Všichni prezidentovi muži (1976)

AllThePresidentsMen_4

USA, All The President´s Man, režie: Alan J. Pakula, scénář: William Goldman podle knihy Carla Bernsteina a Boba Woodwarda, kamera: Gordon Willis, hudba: David Shire, střih: Robert R. Wolfe, hrají: Robert Redford, Dustin Hoffman, Jack Arden, Martin Balsam, Hal Halbrook, Jason Robards, Jane Alexander

 

138 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

 

Oskar za herec ve vedlejší roli (Jason Robards), výprava, zvuk, adaptovaný scénář, nominace na Oskara – film, režie, herečka ve vedlejší roli (Jane Alexander), střih

Film:

Zřejmě nejslavnější politický thriller všech dob jsme avizovali do této rubriky už v roce 2011, takže konečně nastala ta správná doba ho uvést.

 

Novináři Washington Post Carl Bernstein (Dustin Hoffman) a Bob Woodward (Robert Redford) odhalí při běžné novinářské práci spiknutí sahající až do nejvyšších vládních kruhů. Jejich hlavním informátorem je muž, který si říká Deep Throat a během jejich sbírání informací se kolem nich začne nebezpečně utahovat smyčka, jejíž konec třímá v ruce zřejmě někdo v Bílém domě.

Průvodce politickými thrillery

Na počátku byla kniha dvou investigativních reportérů, kteří díky informacím od tajného zdroje odhalili rozsáhlou blamáž veřejnosti z nejvyšších kruhů. Práva na knihu zakoupil za tehdy velmi vysokých 450 000 dolarů Redford osobně a stal se tak iniciátorem a producentem celého projektu. První oslovené studio Warner Bros si sice bylo vědomo, že vstupuje na horkou půdu, ale když Redford přislíbil, že má zájem hrát i hlavní roli bylo okamžitě rozhodnuto. Redford byl v té době na seznamu deseti nejvýdělečnějších hvězd, který byl pro Hollywood respektovaným kodexem.

 

Redford se angažoval v obsazení svého filmového redakčního kolegy a po krátkém období tápání mu bylo jasné, že to musí být srovnatelná hvězda, jinak by příběh nemusel na diváky tolik fungovat. Film měl totiž hlavní postavy dvě a obě měly dostat stejný prostor. Zavolal tedy Dustinu Hoffmanovi (Parfém: Příběh vraha, Rain Man, Absolvent, Malý velký muž, Maratonec, Půlnoční kovboj,Motýlek) který byl zájmem hereckého kolegy doslova polichocen a řekl mu doslova:,,Už jsem se bál, že nezavoláš.“ Všichni prezidentovi muži byli už od počátku ostře sledovaným a velmi žhavým zbožím.

Průvodce politickými thrillery

Ještě před psaním scénáře Redford vybíral kandidáta na režii a proto se sešel s britským režisérem Johnem Schlesingerem, který natočil oskarového Půlnočního kovboje. Ten však s díky odmítl:,,Je to dobrá látka, ale měl by to režírovat Američan.“ V kinech zrovna běžel film KluteJane Fonda a strhující atmosféra neunikla Redfordově pozornosti. Pakula nabídku na režii okamžitě přijal.

 

Redford sice koupil práva na knihu, ale zůstal v kontaktu s novináři. Ti nejenže sledovali kauzu dál, ale šéfredaktor novin neměl zrovna nejlepší povědomí o filmařích a chtěl dohlédnout na věrohodnost filmu. Redford byl nadšený. Studio se svým producentem najali scenáristu Williama Goldmana, který podle knihy napsal během velmi krátké doby scénář na špičkové profesionální úrovni. To ovšem netušil, že Bernstein má také ambice k napsání scénáře a navíc chodil s mladou adeptkou scenáristiky Norou Ephron (později napsala a režírovala Samotáře v Seattlu).  Jednoho odpoledne se tak sešli všichni hlavní aktéři u jednacího stolu a Bernstein položil na stůl svůj scénář. Goldman řekl, že se podle smlouvy na něj nesmí ani podívat a nasupeně odešel. V tu chvíli začaly ostré střety.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist