Lovec jelenů (1978)

the-deer-hunter_1

Deer Hunter, Velká Británie/USA, režie: Michael Cimino, produkce: Michael Cimino, Michael Deeley, John Peverall, Barry Spikings, scénář: Michael Cimino, Louis Garfinkle, Quinn K. Redeker, Deric Washburn, hudba: Stanley Myers, kamera: Vilmos Zsigmond, střih: Peter Zinner, hrají: Robert De Niro, Christopher Walken, John Cazale, Meryl Streep, John Savage, George Dzundza

183 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

Oscar za nejlepší film, režii, nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli (Christopher Walken), střih, zvuk, nominace na Oskara – mužský herecký výkon v hlavní roli (Robert De Niro), ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Meryl Streep), kamera (Vilmos Zsigmond) a původní scénář

Film:

Jsou to čtyři dny, co zemřel režisér Michael Cimino. O jeho tragické části osobnosti si připomeňte tento článek o dokumentárním filmu o natáčení Nebeské brány, co máme na RealFilmu. Dnes ale uctíme jeho památku v životním opusu, který byl přísně trezorovým snímkem za minulého režimu a nikdy se u nás oficiálně nepromítal. Paradoxně v kuloárech československých komunistických papalášů byl dobře známý a oficiální představitelé Československa film v době uvedení bojkotovali na MFF v Berlíně, kde řekli, že Lovec jelenů uráží hrdý Vietnamský lid.

deer_hunter_2

V Clairtonu, v malém průmyslovém městě v západní Pensylvánii během 60. let, se američtí dělníci ruského původu pracující v ocelárně Michael (Robert De Niro), Steven (John Savage), a Nick (Christopher Walken), se svými dalšími kamarády Stanleym (John Cazale), Johnem (George Dzundza) a Axelem (Chuck Aspegren) připravují na dvě důležité události: Stevenovu svatbu a narukování do armády. V té době však právě zuří válečný konflikt ve Vietnamu, který navždy změní jejich životy.

Michael Cimino byl uznávaný hollywoodský scenárista a projekt Lovec jelenů pro něj koprodukovaly společnosti United Artists a britské zábavní impérieum EMI s rozpočtem 15 milionů dolarů. Málokdo tušil, že právě vzniká nesmírně kontroverzní film, který se zapíše do dějin kinematografie a zároveň rozdělí publikum, kritiku a svět na dva nesmiřitelné tábory.

deer_hunter_3

Film trvající přes tři hodiny není lineárním vyprávěním, skáče mezi událostmi, před válkou, během války a po válce ve Vietnamu. Sleduje zázemí hlavních postav a nabízí nesmírně intenzivní scény, které z paměti už nikdy nevymažete. Scéna s ruskou ruletou je zřejmě jedna z nejvíce šokujících scén v dějinách kinematografie. Christopher Walken (Orel Eddie, Ospalá díra, Mrtvá zóna) a Robert De Niro ve filmu předvádí ultimativní herecké výkony a údajně se dohodli, že ve filmu chtějí hrát ruskou ruletu s pravými náboji, aby byla jejich Stanislavského metoda dokonalá.

Robert De Niro bral přípravu role opravdu velmi vážně. Chodil po ocelárnách v Pensylvánii a mezi obyčejnými lidmi se cítil jako ryba ve vodě. Představoval se jako Bob a lidi ho přijali mezi sebe. Natáčení pak provázel temný stín. Herec Johna Cazale (Psí odpoledne), kterého De Niro navrhl do filmu měl rakovinu kostí a umíral. Cazale v té době chodil s mladou herečkou Meryl Streep (Nikdy není pozdě, Pochyby, Hodiny), jež byla rovněž obsazena do filmu. Prohlídka od pojišťovny byla zdrcující, ale Cazala nakonec ve filmu uvidíte, odehrál všechny své scény hned zkraje natáčení, bohužel zemřel ještě před premiérou.

Šéf kaskadérů Buddy Van Horn naučil Roberta De Nira naštěstí dobře padat, protože je kaskadéři během natáčení málem zabili. Při šestnáctém opakování přeletu helikoptérou nad řekou se zachytily lyžiny stroje o ocelovou konstrukci mostu a De Niro svého hereckého kolegu Johna Savage navedl ke skoku do řeky pod nimi, takže jen o vlásek unikli smrti. Dnes by taková scéna vznikla kompletně pomocí CGI.

deer_hunter_4

Filmu nesmírně pomohlo PR oddělení obou společností. Reklamní kampaň totiž zahrála na notu obyčejných Američanů, když zveřejnila film jako jejich příběh, jako příběh dělnických hochů, kteří odjeli bojovat za svou vlast a nyní zažívají peklo. Lovec jelenů je obžaloba Ameriky a je výsledek demokratického systému, že tento film byl uváděn v kinech. O to víc je zarážející, když země východního bloku, Československo nevyjímaje, tento fakt zcela ignorovalo.

Lovec jelenů není dokonalý film, ale v jednotlivostech a hereckých výkonech je mimořádně silný. Takhle drsně ale ruskou ruletu už nikdo nikdo nenatočil.

deer_hunter_poster

Přidat komentář

TOPlist