Kruh (2002)

Kruh (2002)

Kruh

USA 2002, režie: Gore Verbinski, scénář. Ehren Kruger podle stejnojmenného scénáře k japonskému filmu, hudba: Hans Zimmer, kamera: Bojan Bazelli, střih: Craig Wood, hrají: Naomi Watts, David Dorfman, Martin Henderson, Brian Cox, Jane Alexander, Amber Tamblyn, Adam Brody

115 minut, 1.85:1, 35 mm, barevný

Dvě pohledné dívky si vypráví historku o vraždící videokazetě. Jedna z nich se však nesměje. Jedné její známé se totiž stalo to samé. Najednou zazvoní telefon a… Aniž bychom viděli, co se stalo, stává se středobodem příběhu novinářka Rachel Keller (Naomi Watts), která má tušení kvalitního příběhu. Dostává se tedy na stopu a do ruky se jí dostane i záhadná videokazeta, kterou kdo uvidí tak do sedmi dní zemře.

Jeden z neoriginálnějších filmových hororů s vynikající pointou je skvěle natočený, zahraný, plný skryté hrůzy a obsahuje několik opravdu vynikajících a dnes už klasických scén. Dovolte mi drobnou osobní poznámku. Film jsem viděl v době premiéry, tedy v době, kdy jste pro slovo videokazeta nepotřebovali výkladový odborný technický slovník. Chodil jsem tenkrát na jazykovku a můj třídní učitel byl shodou okolností ze Seattlu, tedy města, kde se Kruh odehrává.

Na film jsme šli jakoby na rande ve čtyřech. Dvě holky a dva kluci (paradoxně na dvojku jsem šel s původní holkou toho kamaráda, ale to sem nepatří, že:-)?), zkrátka pohodová páteční akce, kterou se obvykle startuje následná bezstarostná páteční pijatyka. Pamatuji si, jak ten film plynule běžel a všichni jsme se tak nějak po sobě pořád dívali s úsměvem na tváři. Až do chvíle, kterou, pokud jste film neviděli, bezpečně poznáte. V ten moment totiž kino skutečně řvalo hrůzou. Můžete si myslet, co chcete a tvrdit, že japonský originál je lepší, ale nebudete mít pravdu. Americká verze Kruhu je horrorový film, který se téměř blíží ideálu dokonalé hrůzné podívané.

Kruh (2002)

Kruh jsem viděl nejméně dvacetkrát. Některé scény jsem si pouštěl zpomaleně a dělal jsem si poctivý filmový rozbor. Kruh je zkrátka špičkově vystavěný dramatický příběh, má kostru detektivky a obsahuje ojedinělý mix rodinného dramatu, puberťáckého horroru a klasického horroru, jehož hrůza nás bude děsit ještě za pár desetiletí.

Film natáčel Gore Verbinski, kterého dnes již zřejmě není nutné představovat, protože jeho filmy vydělaly miliardy dolarů. Pro jistotu, natočil trilogii Piráti z Karibiku. V době natáčení Kruhu však měl na kontě pouze Hon na myš a nepříliš vydařeného Mexičana. Měl pověst formálního režiséra, který to s herci příliš neumí, ale zřejmě by mohl někdy něco natočit. Tak uvažoval i Steven Spielberg, který ho do Kruhu angažoval. Verbinski měl k dispozici japonské tvůrce původního filmu a něco málo přes 40 milionů dolarů.

S kameramanem Bojanem Bazellim (Pan a Paní Smithovi) se dohodli, že filmu dodají ,,klinický“ vizuál. Obraz je maximálně sterilní, má záměrně potlačené barvy a výtvarník filmu společně s návrhářem kostýmů se evidentně dohodli, že bude vzhled filmu silně evokovat Japonsko. A kde jinde předstírat ekonomicky vyspělé Japonsko, než v kolébce počítačového průmyslu a Nirvany Seattlu, že?

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist