Ben Hur (2016)

ben_hur_16

USA, režie: Timur Bekmambetov, scénář: John Ridley, Keith C. Clarke podle knihy Lewa Wallace, hudba: Marco Beltrami, kamera: Oliver Wood, hrají: Jack Huston, Toby Kebel, Morgan Freeman, Rodrigo Santoro

 

124 minut, 2.35:1, barevný, foto Forum Film

 

Judea, počátek našeho letopočtu. Juda Ben Hur (Jack Huston) je falešně obviněn po atentátu na římského protektora k velmi tvrdému trestu. Je vyslán na galeje. Loď, kde si odpykává svůj trest je přepadena Řeky a Ben Hur se jakžtakž zachrání. Po čase se vrací do Judey, aby pátral po své matce a sestře a zejména nejbližším příteli Messalovi (Toby Kebel), který byl zodpovědný za jeho trest. Ve stejné době však v jeho rodné zemi působí Ježíš Kristus (Rodrigo Santoro).

 

Oskarový scenárista John Ridley (12 let v řetězech) stál před hodně těžkým úkolem. Napsat scénář podle románu z roku 1880, který byl už čtyřikrát zfilmován a z toho jednou naprosto mistrovsky není zrovna jednoduchá výchozí pozice. Respektive nikdo po něm nechtěl napsat nový scénář, jako spíš přepsat a upravit už zaplacený draftovaný scénář Keitha R. Clarkea, které studio MGM zaplatilo už v roce 2013. Jak víte i z našich stránek MGM díky nové Bondovce  (Skyfall) a sérii o Hobitovi přežilo bankrot a rozhodlo se pokračovat v předělávkách svých starších hitů. Pro exekutivce se tedy přetočení 11 Oskarového trháku jevilo jako dobrý tah.

ben_hur_16_2

Ridley tedy do nového příběhu akcentoval své téma rasových rozdílů a vsadil na hluboký vztah hlavních postav, které nechal projít vývojem, přesně jakým chtěl až do samého závěru, který Mirka Spáčilová brutálně strhala ve své aktuální recenzi na idnes.cz. Jenže poněkud nepochopila na koho studio míří ve své snaze prodat film, o kterém se už delší době píše, že skončí jako propadák, tedy na věřící a latinskou Ameriku. Smířlivý tón po brutální lázni zkrátka vede na katolíky, kterých je přes miliardu a přiznejme si to na férovku, katolické deníky nového Ben Hura nestrhaly.

 

Je zatracená škoda, že se do filmu nedostalo plánované obsazení, protože s Tomem Hiddlestonem, Gal Gadot a Morganem Freemanem by magazín Variety asi nepsal o soumraku filmových hvězd. Sázka na neznámé herce tentokrát nevyšla. Ne, že by byli špatní, to oni nejsou, jen prostě nejsou výrazně dobří a bohužel nikdo nedosahuje star power izraelské krasavice Gadot nebo uhrančivého Brita Hiddlestonea. Na druhou stranu, aspoň to nejsou modroocí blonďáci.

ben_hur_16_3

Timur Bekmambetov (Abraham Lincoln: Lovec upírů , Wanted) režii vzal zřejmě kvůli tomu, že Ben Hura v Sovětském svazu nikdo nezná, jinak si nedovedu vysvětlit neskutečnou troufalost vstoupit do stejné řeky s Williamem Wylerem. Wyler byl James Cameron své doby, elitní filmař a člověk, který zkrátka dokázal promluvit k publiku. Při vší úctě Bekmambetov tyto schopnosti nemá, ne že by nebyl invenční, ale zkrátka je vidět, že zatímco v závodech vozatajů natočí 100% podívanou, u scén stavících na citlivé herecké akci je naprosto bezradný, naopak brutální násilí mu opět naprosto svědčí.

 

Gladiátor Ridleyho Scotta citoval z Wylerova Ben Hura celé pasáže, ale dělal to tak, že to nikoho neuráželo, nynější Ben Hur cituje místo původního Ben Hura Gladiátora a je to úplně mimo. Docela chápu řadu dějových změn, ale některé zase vůbec. Vývoj postav je v některých ohledech srozumitelnější než ve Wylerově verzi, na druhou stranu Ben Hur je několikrát pěkně nesympatický a arogantní, a to by tedy být rozhodně neměl. Messala je v tomto filmu zdaleka nejplastičtější postava, ale není úplně využita. A pak je tu zásadní prokletí celého filmu. Jediný opravdový hvězdný herec se ve filmu objeví v jednom záběru na začátku a pak až po hodině filmu a vždy když má něco zahrát nebo namluvit, tak dává divákovi poznat zkušenost, že na hercích prostě ve filmu záleží.

ben_hur_16_4

Filmaři natáčeli v Itálii, využili systém štědrých daňových vratek a zároveň pocítili jak v Itálii, tak v USA současné potíže při natáčení v krásných chráněných exteriérech nebo Římě. Velké filmové produkce zkrátka na Západě mají problémy a filmaři si za to pochopitelně mohou sami. Ben Hur se tak dotáčel v jedné americké rezervaci jen s osmičlenným štábem a bez kamer a armády techniků, jen s drony! Na druhou stranu tisícihlavé davy obstarala asi jen čtyřstovka komparsistů, zbytek je CGI.

 

Přiznám se, že se mi na jednu stranu nový Ben Hur docela líbil, schválně vypíchnu ještě jednou slovo docela. Místy jsem se docela nudil a některé scény mě zase hodně bavily. Po scenáristické stránce je to ale průměr a herecky to nestojí za řeč. Scénu s vozataji to ale chce vidět na velkém plátně.  Překvapivě se ctí se rovněž s hudbou vypořádal i Marco Beltrami.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist