Býčí šíje (2011)

MCDBULL EC040

Belgie/Nizozemí, Rundskop, režie a scénář: Michaël R. Roskam, kamera: Nicolas Karakatsanis, produkce: Bart Van Langendonck, hudba: Raf Keunen, střih: Alain Dessauvage, hrají: Matthias Schoenaerts, Jeroen Perceval, Jeanne Dandoy, Barbara Sarafian, Tibon Vandenborre

 

129 minut, 35 mm, 2.35:1, barevný

 

Nominace na Oskara – nejlepší cizojazyčný film, nominace na Cézara – nejlepší zahraniční film

 

Film:

Nabušený třicátník Jacky (Matthias Schoenaerts) jede od rána na steroidech, práškách a chlastu. V očích má zběsilý zabejčilý pohled a žije a dýchá pro svou rodinu. Což není zrovna nic moc pěkného. Jeho rodina vlastní dobytčí farmu a jede i v nelegální hormonální úpravě skotu, jež jim není absolutně cizí. Když se objeví možnost podílet se na velkém kšeftu s hormonální mafií je Jacky hodně opatrný a budoucnost mu dá za pravdu. Objeví se totiž tělo zastřeleného federálního policisty a policie zveřejní informaci, že v pozadí je právě hormonální mafie.

 

Jacky v dětství zažil strašlivou věc, kterou nám režisér a scenárista představí ale až v 35. minutě a postaví předchozí a zejména děj následující do úplně jiného světla. Film se tak změní v silné individuální drama a alegorii člověka a bestie. Hlavní postavou se tak stane nikoli herec, ale jeho tělo.

byci_sije_2

Býčí šíje je mimořádně ponurý snímek, který svou originalitou a přístupem zaujal na Berlinale v sekci Panorama, promítal se v sekci Horizonty na MFF v Karlových Varech a dopracoval to až do Oskarového klání, kde byl nominován na nejlepší zahraniční film a mimochodem režisér pak natočil pro Fox Searchlight zajímavé drama Drop s Jamesem Gandolfinim, Tomem Hardym a Noomi Rapace, o kterém bude na RealFilmu také ještě určitě řeč.

 

Z nějakého záhadného důvodu se ovšem Býčí šíje promítala v tuzemsku v podstatě jenom na festivalech, vidět jste ji mohli v Karlových Varech, nicméně to nesnižuje důležitost tohoto snímku, který je důkazem stále zajímavějšího castingu hlavního protagonisty Matthiase Schoenaertse (Daleko od hlučícího davu, Na dřeň, Oslněni sluncem). Právě on je totiž důvodem proč se vydržíte na tohoto tragického a skutečně smutného hrdinu dívat. Schoenaerts jde dokonce tak daleko, že kromě ohromné muskulatury aplikuje fyzické herectví do té míry, že v některých záběrech jeho chůze ani zdaleka nepřipomíná chůzi člověka.

byci_sije_3

Býčí šíji natočil tehdy devětatřicetiletý Michaël R. Roskam, který prošel malířskou akademií v Bruselu a filmařské začátky si odbyl na festivalech jako tvůrce krátkometrážních filmečků. O Býčí šíji pronesl:,,Vždycky jsem byl fascinován americkými gangsterskými filmy. Chtěl jsem natočit podobný snímek podle svých představ, ve své zemi a na pozadí společenské situaci, která je mi blízká.“

 

Býčí šíje je evropským filmem, má na můj vkus delší expozici, která dubluje informace v pozdějším ději a hraje nepříliš férovou hru s divákem. Syrové a brutální drama se rozjede až kolem půl hodiny snímku, avšak pokud vydržíte až do té doby už se od filmu zcela jistě neodtrhnete.

byci_sije_4

Býčí šíje však není jen příběhem Jackyho, ačkoli je samozřejmě středobodem vyprávění, klíčovými osobami jsou ještě jeho kamarád z dětství, který je navíc policejní práskač a sám sobě definitivně přiznaný homosexuál a prodavačka z parfumerie Lucia, jejíž identitu ale nesmím prozradit.

 

Býčí šíje je hodně zajímavý temný a depresivní film, který je skutečně originální podívanou a je velká škoda, že se vyhnul české art kino distribuci. Vy byste jej minout ale určitě neměli. Film měl rozpočet 2 miliony eur a jen na belgickém půjčovném vydělal přes 4 miliony eur a uváděl se v kino i televizní distribuci v USA, Francii, Velké Británii nebo domovské Belgii.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist