Kolonie (2016)


c

Colonia, Německo/Lucembursko/Francie, režie: Florian Gallenberger, scénář: Torsten Wenzel, Florian Gallenberger, kamera: Kolja Brandt, střih: Hansjörg Weissbrich, hudba: André Dziezuk, Fernando Velázquez, hrají: Emma Watson, Daniel Brühl, Michael Nyqvist, Richenda Carey, Vicky Krieps, Jeanne Werner

 

110 minut, 2.35:1, ARRI Alexa, barevný

nominace na Německou filmovou cenu – nejlepší střih, herec ve vedlejší roli (Michael Nyquist), zvuk, kostýmy, výprava

Film:

Lena (Emma Watson) je letuškou a i když je německou občankou, jejím druhým domovem je Chile. V této zemi totiž žije i její partner Daniel (Daniel Brühl). Je rok 1973, v čele země stojí levicový prezident Salvador Allende a jeho vláda silně rozděluje společnost na jeho podporovatele a odpůrce. Daniel stojí na jeho straně a aktivně se účastní politických mítinků a demonstrací. Pak ale přijde násilný převrat vedený generálem Pinochetem, který zavádí v zemi vojenskou diktaturu. Během zatýkání levicových aktivistů dojde i na Daniela a Lenu, kteří se ocitnou na nechvalně proslulém fotbalovém stadionu, který chilské juntě slouží jako internační tábor nežádoucích osob.

Lena je po čase propuštěna, ale Daniel se ztratí neznámo kde. Lenu pátrání po jeho osudu zavede až k branám podivné náboženské kolonie Dignidad. Tu založil a vede bývalý nacistický lékař a současný evangelický kazatel Paul Schäfer (Michael Nyqvist). Lena do kolonie vstoupí jako dobrovolnice a je zařazena do jejího ženského oddělení. Podstupuje zde převýchovu otrockou prací. Po čase se jí podaří Daniela v kolonii nalézt a kontaktovat. To je však jen dílčí úspěch. Pokud chtějí mít nějakou budoucnost, musí se dostat nejprve z přísně střeženého komplexu a následně i ze země.

c

Snímek Kolonie je drama inspirované skutečnými událostmi. V kolonii Dignidad, docházelo k mučení Pinochetových odpůrců a k sexuálnímu zneužívání dětí. Následující text označený kurzívou je spoiler označující informace, které se dozvíte v pokročilejší části děje. V roce 1997 zakladatel sekty Paul Schäfer z Chile uprchl a v roce 2005 byl zatčen v Argentině. Během několika procesů s ním a jeho spolupachateli vyšetřovatelé odhalili, že se v kolonii skrývali i hledaní nacističtí zločinci, včetně nechvalně proslulého doktora Mengeleho, a že tajná služba diktátora Pinocheta kolonii pravidelně využívala jako tajnou mučírnu politických vězňů. Konec spoileru.

 

Film Kolonie (Colonia) představený na letošním Berlinale a později na českém Febiofestu režíroval Florian Gallenberger, který má už na polici jednoho Oskara a do hlavních rolí se mu upsala zajímavá hvězdná trojice – Emma Watson (Hermiona z Harryho Pottera a dále Bling Ring: Jako VIPky), Daniel Brühl (Nicky Lauda z Rivalů a dále „Good Bye, Lenin„, „Bournovo ultimátum„, „Světová válka Z„) a Michael Nyquist (Michael Blomkvist ze švédské verze Milénia a dále John Wick).

05_colonia_C_00344a

Gallenbergerovi se daří už od úvodních titulků vtáhnout diváka do svého stylu vyprávění a díky velmi zajímavé kameře zachycuje proměnnou atmosféru. Kolonie však v žádném případě nezapře svůj německý původ a tradici, tohle není bezkrevná mezinárodní koprodukce hrající si na Hollywood, v podstatě je Kolonie až vzácně nehollywoodská. Zřejmě i proto jí americká kritika v podstatě zavrhla. Tohle zkrátka není žádná love story s ex-Hermionou jako ženským Rambo bojující s ultimátním padouchem, ačkoli americká kritika tímto směrem film kategorizuje.

 

Příběh je velmi drsný, emocionálně nesmírně vyhrocený, pro někoho bude sledování filmu za hranicí snesitelnosti a herecky všechny hravě předčí švédský herec Michael Nyquist v roli hlavního padoucha. Kolonie nezapře inspiraci v thrillerech 70. let i jejich pohrobcích, režisér se ostatně netají svým obdivem k oskarovému majstrštyku Argo Bena Afflecka. Ještě víc než okolnosti, konspirace a vládní machinace však tvůrce zaujal princip státu ve státě a to je právě to, co na filmu funguje nejvíc. Nebezpečná hra s lidskou psychikou a zvrácenost manipulace je v německých filmech častým tématem už od německého expresionismu a málokdo ji umí natočit jako právě Němci. Davové scény s manipulací jsou zdaleka nejzajímavější z celého filmu a obsahují mnohem víc dramatu, než některé thrillerové sekvence.

09_colonia_R7A8453

Natáčelo se v Lucembursku, Německu a Argentině s rozpočtem 14 milionů dolarů. Film už viděli diváci v běžné německé a české kinodistribuci, dále ve Velké Británii, Itálii,Japonsku, Francii, Řecku, Číně, Švýcarsku, Thajsku, v limitované distribuci v USA, ale také na stále populárnější a samozřejmě výdělečnější VOD v USA a Austrálii.

 

Kolonie se líbí daleko více běžným divákům, než kritice a drží se velmi slušné hodnocení na imdb.com, které je k této chvíli 7.1. Film skvěle hodnotí divačky v kategorii 18-29 let, ale hodně solidní hodnocení má také u žen 45+. Kolonie má oproti průměrnému thrilleru velkou výhodu, že popisuje skutečně dobře velmi zajímavý příběh, který u nás není až tak známý a přitom je i v našich končinách dobře srozumitelný.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist