Než jsem tě poznala (2016)

ME BEFORE YOU

Me Before You, USA, režie: Thea Sharrock, produkce: Alison Owen, Karen Rosenfelt, scénář: Jojo Moyes podle vlastní stejnojmenné knihy, hudba: Craig Armstrong, kamera: Remi Adefarasin, střih: John Wilson, hrají: Emilia Clarke, Sam Claflin, Charles Dance

110 minut, 2.35:1, ARRI Alexa XT Plus, barevný, foto: Forum Film

Film:

Louisa Clark (Emilia Clarke) je obyčejná venkovská dívka žijící mimořádně obyčejným životem na skotském venkově. Má ráda svou práci v cukrárně, svého dlouholetého přítele sportovce, koukání na telku, střelenou módu a svět, který končí s hranicemi malého rodného městečka. A je spokojená. Svůj život by za nic nevyměnila. Když však cukrárnu po šesti letech nečekaně zavřou, Louisa si musí zoufale najít práci, protože by jinak v domě s rodiči, kteří momentálně nemají příjem hlavy rodiny začaly velké problémy.

Will Traynor (Sam Clafflin) má všechno, na co si vzpomene. Je z bohaté rodiny, žije a pracuje v Londýně, má krásný byt, vydělává majlant a holduje adrenalinu. Nic mu zkrátka nechybí. Až do té doby, než ho na přechodu srazí motorkář a pošle ho na kolečkové křeslo ochrnutého od prsou dolů.

Ti dva by se nikdy nestřetli kdyby náladový a depresivní Will nepotřeboval novou ošetřovatelku, spíš ale kamarádku a pomocnici. A Willova matka si myslí, že Louisa by mohla pomoci. Louisa tak dostane dobře placenou práci a tím začne pro ní peklo na zemi.

ME BEFORE YOU

Ale nebojte. Je to romantický film, takže se to nakonec někam uhraje, dokud ovšem v polovině filmu nedojde k dost zásadnímu zvratu. Ten ale nechci prozradit, protože bych vás připravil o finále filmu.

Je dost možné, že jste četli bestseller Než jsem tě poznala, který napsala Jo Jo Moyes. Ta se ostatně ujala i adaptace filmové verze. Mimochodem natáčení seriálu s jinými herci je již úspěšně skončené. Pokud tedy předlohu víte, tušíte, co vás čeká, pokud ne, tak tady máte před sebou sladkobolnou romanci, která je v rámci žánru opravdu povedená. A vzhledem k tomu, že režisérka filmu je debutantka se zkušenostmi z televize a Shakespearova Globe Theatru v Londýně a film se stal vzhledem k nákladům mezinárodním hitem, máme tady co do činění s nečekaným nenápaným filmečkem, který se dostal i do českých kin. Pro zajímavost, rozpočet byl 20 milionů, film získal dvakrát daňové pobídky a tržby jsou zatím 160 milionů dolarů.

ME BEFORE YOU

Do klíčové ústřední dvojice producenti vybrali Emilii Clarke, která se tak jmenuje téměř stejně jako hlavní postava a oproti jejím spíše akčním a dramatickým rolím v sérii Hra o trůny nebo v posledním Terminátorovi jí role skutečně sedla. Je naprosto přesvědčivá, pobaví a kromě toho je to i půvabný diblík, na kterého se dobře kouká.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist