České koprodukce slaví letní světové úspěchy

   Zatímco vyloženě české komerční filmy se utápí v poněkud kalných vodách šílenostmi jako třeba Seznamka nebo Strašidla, minimálně dva snímky s podstatnou českou účastí zažívají zajímavé světové úspěchy, které jistě snesou srovnání s dobou bronzovou na Olympiádě v Riu.

 vpaprscichslunce3

Mnozí z vás už tuší, že bude řeč o koprodukčním snímku Anthropoid, ale solidní úspěch slaví i dokument V paprscích slunce. Ale pěkně popořádku.

   V paprscích slunce je celovečerní dokument Vitalije Manského a jeho recenzi si osvěžte zde na našem magazínu, byl už vybrán do programu padesáti filmových festivalů po celém světě a na dvanácti získal prestižní ocenění: MFDF Ji.hlava (Nejlepší dokument střední a východní Evropy), Trieste Film Festival – Alpe Adria Cinema (Cena za nejlepší dokument), MFF Black Nights Talinn (Zvláštní cena poroty za nejlepší režii), MFF Hong Kong (Cena poroty za nejlepší dokument), Finále Plzeň (Cena za nejlepší dokument), MFF L’Europe autour de l’Europe Paris (PRIX PRESENT), MFF Vilnius (Award of the Baltic Gaze competition), It’s All True IDF São Paulo & Rio de Janeiro (Čestné uznání), Docs Against Gravity IDF Warsaw (Millennium Award), DocAviv IDF Tel Aviv (Cena poroty FEDEORA za nejlepší režii), MFF Mammoth Lakes (Zvláštní uznání v soutěži celovečerních dokumentů), Underhill FF Podgorica (Cena za nejlepší regionální dokumentární film).

anthropoid1

Celovečerní snímek Anthropoid, který koprodukovala společnost Lucky Man Films Davida Ondříčka a který byl představen v programu na MFF v Karlových Varech, také díky koprodukční účasti Kryštofa Muchy se už bezmála dva týdny hraje v amerických kinech. Dvouhodinové válečné drama distribuuje společnost Bleecker Street (aktuální nezávislý hit Tohle je náš svět) a v současnosti se promítá ve 441 amerických kinech. Tržby k neděli jsou 2,3 milionu dolarů a určitě ještě nekončí. Ohledně kritik, film dopadl velmi slušně, zásadní recenze v New York Times vyšla pozitivní a jak víte už z našeho preview i kritici ve vlivném Variety také pěly spíš chválu než dštily síru. Na další cestu kiny se vydá snímek už 9. září, a to do kin ve Velké Británii a Irsku.

anthropoid-movie-poster-1000x600

Přidat komentář

TOPlist