Oslněni sluncem (2015)

bigger-splash-1

Ústřední milenecký pár obstarává Tilda Swinton, tedy režisérova múza, která v šatech od Diora, navržených speciálně pro film ztvárňuje pro mě poněkud bezpohlavní, přesto nevšedně atraktivní hvězdu. Díky nechvalně proslulému hackerskému útoku na Sony však víme, že role byla původně psána pro Cate Blanchette, jež ale měla povinnosti na divadelních prknech. Výborně se opět zapsal Matthias Schoenaerts (Daleko od hlučícího davu, ), belgický herec, kterého už také známe z českých kin, a který byl režisérovi doporučen po svém strhujícím výkonu ve filmu Býčí šíje. Režisér ho obsadil po zhlédnutí snímku Na dřeň a zjištění skutečnosti, že je synem slavného charakterního herce Juliena Schoenaertse. Dakota Johnson (Black Mass: Špinavá hra) pak do ansámblu naskočila poté, co na poslední chvíli odřekla Margot Robbie kvůli titulní roli v Tarzanovi.

 

Oslněni sluncem je a není remakem Bazénu. Režisér se nikterak netají, že se mu původní film příliš nelíbil, ale fascinovala jej rozehraná partie nečekaného čtyřúhelníku, kterou v novém filmu rozehrál do nečekaných rozměrů. Dojde dokonce i na obvinění, že Harry možná předstírá, že je synem půvabné Pen a je dokonce nařčen, že jí zneužívá, což některé scény ze začátku celkem mohou potvrzovat.

bigger-splash-4

Oslněni sluncem má řízný rockový soundtrack, ostatně režisér je kamarádem Micka Jaggera, který byl i neotitulkovaným dramaturgem filmu a právě rockový background filmu dodává tu správnou šťávu připomínající legendární smysl života sex,drogy a rock and roll. V rámci současného genderového zmatku se v tomto filmu obnažují místo žen muži, a to tak že úplně a orální sex dělají muži ženám. Tyto scény se jistě stanou náměty četných prací na nesmyslných genderových oborech na různých univerzitách, jejíž absolventi se pak houfně sešrotují na pracácích a pošupajdí do obchoďáků k vlašáku.

 

Oslněni sluncem jsou výrazně výpravnější, než jejich předchůdce, což je ostatně dané i štědrou podporou sicilského regionu, který film hodně finančně zaštítil a umožnil tam tvůrcům natáčet. Film má výborný úvod a drží si slušné tempo, přesto se místy opájí vlastní důležitostí a začne poněkud nudit. V momentě, kdy dojde na očekávanou smrt v bazénu, která je o poznání méně napaditá, než v originále, přesto obsahuje jeden moment, který jsem docela očekával v původním filmu a ten tu proběhl a je velmi dobrý.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Naprosto nevhodně je obsazená Dakota Johnson, která vedle slavných kolegů bohužel potvrzuje, že není až tak dobrá herečka, je velmi nesympatická a ve srovnání s nevyzrálou Jane Birkin v Bazénu nemá šanci obstát. Navíc divák rozhodně neuvěří šokující pointě, kterou tvůrci do závěru vystaví, protože to prostě není možné.

 

Oslněni sluncem je slušný artový film, který se dá vidět s kapkou něčeho ostřejšího v letním kině a po celou dobu přítomnosti Ralpha Fiennese je naprosto skvělý, v psychologické rovině však nemá šanci dohnat svého předchůdce i přes rádoby současné ,,trendy“ berličky drog a zneužívání. Každopádně  v rámci nabídky současných artových titulů v kinech není to film, který si na ,,art“ jen hraje, tohle je skutečně povedený film.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist