Anatomie vraždy (1959)

anatomyofamurder_1

Anatomy of a Murder, režie: Otto Preminger, scénář: Wendell Mayes podle novely Roberta Travera, hudba: Duke Ellington, kamera: Sam Leavitt, střih: Louis L. Loeffler, hrají: James Stewart, Lee Remick, Ben Gazzara, Eve Garden, George C. Scott

160 minut, černobílý, 1.85:1, 35 mm

Nominace na Oskara – nejlepší film, herec v hlavní roli (James Stewart), herec ve vedlejší roli (Arthur O´Connel), herec ve vedlejší roli (George C. Scott), černobílá kamera, střih, adaptovaný scénář, 2012 – film zařazen do národního ochranného registru USA v knihovně Kongresu USA

Film:

K svátečnímu dni patří sváteční film. Anatomie vraždy je vynikající klasika, která není příliš známá a v Československu zažila i pár nepěkných změn díky cenzorské dramaturgii komunistů v Československé televizi. Rád bych také zmínil, že tento film je také ve výběru 1001 filmů, které musíte vidět, než zemřete.

Na maloměstě v Michiganu si žije advokát Paul Biegler (James Stewart – Muž, který věděl příliš mnoho, Vertigo,Život je krásný) svým spořádaně klidným životem svobodného mládence. Rád chodí na ryby, což dotáhl téměř k dokonalosti, rád si přihne se svým kamarádem vysloužilým kolegou Parnellem (výborný Arthur O´Connel), rád se počertí se svou sekretářkou (Eve Arden), která by od něj ráda viděla výplatu a snaží se zapomenout, že prohrál volby do teplého místečka okresního návladního, což zamrzí o to víc, že už si tam předtím docela zvykl.

Jednoho poklidného večera mu zavolá Laura Manion (Lee Remick – Přichází satan) a požádá ho, aby zašel za jejím manželem, který čeká na svůj proces. Její manžel a profesionální voják US Army Frederick (Ben Gazzara – Buffalo 66) totiž před zraky desítek svědků zastřelil chlapa v baru potom, co mu Laura řekla, že jí ten chlap znásilnil. Paul se rozhodne případu ujmout a jedno z nejslavnějších soudních dramat může začít.

anatomy-of-a-murder_2

Otto Preminger, který pocházel ze staré dobré Rakousko-Uherské Monarchie, z oblasti Zakarpatské Ukrajiny udělal v Hollywoodu slušnou kariéru. Anatomie vraždy pak patří k jeho zřejmě nejuznávanějším filmům. Scénář byl napsaný podle knihy napsané skutečným soudcem Johnem D. Voelkerem, který ale použil spisovatelský pseudonym. Skutečná kauza se odehrála 31. července 1952 kdy jistý armádní plukovník v michiganském Big Bay zastřelil chlapa a poté jeho obhajoba postavila celou kauzu na vzácném fenoménu neodolatelného impulsu, na jehož základě byl v roce 1886 zbaven muž tíhy za vraždu pro nepříčetnost.

POZOR SPOILER!!! Pokud jste film viděli, tak zřejmě tušíte, jak to mohlo být ve skutečnosti a ve filmu je to jen naznačeno. Muž byl omilostněn a prohlášen za nevinného, dva dny po rozsudku si nechal napsat znalecký posudek od psychiatra, že je příčetný a okamžitě se rozvedl se svou ženou.KONEC SPOILERU!!!

AnatomyMurder_3

Anatomie vraždy je studiový film, pro pořádek jej natočila Columbia a strážci morálky měli u něj pohotovost. Jen považte, ve filmu se na plátně používaly výrazy jako sperma, otevřeně se hovořilo o sexu, promiskuitě a dokonce se ukazovaly i dámské kalhotky. Mimochodem přesně to štvalo dramaturgii komunistické Československé televize natolik, že film přeložila tak, aby tam nic výše řečeného nezaznělo!

Film začíná vynikající titulkovou sekvencí, která je dílem Saula Basse, mistra úvodních titulků a celý film je skutečně vzácnou ukázkou toho, že Preminger svůj film myslel opravdu vážně. Natáčelo se na autentických místech činu a do soudní síně režisér angažoval skutečné aktéry soudního tribunálu, podle kterého vznikl scénář „fikce“. Ti co nezemřeli a neodmítli se pak ve filmu také zjeví.

anatomyofamurder_4

Roli soudce odmítl Spencer Tracy a Preminger se rozhodl pro těžký kalibr, obsadil skutečného soudce a ne ledajakého! Filmový soudce je totiž ten, který ve skutečnosti soudil neblaze proslulého amerického Urválka senátora McCarthyho a položil mu tu slavnou otázku,, Have you no sense of decency, sir? At long last, have you left no sense of decency?“

Anatomie vraždy je hereckým koncertem hned několika aktérů. James Stewart je jako obvykle skutečně mimořádný, jeho venkovský právník není žádné ořezávátko a přitom zůstává vždy gentlemanem. Jeho pravým protějškem je prokurátor v podání George C. Scotta, tedy áčkového herce, který se proslavil zejména svou hlavní roli ve slavném válečném filmu Generál Patton, jeho úlisné a přitom neskutečně tvrdé křížové výslechy jsou mimořádně působivé. Lee Remick jako koketa s roztomilým psíkem je jak z jiného světa a za svou roli získala alespoň Zlatý globus, když už se jí i oskarová nominace vyhnula obloukem.

Anatomy Of A Murder 5

Rád bych také vyzdvihl velmi zajímavý jazzový soundtrack, který vyšel už v četných vydáních. Anatomie vraždy je výborný snímek a nenechte se vyděsit stopáží, ten film uteče jako voda a v momentě, kdy se po hodině přesune do soudní síně nevydechnete. Samozřejmě, obrazně!

 

PS: Film nedostal žádného Oskara, protože se musel ten rok sklonit před legendárním eposem Ben Hur.

Přidat komentář

TOPlist