Vzkaz v láhvi (2016)

vzkazvlahvi

Dánsko/Německo/Norsko, Flaskepost fra P, scénář: Nikolaj Arcel podle knižní předlohy Jussi Adler-Olsena, režie Hans Petter Moland, kamera John Andreas Andersen, střih: Olivier Bugge Coutté, hrají Nikolaj Lie Kaas, Fares Fares, Pål Sverre Hagen, Amanda Collin, Jakob Oftebro

112minut, DCP, 1:1,85, barevný

Film:

Po osmi letech strávených v Severním moři doputuje tajemný vzkaz v láhvi až na stůl kriminálního Oddělení Q, které se specializuje na staré nevyřešené případy. Detektiv Carl Mørck (Nikolaj Lie Kaas) a jeho asistent Asad (Fares Fares – Dítě číslo 44) jsou vtaženi do temného případu vraždícího psychopata, sektářské víry a unesených dvojic sourozenců, jejichž zmizení nikdo nehlásil. Jen co detektivové začnou záhadu rozplétat, věci se dají do pohybu v ďábelském tempu.

Třetí díl krimisérie podle bestsellerů Jussiho Adler-Olsena navazuje na to nejlepší z tradice severských detektivek a díky režii Hanse Pettera Molanda, který natočil třeba drama o alkoholismu Aberdeen tentokrát dojde i na černý humor. Přiznám se, že jsem Olsena jako autora až do zhlédnutí filmu neznal, ale hned po skončení novinářské projekce jsem mazal pro knihu a musím říct, že se Olsen hodně rychle zařadil mezi mé oblíbené autory.

vzkaz_vlahvi_2

O co tedy jde? Olsen už napsal šest příběhů oddělení Q, které sice může formálně připomínat americký velehit Odložené případy Jerryho Bruckheimera, ale jen na papíře. Olsen se znalostmi soudní psychiatrie pečlivě vystavuje v jednotlivých příbězích drobnokresby psychopatů, jak v učebnici. Vzkaz v láhvi tak rozhodně není na způsob Sparksovy romance s Kevinem Costnerem, ale hodně hustý a hutný severský psychothriller, který není žádný Hollywood. Zde je dovoleno zkrátka vše a jak je zřejmě patrné již z fotografií k recenzi, žádná limonáda to rozhodně není. Dokonce si dovedu představit, že slabší povahy s hrůzou utečou z kinosálu.

Flaskepost fra P; Zentropa

Do české kinodistribuce společnost Aerofilms tedy uvádí až třetí díl série, první dva díly ale vyšly na nosičích a jmenují se Žena v kleci a Zabijáci. Vzkaz v láhvi dostal výraznou finanční injekci od producentů a i kampaň v Dánsku, Norsku a Německu (jenom tam spisovatel prodal 3,5 milionu knih!) z filmu učinila absolutní kasaštyk. Mimochodem knižní série vychází už v 36 jazycích, takže je nad slunce jasné, že se s hrdiny této stále úspěšnější série ještě rozhodně setkáme.

vzkazvlahvi3

Vzkaz v láhvi není ani tak o odhalování pachatele, naopak poměrně brzy poznáme jeho totožnost, co je nervydrásající jsou mezilidské vztahy a jednotlivé charaktery. Za mě jsem byl ve druhé třetině filmu zásadně rozčarován nad logickým lapsem, který v knize bezesporu není a jde na vrub efektivitě filmové podívané, která mi přišla až “over the top”. Na druhou stranu ani to mi nedokázalo zkazit výsledný dojem z této sympaticky drsné podívané, kde občas dojde i na skutečně černočerný humor.

vzkazvlhavi_2

Vzkaz v láhvi je evropský psychologický thriller, který je profesionálně zručně natočen, herecky se mu nedá nic co vytknout a velmi přesně zobrazuje psychické stavy hlavních postav včetně několik brilantních scén, jež vizuálně diváka přivádí do stavu bipolární poruchy hlavního psychopata. Je to zkrátka důkaz, že evropské koprodukce v tomto směru hravě předčí současnou hollywoodskou žánrovou nabídku. Film v žádném případě není určen divákům do 18 let bez ohledu na to, zda se věková doporučení ještě někam píší. Dospělí už si holt sami rozhodnou zda mají na to, aby se zvládli podívat na prozkoumávání vnitřností krejčovskými nůžkami. Realfilm snímek doporučuje ke zhlédnutí.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

PS: Pokud máte rádi kvalitní severské thrillery mrkněte na Realfilmu ještě na tyto recenze:

Lovci hlav

Muži, kteří nenávidí ženy (Švédsko)

 

Přidat komentář

TOPlist