Mělčiny (2016)

The-Shallows

The Shallows, režie: Jaume Collet Serra, scénář: Anthony Jaswinski, hudba: Marco Beltrami, kamera: Flavio Labiano, střih: Joel Negron, hrají: Blake Lively

 

89 minut, 2.35:1, ARRI Alexa, RED Epic, Go Pro, barevný, výrobce: SONY

 

Film:

 

Téměř liduprázdná pláž a pěkný kousek moře se vším, co to obnáší. Příliv, odliv, korálové útesy, jednu téměř zdechlou velrybu, pár delfínů, spoustu racků, sem tam nějaké žahavé medúzy a taky takové malé drobné překvapení, které scenárista prý původně skryl do španělského názvu, ale nakonec se to vystřihlo.

 

Nancy (Blake Lively) se vykašlala před časem na studia medicíny a měla k tomu dobrý důvod. Její máma prohrála boj se smrtelnou nemocí a tak se rozhodla vyrazit na pláž, kde byla počata. Těžko říct, co tam vlastně hledala. Ale ani zdaleka netušila, co tam najde až po chvilce bezstarostného surfování sjede olbřímí vlnu a do jejího prkna narazí zespodu obrovská síla, která jí vymrští a následně ta stejná síla jí stáhne svými obrovskými čelistmi pod vodu a prokousne jí nohu. Boj o přežití může začít.

melciny_3

Scénář k Mělčinám byl v roce 2014 vyhlášen nejoblíbenějším nerealizovaným hollywoodským scénářem, a to samozřejmě pro studio SONY zafungovalo jako magnet. K režii byl nakonec povolaný španělský internacionální režisér Jaume Collet Serra, který po úspěších s Liamem Neesonem ve filmech Non Stop, Neznámý a Noční běžec a dvojicí úspěšných horrorů Sirota a Dům voskových figurín platí za zručného žánrového filmaře.

 

Je tedy pravda, že Serra na režijní sesli vystřídal Louise Leterriera, který z filmu odstoupil poté, co studio snímku odkleplo 17 milionový rozpočet a on počítal minimálně s dvojnásobkem. A v tomto případě je dlužno dodat, že naštěstí. Zatímco Leterrier natočil Grimsbyho se Sachou Baronem Cohenem, pak Serra začal sjíždět přírodní kanály a hledal si svého filmového hrdinu.

melciny_4

Serra se okamžitě spojil s výtvarníky a začal pracovat na designu svého filmového hrdiny. Vybral si samici, protože ty jsou o trochu větší a většinou jsou ještě zjizvené od páření. Žraločí sex sice dosud nikdo nenatočil, ale nepředpokládá se, že by to dělali po romantické večeři při svíčkách. Ojoj, to bylo laciné, ale nemohl jsem si pomoct. A hlavně se držel zlatého pravidla Stevena Spielberga, čím déle nechá žraloka skrytého, tím déle udrží diváka v napětí. A tohle pravidlo se skutečně vyplatilo následovat.

 

Film se natáčel částečně na pobřeží Gold Coast v Austrálii, ale jinak se celkem pochopitelně využíval obří bazén. Asi není žádné velké překvapení, že žralok je kompletně dílem CGI, ale je tak dokonalý, že to prostě nepoznáte. Ostatně právě triky se ohromně povedly a nejvyšší poctou je, že samozřejmě nejsou viditelné, i když je pochopitelně logické, že spousta záběrů samozřejmě v kameře vzniknout nemůže.

 

A jaké jsou tedy Mělčiny? Je to velmi solidní žánrový letní film, který má vynikající kameru, skvělý soundtrack Marca Beltramiho (Žena v černém, Světová válka Z, Proroctví), který odolal a nepouštěl se do žádných motivů, kde by snad jen náznakem připomínal slavnou melodii z Čelistí a jeho vlastní cesta se mi líbila a hodně bavila. Na Blake Lively (Město, preview Věčně mladá) se velmi příjemně kouká a kromě toho, že to je krásná žena je to i zatraceně dobrá herečka a po tomhle filmu i opravdová filmová hvězda, takže uvidíme, v čem jí uvidíme příště.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

PS: Racek ve filmu Steven Seagull je samozřejmě narážkou na akční hvězdu Stevena Seagala, čehož si bohužel překladatel filmu nevšiml.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

Přidat komentář

TOPlist