Průvodce nejlepšími filmy Toma Hankse

Zřejmě nejaktivnější klasická star současného Hollywoodu Tom Hanks dnes slaví krásnou šedesátku a ještě letos se od něj dočkáme dvou filmů, které budou kasovními hity. Připomeňme si jeho nejslavnější filmy v dnešním průvodci.

Tom Hanks se zapsal do diváckého povědomí hodně podobnou cestou jako dnes třeba Zac Efron. Hanks se objevoval v nenáročných komediích jejichž jediným cílem bylo jak položit na postel vyvolenou dívku a oproti dnešním komediíím pro teenagery byla třeba jeho Pánská jízda hodně cudná. První úspěch zaznamenal s Ronem Howardem ve filmu Žbluňk (Splash), kde se zamiloval do mořské panny Darryl Hannah. Psal se rok 1984 a nikdo nemohl tušit, že Hanks a Howard spolu natočí ještě tolik filmů a oba se zapíší do dějin Hollywoodu.

extremely-loud-incredibly-close-tom-hanks

Prvním Hanksovým nezpochybnitelným úspěchem u diváků, ale i u kritiků má na svědomí režisérka Penny Marshall a kameraman Miroslav Ondříček. Psal se rok 1988 a do kin vstoupila komedie Velký. Tom Hanks v ní hraje dospělého muže v jehož těle je třináctiletý chlapec. Jistě, přátelé. Tento syžet se mnohokrát opakoval, ale nikdy ho nikdo nenatočil tak dobře a hlavně nikdy ho nikdo nezahrál tak dobře jako Tom Hanks. Mimochodem podle hesla nikdy neměň vítězný tým se Hanks s Penny Marshall a Miroslavem Ondříčkem sešel ještě v roce 1992, kde si střihl roli opilého trenéra družstva baseballistek, kde buzeroval Madonnu nebo Geenu Davis. Oba filmy byly kasovními trháky a každý kdo filmy viděl, poznal, že v Hanksovi třímá velký herec.

Tom Hanks získal svého prvního Oskara za drama Philadelphia, který naleznete zde. Dojemný snímek hrající na vlasteneckou notu, kdy se soudní drama zasadilo do místa podepsání Americké ústavy byl filmem, který Hankse definitivně pasoval do první ligy. Příběh propuštěného zaměstnance s homosexuální orientací, který onemocní AIDS a jeho černošského homofobního právníka zahrál na spoustu citlivých not v americké společnosti a i když nakonec prohrál v závěrečném boji se Schindlerovým seznamem Stevena Spielberga, byla to právě Philadelphia, která hnula americkou občanskou společností. Jako perličku je možná dobré zmínit, že pod tíhou okamžiku Tom Hanks věnoval svou cenu svému učiteli, o kterém věděl, že je gay a řekl to nahlas. Potíž nastala v tom, že nikdo jiný, než ten učitel a Hanks to nevěděl. Nakonec se podle tohoto společenského trapasu natošila skvělá komedie Svatba naruby s Kevinem Klinem.

Robert Zemeckis

Hned o rok později natočil Tom Hanks film Forrest Gump, o kterém si můžete přečíst zase tady. Hanks v roli sympatického idiota procházejícího americkými dějinami opět exceloval a byl z toho druhý Oskar v řadě.

 

Hodně lidí mu předvídalo i třetího Oskara o rok později ve vesmírném dramatu Apollo 13, které se ale nakonec muselo spokojit jen s obrovským komerčním úspěchem. Fenomenálně obsazený snímek byl špičkově natočeným dramatem v hollywoodském střihu, ale musel se sklonit před majstrštykem Mela Gibsona Statečné srdce.

ryan9

Další velký úspěch měl Tom Hanks se svým přítelem Stevenem Spielbergem v převratném válečném dramatu Zachraňte vojína Ryana. Špičkový film u nás také naleznete na tomto odkazu.

green mile

Hned o rok později se filmaři z Vykoupení věznice Shawshank, který o prsa prohrál na Oskarech s Forrestem Gumpem v roce 1994, rozhodli nabrat na palubu Toma Hankse, aby pocítili jeho zlatý dotyk na rozdávání rytířů Oskarů s filmem Zelená míle. To se sice nepovedlo, jak si můžete přečíst v tomto článku, ale natočili úžasný film.

 

Tom Hanks byl na konci milénia megahvězdou. Byl extrémně bohatý, extrémně slavný, pronásledovaný bulvárem a pranýřovaný za každou blbost. Jeho image hocha z lidu dostávala na frak, když se na veřejnosti objevil v ponožkách za 50 dolarů, ale hrajte takovou hru, když máte na kontě stovky miliony dolarů. Hanks se rozhodl věnovat více produkci a dokonce i režii. Jeho kariéra režiséra je ale tristní. Jako producentovi se mu dařilo lépe, natočil třeba seriál Bratrstvo neohrožených a stojí i za megahitem Moje tlustá velká řecká svatba.

 

První dekáda mu ale moc štěstí nepřinesla. Komerčně sice vydělal, ale žádná klasika na obzoru. Hodně solidní byla komedie Chyť mě, když to dokážeš, kde ale hrál druhé housle Leonardo DiCapriovi, v Terminálu šlápli se Stevenem Spielbergem prostě vedle a Šifra mistra Leonarda i její pokračování byl objektivní průšvih.

CP01

Hanks zaznamenal svůj comeback jako herec ve výborném akčním thrilleru Paula Greengrassa Kapitán Phillips, kde hrál titulní postavu. O filmu jsme psali zde.

S

Zazářil také ve špionážním snímku z období studené války Most špionů Stevena Spielberga.

 

Tom Hanks se letos vrátí na plátna kin třetím dílem Langdonovy trilogie Inferno a bude hrát i hrdinného pilota Sullyho v právě dokončovaném dramatu.

 

Myslím, že kariéra Toma Hankse je dost neskutečná, od prvotních přihlouplých komedií se vypracoval přes skvělá dramata v Hollywoodskou šlechtu, které právem předsedá. Všechno nejlepší k šedesátinám!

Přidat komentář

TOPlist