Dotek Medusy (1978)

THE MEDUSA TOUCH

The Medusa Touch, Velká Británie/Francie, režie: Jack Gold, scénář: John Briley podle knihy Petera Van Greenawaye, hudba: Michael J. Lewis, kamera: Arthur Ibbetson, střih: Anne V. Coates, Ian Crafford, hrají: Lino Ventura, Richard Burton, Lee Remick, Derek Jacobi, Gordon Jackson

105 minut, 35 mm, 1.85:1, barevný

Film:
Johna Morlara (Richard Burton) už od dětství následovala smrt. Není tedy divu, že se rozhodl zasvětit svůj život tajemnu jako spisovatel. A právě teď se ocitl v hlavní roli svého dosud nenapsaného příběhu. Leží totiž v kómatu v nemocnici a je v podstatě mrtvý. Detektiv Brunel (Lino Ventura) je přidělen, aby záhadě přišel na kloub a odhalil pachatele. Během ohledání místa činu zjistí uvidí také obraz bájné Medúzy.

dotek_meduzy_4
S pomocí Morlarova deníku a doktorky Zonfeldové (Lee Remick), psychiatričky, kterou spisovatel navštěvoval, Brunel zrekonstruuje Morlarovu minulost, které je plná nevysvětlitelných katastrof, včetně tragické smrti lidí, které neměl rád nebo ho urazili. Brunel postupně odhaluje Morlarovu nenávistnou povahu i telekinetické schopnosti, o kterých dosud neměl nikdo ani páru. Londýn se začne třást v základech, a to doslova. A bude hůř…

dotek_medusy_2
Slavný americký kritik Roger Ebert napsal, že Dotek medusy je nejhorší film roku. My už ale s odstupem času víme, že horroru jako žánru skutečně neholdoval, protože tento stále poněkud přehlédnutý film je klenotem žánru.

Film vznikl podle knihy Petera Van Greenawaye, který stvořil postavu detektiva Cherryho, jenž se objevuje hned v několika jeho příbězích. Je docela ironií osudu, že vzhledem k francouzské koprodukci byl do hlavní role vybrán Lino Ventura (Svědek), který tak ztvárnil postavu jiného jména, než je v knize. Nebyla to jediná úlitba investorům filmu. Režisér totiž nikterak nestál ani o Richarda Burtona (Kdo se bojí Virginie Woolfové?,Kleopatra),  do role hlavního padoucha. Nakonec mu bylo řečeno, že s Burtonem se film určitě natočí, kdežto s jeho hereckou volbou nikoli. Burton totiž slavil comeback, vlastně ale jen po komerční stránce, s filmy Exorcist II a Equus. Gold tedy souhlasil. Díky Burtonově účasti se pak projektu upsala i americká hvězda Lee Remick (Anatomie vraždy), která slavila úspěch s horrorem Přichází satan! Burton si pak své natáčení odbyl za necelé tři týdny a už prchal na jiný film.

dotek_medusy_3

Dotek medúzy hraje s diváky napínavou hru a pokud film uvidíte poprvé a neznáte jeho překvapivou katarzi budete hodně napnuti. Producenti na to šli hodně chytře a od podlahy. Vzali tak oblíbené recepty té doby a smíchali je. Film je kombinací katastrofického filmu (zničení katedrály a pád letadla), telekinetického horroru ála Brian De Palma a melodramatu, to se ostatně nosí pořád.

Kritici se filmu vysmáli pro jeho nestrašidelnost, což je s odstupem času vlastně docela podpásovka. Ten film strašidelný je a herci hrají svůj obvyklý standard, což je vzhledem k jejich talentu nadstandard většiny ostatních kolegů. Fanoušci to ale pochopili už v roce 1978, kdy ho nominovali na nejlepší horror roku. Film se hrál v amerických, britských, francouzských, ale i v německých kinech, kde dosáhl nejen dobré návštěvnosti, ale stal se tam i velmi úspěšným televizním hitem. Myslím, že právě televize tomuto filmu hodně pomohla v proslulosti díky častému reprízování.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist