Luc Besson prohrál soud s Carpenterem o plagiátorství

Ve filmové branži je plagiátorství hodně obtížně prokazovatelné, zvláště pokud se jedná jen o jakési náznaky, ale pařížský odvolací soud rozhodl, že Útěk z MS-1 rozhodně není kolegiální poctou Útěku z New Yorku Johna Carpentera.

Schválně se podívejte na naší recenzi Útěku z MS-1 z roku 2012 (že by už tehdy český distributor názvem něco tušil?), kde jsme už na začátku napsali, že podoba s Útěkem z New Yorku je do očí bijící. A rozhodně jsme nebyli sami. Zaznamenal to i John Carpenter, který se ale společně se Studio Canal, jež film prodává rozhodli na společném postupu a Bessona zažalovali.

 

Besson (96 hodin, Brutální Nikita, Mafiánovi) to na poprvé prohrál a zkoušel štěstí u odvolacího soudu s tím, že už samotný Útěk z New Yorku byl kopií Šíleného Maxe a westernu Rio Bravo. Pařížský odvolací soud ale podle listu The Guardian dal za pravdu žalující straně Johna Carpentera a Besson musí zaplatit 450 000 Euro. Je to sice zlomek požadované sumy 2,4 milionu dolarů, ale asi nikdo ani neočekával, že by Carpenterovi soudce přiřkl celou požadovanou částku.

John Carpenter - filmografie

V případě Luca Bessona dopadla příslovečná kosa na kámen, protože se podle mého soudu už delší dobu pohybuje na velmi tenkém ledě. Řada jeho komerčních akčních filmů cituje ze slavných hollywoodských předchůdců 80. a 90. let, ale právě v případě Útěku z MS-1 to bylo skutečně za hranou. A to ještě může být rád, že si ho nevzalo za stejný film do parády studio stojící za Smrtonosnou pastí, ale s ním má přeci jen Besson výrazně lepší vztahy, protože zmíněné studio v USA distribuovalo třeba sérii Bessonova Kurýra s Jasonem Stathamem.

Přidat komentář

TOPlist