Nejkrásnější den (2016)

geilstetag_3

Der geilste Tag, SRN, režie a scénář: Florian David Fitz, hudba: Siggy Mueller, Egon Riedel, kamera: Bernhard Jasper, střih: Stefan Essl, hrají: Florian David Fitz, Matthias Schweighofer, Rainer Bock, Alexandra Maria Lara, Robert Schupp

 

113 minut, barevný, český dabing

 

Film:

 

   Na splnění svých přání není nikdy pozdě. Svérázný, upjatý a ambiciózní pianista Andi se potkává s floutkem a pohodářem Bennem a oba zjišťují, že mají jedno společné. Oba třicátníci mají na krku diagnózu smrtelné nemoci a na dveře jim už klepe zubatá s kosou. Jeden přesvědčí druhého, že mají ideální příležitost se vykašlat na jakoukoliv zodpovědnost. Společně utečou z mnichovského hospicu s cílem pořádně si vyhodit z kopýtka užít si ty nejbáječnější dny v životě. Taky kdy už jindy . . .

 

Nakoupí si kamion věcí na splátky bez akontace a bouchnou je v bazarech a oba smrtelně nažhavení třicátníci vyrážejí první třídou na fantastický výlet po Africe. Pro Andiho je začátek výpravy malou noční můrou, zatímco Benno má svůj tajný plán.

geilstetag_4

Když jsem letos na jaře pracoval ve Stuttgartu, plakáty na Nejkrásnější den absolutně nešlo minout. Ostatně snímek financovala německá pobočka Warner Bros a hollywoodské angažmá je ve filmu patrné téměř všude – od barevného vizuálu, který je prostě vypulírovaný a čistý až k nezajímavosti, což je bohužel problém už i u českých filmů. Film je stejně jako u domácích snímků napráskaný product placementem od začátku do konce. Distributor se navíc stejně jako u komedie Fack jú, pane učiteli rozhodl pustit do kina dabovanou verzi, bojí se snad, že by české publikum odmítlo poslouchat němčinu?

 

Nejkrásnější den se veze na poslední dobou módní vlně filmu o umíraní mladých lidí. Odstartovala to překvapivě dobrá romace Hvězdy nám nepřály, letos v kinech právem bodovala britská tragická romance Než jsem tě poznala, ale Nejkrásnější den je buddy movie o umírání, tedy žádní Nedotknutelní.

geilstetag_5

Premisa filmu je Bucket List, tedy seznam věcí, které chtějí lidé stihnout před smrtí, což je v tomto případě smutné v tom, že hlavní hrdinové vlastně ještě nic nestihli. Je jim třicet a blíží se do hrobu. Německý aspekt v tom filmu je také daný tím, že vystihuje současnou společnost, protože třicátník bez normální práce (tedy takové ze které zacvaká normální bydlení a nějaký lepší standard pro žití) a rodiny je aspirant na černou díru a spíš než na rakev bednu od lednice, protože na rakev v životě neušetřil. A takových lidí jsou bohužel kvanta, jen v EU asi 40% mladých, na druhou stranu v USA je to velmi podobné.

 

Tento nepříliš často citovaný fakt se nese jako temný podtón v celém vyprávění, které je komedií toho nejhrubšího zrna, jež se často míchá s dojemnými a tragickými momenty. Nejkrásnější den je černočerné komediální drama a obsahuje momenty, které dělají komiku z věcí, které ve skutečnosti samozřejmě k smíchu vůbec nejsou. Smát se třicetiletému chudákovi napojeného na přístroje i s tím vědomím, že do konce filmu určitě zemře je zatraceně cynické, a to dokonce i pro mě, který toho ve filmu snese dost. Naštěstí takových momentů ve filmu tolik není.

geistetag_2

Nejkrásnější den staví na sympatických hrdinech, z nichž ten hnědovlasý je mimochodem také scenárista a režisér celého filmu, celkem slušném českém dabingu a v Německu vydělal přes 14 milionů dolarů, k tomu další milionek přinesli diváci v Rakousku a ještě jeden milionek německy mluvící Švýcaři. Je tedy otázkou, jak si povede v českých kinech. Událost roku to není a Nedotknutelní jsou proti tomu z úplně jiného vesmíru, ale vidět se to určitě dá. Hodnocení zvedá také naprosto neskutečná sexuální scéna z JAR, která se může směle postavit vedle legendárního výstřiku ze Scary Movie.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist