Diagnóza: Šampion (2015)

Diagnozasam_1

Concussion, Velká Británie/USA/Austrálie, režie: Peter Landesman, scénář: Peter Landesman, Jeanne Marie Laskas podle článku v časopisu GQ Game Brain, produkce: Ridley Scott, hudba: James Newton Howard, kamera: Salvatore Totino, střih: William Goldenberg, hrají: Will Smith, Albert Brooks, Alec Baldwin, Gugu Mbatha-Raw, Adewale Akinnuoye–Agbaje, David Morse, Bitsie Tulloch, Luke Wilson, Stephen Moyer

 

113 minut, 2.35.1, barevný, ARRI Alexa, na DVD a Blu Ray

 

Film:

Dr. Bennet Omalu (Will Smith- Sebevražedný oddíl, Já, legendaDen nezávislosti, Nepřítel státu, Já, robot) se cítí lépe mezi mrtvými, než živými. Ostatně je také forenzní neuropatolog. Jeho práce je jako detektivka, musí vyřešit záhadu posledních minut zemřelých. I díky tomu se často ocitá jako konzultant u soudu a jednou se mu dokonce podaří i očistit domnělého odsouzeného vraha.

 

Jenže tentokrát to nebude mít vůbec snadné. Na jeho patologickém stole v městské márnici skončí totiž Mike Wester (David Morse – Zelená míle, Skála), pittsburghská legenda amerického fotbalu. A Dr. Omalu učiní zásadní objev. Zjistí, že pacient trpěl chronickou traumatickou encefalopatii, onemocnění mozku, které často postihuje profesionální hráče amerického fotbalu, a které jako první pojmenoval. Ti díky ní po konci kariéry trpí depresemi a často páchají sebevraždu. Jenže upozornit na takové nebezpečí v zemi, která je fotbalem doslova posedlá, ale nebude vůbec snadné a bitva o vlastní existenci může začít.

diagnozasam_2

Tak předně nehodlám se snižovat k debatám typu, za tohle měl nebo neměl dostat Oskara Will Smith. Je srpen, je dávno po Oskarech a zlatého rytíře má na polici Leonardo DiCaprio. Tečka. Distributor se nakonec rozhodl film neuvést v kinech, ale pouze v kině domácím, tedy na nosičích DVD a BluRay. My jsme tedy měli k dispozici digitální projekci v kinosále, takže jsme trochu ve výhodě oproti běžným divákům.

 

Diagnóza Šampion je film jak ze sedmdesátých let, v tom nejlepším slova smyslu. Popisuje společenský problém a angažovanost v jeho řešení. Podle některých recenzentů pociťuji trochu úzkost nad tím, když se tomu někteří lidé vysmívají. Samozřejmě, že každý sportovec chápe, že když ho někdo rube do palice, že se mu může něco stát. V momentě, kdy se ale prokáže, že z toho mohou být fatální následky, zvláště v případě, kdy se jeden hráč zcvokne natolik, že si zoufalstvím trhá zuby a pak si je lepí zpátky vteřinovým lepidlem, tak nad tím asi nelze jen tak šmahem mávnout rukou.

diagnozasam_4

Jenže americký fotbal je také byznys a ne ledajaký. Ve hře jsou reklamy v televizi, obří kontrakty, desítky tisíc zaměstnanců, stýpka na prestižních univerzitách. Japnci se třeba se sumo vypořádávají se ctí. Každý z bojovníků ví, co ho čeká. Každý ví, že zemře. A to je fér. V americkém fotbale tato událost do příchodu nigerijského imigranta a snílka nikdy nepadla. A padle vlastně jenom kvůli tomu, že byl imigrant. Kdyby v Americe žil předtím a jenom trochu tušil, o čem v této hře jde, zřejmě by si hodně rozmyslel, do čeho se pouští.

Režisér Landesman je tvůrce, kterého je dobré si do budoucna zapamatovat. Jeho první projekt zpracovával osudy J. F. K. a pokud stejně jako já máte o tomto významném muži načteno, tak tušíte, o co v jeho idejích šlo. J.F.K. nebyl moralista, jeho idea, kterou zpracoval už ve své univerzitní tezi byla, zda se může někdo ve veřejném zájmu obětovat pro vyšší dobro a zachovat si při tom tvář. Dospěl k závěru, že může, ale právě pácháním vyššího dobra v zájmu veřejnosti je v podstatě tou samou veřejností ukřižován, pokud bych měl použít katolický příměr.

diagnozasamp_3

Diagnóza šampion klade výrazně zajímavější otázky, než je rozfašírovaný mozek profesionálního gladiátora. Je to příběh s velkým křesťanským přesahem a chápu, proč byl v Americe uváděn na Vánoce a tentokrát Oskary byly spíš jen přáním myšlenky, protože loni bojovaly úplně jiné filmy.

Diagnóza šampion není žádný blockbuster, je to v podstatě komorní snímek, ale profesionálně natočený se zajímavým scénářem a výbornými hereckými výkony. A ano. Will Smith hraje výborně.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

poster

Přidat komentář

TOPlist