Warrenovi v podání Patricka Wilsona („Hezké vstávání„, „Watchmen – Strážci“) a Very Farmigy („Zdrojový kód„, „Skrytá identita„, „Lítám v tom„).

První film dávali američtí novináři do souvislostí s kultovním Vymítačem ďábla a český distributor neznalých zdejší horrorové subkultury dokonce vyškrtl jedničku z kinopremiér. Naštěstí svou chybu napravil a jednička se stala zaslouženým hitem, stejně jako spin-off Annabel. U dvojky už se naštěstí podobné štráfy nedělaly, dvojka šla do kin stejně s americkou premiérou a návštěvnost za úvodní víkend svědčí, že se to vyplatilo. Smutné je, že distributor na svém webu není schopen zveřejnit ani správný distribuční list!

conjuring2_3

Vraťme se ale k filmu. Manželé Warrenovi jako odborníci na paranormální jevy nejsou v Hollywoodu žádnými nováčky. Byli to právě oni, kdo dali do oběhu děsivý kultovní příběh, z kterého vznikla legendární horrorová série Amityville, mladší diváci znají možná nepříliš zdařilý remake „3:15 zemřeš“. Režisér James Wan díky prvnímu „Saw“ a hitu „Insidious“ patří mezi žánrové celebrity a vždy patřil k jejím obdivovatelům. A po úspěchu jedničky se čekalo, že Wan sáhne po ultraděsivé story z Amityville. A on opravdu sáhl. V efektním úvodu se totiž do Amityville skutečně podíváme a je zatraceně dobře, že ho po našláplé desetiminutovce opustí ve prospěch Enfieldského poltergeista.

V novém příběhu nejsou ohroženi opět nejen lidé v domě Enfieldu, ale také sami Warrenovi, kteří jim pomáhají. Nový démon, který se ve filmu objeví dodržuje tradici jedničky, a opět suverénně patří mezi nejhrůznější zjevení, jež se dle mého soudu podařilo dostat na filmové plátno. Wanovy režisérské schopnosti i druhý díl pasují mezi elitní členy horrorové rodiny tvořený snímky – „Kruh“, Osvícení“, „Vymítač ďábla“ a „The Haunting“, což se druhému horrorovému dílu zadaří opravdu jen málokdy.

Pages: 1 2

1 komentář

  1. lida simandlova napsal:

    Jo, tak tohle můžu. Bezva horror s pořádně vymakanou atmoškou!

Přidat komentář

TOPlist