Bazén (1969)

bazen_0

La Piscine, Francie/Itálie, režie: Jacques Deray, scénář: Jacques Deray, Jean Claude Carriere, kamera: Jean-Jacques Tarbés, hudba: Michele Legrand, hrají: Alain Delon, Romy Schneider, Maurice Ronet, Jane Birkin, Thierry Chabert

118 minut, 1.66:1, 35 mm, barevný

Film:
Novinářka Marianne (Romy Schneider – Přízrak lásky, Svědek) si užívá u bazénu v luxusní vile svých přátel se svým přítelem Jean-Paulem (Alain Delon – Tři muži na zabití), neúspěšným spisovatelem, který se nyní živí reklamními texty. Jsou spolu již přes dva roky a na první pohled je vidět, že láska mezi nimi ani zdaleka nevyprchala. Jenže nečekaně zazvoní telefon. Volá Harry (Maurice Ronet), že je nedaleko se svou osmnáctiletou dcerou Penelope (Jane Birkin) a zda by se mohl stavit na návštěvu.

Marianne samozřejmě souhlasí. Jean – Paul netuší, že před čtyřmi lety byla Marianne s Harrym milenci. Nečekaný návštěvník zasadí mezi čtveřici lidí nečekaný strom pochybností, který se jednoho večera začne pomyslně ohýbat ve větru až se zlomí.

bazen_1

Psychologický thriller Bazén se natáčel za hodně skandálních okolností. Bývalá snoubenka Romy Schneider se svým ex-partnerem Alainem Delonem byli v luxusním Saint Tropez pronásledování na každém kroku. Publicita právě vznikajícího thrilleru, jehož stručný děj byl dobře známý dostala hodně nečekaný kopanec, když se na skládce odpadků v Yvelines poblíž pařížského předměstí Élancourt objevila mrtvola mladého muže, jistého Stefana Markoviče. Vyšetřování velmi rychle odhalilo Markovičovu totožnost a skutečnost, že se jednalo o blízkého přítele Alaina Delona. Začal hon na čarodějnice.

Delon si v této době podal žádost o rozvod s manželkou Nathalií a jeho předchozí partnerka Romy Schneider byla pro bulvár na natáčení hodně šťavnatým soustem. Když se v polovině natáčení objevila mrtvola a Delon byl pozván k výslechu, řekl na prvním podání vysvětlení, že Markoviče stěží znal. To však rychle odvolal, brzy totiž prasklo, že Markovič byl skutečně hodně blízký známý, a to nejen jeho, ale i jeho manželky.

bazen_2

Skandál rozpoutaný kolem filmu trval dlouhé měsíce a Delonovy se už nikdy nepodařilo ze své osobnosti snést stín podezření, ačkoli mu vražda nebyla nikdy prokázána. Na druhou stranu francouzská veřejnost ho právě v této době vyhlásila za jednu z největších osobností země, předběhl tak všechny herce, ale i všechny politiky a sportovce.

Bazén je smyslně erotický psychologický thriller. Kameraman obě hvězdy nasnímal naprosto skvěle. Úvod snímku brilantně beze slov zahajuje zobrazení tělesné vášně a žádostivosti, aby pak postupně přitvrzoval v proměnách původně šťastných a spokojených lidí v nešťastné tragické figury a v případě Delona se dokonce povedlo úspěšného playboye zahnat do kouta průměrnosti a tragické žárlivosti vedoucí k brutální scénu vraždy v bazénu, jež film hodně proslavila.

bazen_3

Bazén je především výsledkem skvěle vystavěné skladby a spolupráce režiséra s kameramanem, než na vytříbené herecké akci divadelního typu. Herci jsou totiž povětšinou velmi klidní a stoičtí. Jejich proměna a názory probíhají jaksi mimoděk.

Film měl obrovský komerční úspěch, kterému hodně pomohla i bulvární kampaň, herec obviněný z vraždy, který ve filmu souloží s bývalou milenkou a vraždí svého soka v lásce byla pro voyerské publikum opravdu příliš lákavé a skandální sousto. Delon se tak po dvou velkých propadácích opět dostal do světel ramp, kde se udržel příštích dvacet let.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist