Půlnoční dítě (2016)

Midnight Special

Midnight Special, režie a scénář: Jeff Nichols , kamera: Adam Stone , hudba: David Wingo, hrají: Kirsten Dunst, Joel Edgerton, Adam Driver, Michael Shannon, Sam Shepard, Paul Sparks, Bill Camp, James DuMont, Wayne Pére, David Jensen, Garrett Hines, Scott Haze, Kari Shemwell, Jaeden Lieberher, Billy Slaughter, Sam Malone, Scott Everett Nichols, Jon Arthur, McKenna Pippen, Sharon Landry, Jacquelyn Twodat Jackson, John L. Armijo

107 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný, v prodeji od: 20. 7. 2016, MagicBox

Zvukové formáty: česky DD 5.1 / anglicky DD 5.1 / maďarsky DD 5.1
Titulky: české, anglické pro neslyšící, hebrejské, maďarské, portugalské (Evropa), rumunské
Obrazové formáty: 16:9 / 720×576 / 2,40:1

Nominace na Zlatého medvěda na MFF v Berlíně

Film:


Royův (Michael Shannon) nejmladší syn Alton (Jaeden Lieberher) má nadpřirozené schopnosti, kvůli kterým se stane cílem náboženských fanatiků v čele s Calvinem Meyerem (Sam Shepard). Jedné noci se ti dva musí dát na útěk a na pomoc se jim dá málomluvný Lucas (Joel Edgerton), který na rozdíl od Roye má určité pochyby. K útěku pak přiberou i Altonovu matku Sarah (Kirsten Dunst), která si s talentovaným chlapcem prostě a jednoduše neví rady.
Jejich honička postupně přerůstá v celostátní štvanici za účasti nejvyšších vládních vrstev. Agent Sevier (Adam Driver) je chlapcem doslova fascinován, protože tuší, že je klíčem k něčemu převratnému. Roy dává vsázku všechno, co má, jen aby odhalil Altonovo životní poslání… ať už je jakékoli.

Pulnocni_dite_2
Půlnoční dítě je první studiový počin talentovaného vypravěče Jeffa Nicholse (Bahno z Mississippi), který ještě před dosažením čtyřicítky fascinuje festivalové poroty a nově i hollywoodské produkční. Nichols dostal od Warnerů rozpočet 17 milionů dolarů a podle mě i velkou tvůrčí svobodu, protože kdybych nevěděl, že je to studiovka určitě bych řekl, že je to nezávislý snímek, jen s promakanějšími – tedy dražšími efekty.
Půlnoční dítě hodně připomíná Carpenterův nezasloužený propadák Starman, který si ale za třicet let od premiéry vydobyl kultovní status. Dokonce jsou v ději i určité podobnosti, ale to nebylo spravedlivé film nařknout z plagiátorství, protože Půlnoční dítě je skutečně originální film s nečekanými dějovými zvraty, které nakonec odkrývají něco úplně jiného, než by se mohlo zdát z traileru.

MIDNIGHT SPECIAL
Jako obvykle jsou Nicholsovy postavy nejednoznačné. Odhalujeme jejich motivaci velmi postupně a s přibývajícími minutami se představují v úplně jiném světle, než na začátku. V tom je Nichols opravdu mistr. Jeho postavy také nejsou nikdy černobílé, i jasní padouši nejsou jak z comicsového vyprávění, jejich motivace jsou logické a přitom nejsou klišoidní.
Nicholsovi se do filmu podařilo dostat prvotřídní herce. Michael Shannon (Muž z oceli, Bahno z Mississippi,99 Homes) je jeho kmenový spoluhráč a objevuje se už v jeho čtvrtém hraném filmu. S Joelem Edgertonem (EXODUS: Bohové a králové, Velký Gatsby30 minut po půlnoci, Věc Počátek , Black Mass: Špinavá hra) i Nichols také padl do oka, protože pro svou aktuální novinku Loving mu svěřil hlavní roli. Herecké ostruhy si zde zkouší také Adam Driver (Star Wars: Síla se probouzí), který mě sice udivuje svým vzhledem, ale hrát bezpochyby umí. Vedlejší roli dostala také Kirsten Dunst (Marie Antoinetta, Melancholia, Věčný svit neposkvrněné mysli, Smrt v labyrintu, TV – Fargo, Paralelní světy), která si tak po druhé řadě minisérie Fargo užívá svůj herecký comeback. Ostatně letošní Berlinale, kde byl film v hlavní soutěži, dalo jasně najevo, že se s ní v šoubyznysu i po delší zdravotní pauze stále počítá, a to je pro filmové diváky velmi dobrá zpráva.

pulnocni_dite_4
Půlnoční dítě není typický mainstream a chápu Nicholse, že měl velké nutkání od dohody z Warnery cuknout a přejít k nezávislému financování. Přesto je to snímek pozoruhodný a jsem velmi rád, že i když se nakonec vyhnul českým kinům našel si cestu, alespoň na trh s nosiči a do streamovacích služeb. Pokud máte rádi Starmana nebo Blízká setkání třetího druhu, popřípadě se vám líbily předešlé filmy Jeffa Nicholse, nenechte si tuto filmovou lahůdku ujít.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Bonusy:
• Sledujte pětici hlavních postav v Jak to začalo: Roy, Sarah, Lucas, Sevier a Alton – Kdo jsou a kolik toho vědí? Snáze pak pochopíte, proč dělají to, co dělají.
• Neviditelný svět – Jeff Nichols představuje unikátní, neviditelný svět, který existuje vedle toho našeho, a vysvětluje, proč jej vidí jen Alton a co pro nás jeho existence znamená.

Pulnocni dite_1

Přidat komentář

TOPlist