O filmech s Jamesem Wanem

Hollywoodský filmař James Wan představuje dnes jednoho z nejtalentovanějších studiových režisérů, který znovu definoval horrorový žánr po pár odbočkách do slepých ulic revenge thrilleru nebo akce.

Wan1

James Wan vystudoval filmařinu v Austrálii na Victorian College of Arts v Melbourne a jeho parťákem byl Leigh Whannel, se kterým vymysleli koncept pro první Saw. Později se přes různé odbočky do akčního a horrorového žánru s různými rozpočty zapsal do pamětí diváků filmy jako Dead Silence o vraždící břichomluvecké loutce, odplatovou Death SentenceKevinem Baconem, Rychle a zběsile 7, jež snad netřeba představovat, ale zejména horrorovými sériemi V zajetí démonů a prvními dvěma díly Insidious. Právě točí velkofilm Aquaman pro Marvel a vybírá talenty pro svou novou produkční firmu Atomic Monster, která má exkluzivní smlouvu s Warner Bros. V kinech právě běží dva Wanovy hity V zajetí démonů 2 (režie a produkce) a Zhasni a zemřeš (produkce).

 

O filmařských začátcích

Strávil jsem po škole pár let děláním něčeho, co mě až tak moc netankovalo, jako samozřejmě kdokoli jiný. S kamarádem Leighem Whannelem jsme se inspirovali Kevinem Smithem a Robertem Rodriguezem, a to hlavně tím jak si tihle chlápkové sami prošlapávali cestičku s filmy, jaké chtěli opravdu dělat. Pokračovali jsme tedy v zaměstnáních, ve kterých jsme nutně nemuseli být úplně spokojení a v mezičase jsme si šetřili peníze a vymýšleli jednoduchý koncept pro film, který bychom si zvládli natočit úplně sami někde na dvorku s pár kámoši. Tohle byl náš začátek. Taky si pamatuju, že Leigh byl docela drsnej. Se všemi nápady, který jsem mu navrh a podle mě byly docela cool, tak je smet ze stolu (smích). No já měl spoustu nápadů a je pravda, že pár jeho vlastních jsem mu smet ze stolu zase já. Přesně si pamatuju tři svoje koncepty.

 

První můj nápad byla taková astrální projekce, o čemž jsme si nebyli jistý, že je dostatečně dobrý pro film. Druhý byl o chlápkovi, co jde v noci spát a ráno se probudí a tělo samý škrábanec. Je mu tedy jasný, že se mu během noci děje něco divnýho a tak na sebe zamíří kameru. To bylo ještě mnohem dřív, než někdo jiný přišel s nápadem na film Paranormal Activity (smích). No a ten třetí, do kterýho se Leigh opravdu zakousnul byl jednoduchej koncept o dvou chlapech v místnosti, mezi kterýma leží na zemi mrtvola. Mají zbraň a nahrávku v přehrávači a tak jsem řek Leighovi. Nevím, co se tam stane, ale vím, že na konci se stane tohle, da da da.“ A Leigh řekl:,,Hm, možná někdo támhle…“ První věc co Leigh udělal, bylo, že mi v noci zavolal a řekl mi, že to ještě sice nemá úplně vymyšlený, ale bude se to jmenovat Saw. (smích).

James-Wan-sued-by-horror-house-couple

O scénáři k Saw a proč nejdřív natočil krátký film Saw

Nejdřív jsme napsali scénář a byli jsme tak mladí a naivní, že jsme si mysleli, že bychom tím mohli někoho oslovit. Ani nás nenapadlo, že by to nemohlo vyjít. Takže jsme se po čase dohodli, že bychom mohli dokázat, že a) já bych mohl možná režírovat a b) Leigh by v tom možná mohl trošku někde hrát (smích). Vybrali jsme tedy scénu ze scénáře a Leigh si zahrál jednu scénu v roli, která pak připadla Shawnee Smith. Moje oblíbená část toho příběhu je, že jsem byl švorcák. Neměl jsem práci pět, šest měsíců. Žádný příjem. Leigh byl jediný kdo pracoval, takže když někde řeknu, že jsme použili naše peníze. Tak jsem chtěl spíš říct, že jsem použil Leighovy prachy (smích).

 

O horroru Dead Silence

Vždycky jsem byl vysazený na břichomluvecké loutky a panenky. Vždycky mě fascinovaly, ale takovým zvláštním děsivým způsobem. Tak jsem řek Leighovi,,Vole, pojďme o tom udělat horror, chlape.“ A vidíte, co se stalo. Poltergeist mě vyděsil už někdy v sedmi letech, takže tenhle film chápu jako svojí možnost vyděsit nějakýho chudáka dítě až do konce jeho života.

the-conjuring001

O V zajetí démonů

Film, který jsem chtěl natočit je spíš klasickej film, kdy se vám ježí chlupy na zátylku a po zádech teče studený pot. Když se podíváte na původní Horror v Amityville, myslím, že tenkrát to bylo něco, jež vás udeřilo přímo do čumáku. Dneska je to definitivně spíš atmosférickej kousek. Jedna z velkých inspirací pro tenhle film pro mě byla retro atmosféra. Do dneška je jeden z mých nejoblíbenějších filmů The Haunting (pozn. redakce – s čímž lze jen souhlasit). Miluju ten styl. Miluju ten pocit a chci ho přenášet do tohle příběhu.

conjuring_2_2

O V zajetí démonů 2

Vizuál toho filmu je rozšířením toho, co jsem dělal v jedničce. Ale na druhou stranu jsem chtěl udělat trochu něco jiného a povýšit svůj styl. Opravdu jsem chtěl postoupit kupředu, takže jsem se zaměřil na režírování filmu a na řemeslo s kamerou. Jsem vizuální režisér a skutečně věřím, že kamera může vyprávět opravdu hodně toho, co se děje na plátně. A jako spousta režisérů, které obdivuji, jsem chtěl vytvářet napětí jenom pohybem kamery. Jsem velký fanda kamerových technik a pohybů k vytváření emocí a vyprávění příběhu, jež si to vyžadují. Mimo kameru, jedna z věcí, kterou na tomhle filmu vážně miluju je hra s barevnou paletou při přemístění děje z Ameriky do Anglie.

Přidat komentář

TOPlist