Oslněni sluncem (2015)

Bigger_Splash_2

Francie/Itálie, A Bigger Splash, režie: Luca Guadagnino, scénář: David Kajganich podle scénáře k filmu Bazén, kamera: Yorick Le Saux, střih: Walter Fasano, hrají: Tilda Swinton, Matthias Schoenaerts, Ralph Fiennes, Dakota Johnson

 

125 minut, 1.85:1, ARRICam, SONY PMW – F55 (noční scény), barevný

 

MFF Benátky, oficiální soutěž – nominace na Zlatého lva (Luca Guadagnino), vítěz – Best Inovative Budget Award (Luca Guadagnino), Soundtrack Star Award (Luca Guadagnino),

 

Film:

Sicílie. Rocková hvězda Marianne (Tilda Swinton) odzpívá před vyprodaným stadionem svůj koncert a po následných radovánkách ve vodě se svým milencem filmařem a dokumentaristou Paulem (Matthias Schoenaerts) přijde o hlas. Nečekaně se v jejich letní rezidenci s bazénem zjeví Harry (Ralph Fiennes) se svou mladinkou dcerou Pen (Dakota Johnson). Harry všechny upřímně šokuje svou upřímností a velmi frivolními zvyky.

 

Harry měl v minulosti poměr s Marianne a rád by jí získal zpátky. Paul není žádný idiot a moc dobře to vidí a Harry ho štve čím dál víc, protože ví, že každé Harryho rádoby žertem vyslovené popíchnutí je myšleno zatraceně vážně. Začíná se schylovat k tragédii a mezi čtveřicí postav vznikají z původní idylky hodně komplikované vazby.

bigger_splash_3

Tvůrcům se podařilo solidně vyčerpat filmové pobídky a operovat s na evropské poměry slušným rozpočtem a díky tomu, že se rozhodli natáčet v angličtině a získali i velká jména, dostali se i na velký angloamerický trh. Ostatně Luca Guadagnino už má za sebou nominaci na Oskara a několik úspěchů v americké arthousové distribuce. Na propagaci filmu šli velmi nápaditě.

 

První záběry představili již v červenci 2015, film dostali na soutěž na MFF v Benátkách a pak se objevili na obálce vydání časopisu AnOther Magazine, kde Tilda Swinton (Ave, Caesar!, Grandhotel Budapešť, Až vyjde měsíc, Michael Clayton, Podivuhodný příběh Benjamina Buttona, Zlomené květiny, Po přečtení spalte) pózovala jako rocková hvězda z filmu a samotní filmaři pak dali vícestránkový rozhovor o událostech filmu, aby smyli rozdíl mezi realitou a fikcí. Ještě mám v živé paměti, jak na to česká bulvární jelítka skočila.

bigger_splash_5

Poněkud iritující český název Oslněni sluncem nemá nic společného s filmy Nikity Michalkova Unaveni sluncem. Původně se dokonce uvažovalo o českém názvu Nemravné léto. Jedná se totiž o aktualizovaný remake snímku Bazén, o kterém jsme psali dnes o pár chvil dříve.

 

Málokdo tušil, že Ralph Fiennes (Ave, Caesar!, Grandhotel Budapešť, Schindlerův seznam, Skyfall, Anglický pacient, Souboj titánů) by obstál v takové roli, zejména díky tomu, že mu jí ještě nikdo nikdy nenabídl. Jeho roztančený Harry, který je věčně pod vlivem, je naprosto mimo cokoli, co hrál, takže se není čemu divit, že po nabídce okamžitě skočil a nutno dodat, že s nadšením. Popravdě je to právě on, kdo si film ukradl pro sebe a všechny v ansámblu, alespoň podle mého předčil.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist